Untitled Document


טיול - שביל החלמוניות

טיול מפה מה ב טיול
טיול - שביל החלמוניות איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  סתיו,אביב
טיול - שביל החלמוניות רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,ברכב וברגל
משך המסלול:   3-2 שעות
טיול - שביל החלמוניות אורך מסלול :   4.5 ק"מ
מה באתר טיול - שביל החלמוניות :
עונה מומלצת: החלמוניות פורחות לאחר ירידת הגשמים הראשונים, בין החודשים אוקטובר לדצמבר, לפי כמות הגשמים והלחות בקרקע.
אורך המסלול: 4.5 ק"מ. המסלול הוא טבעתי ומשולט בחצים בצבע כתום. מתאים למשפחות.
משך הסיור: 3-2 שעות, בהתאם לעניין.
חניוני נופש: חניון עין מרגנית, חניון ליאורה נטלסון. (סמוך למסלול, אך לא נמצא בתוואי שלו).
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שביל החלמוניות
+תיאור האתר

שביל החלמוניות מסלול טבעתי המוליך את המטיילים ברגל מחניון עין מרגנית אל מדרונות נחל מחניים, שבעונת הסתיו פורחות בו חלמוניות נהדרות.

על האיזור

חניון עין מרגנית נחנה את הרכב. בעבר נבע כאן מעיין שמימיו נאספו לבריכת בטון שנותרה שלמה. בצד הבריכה, ובקרחת היער שמסביב, נותרו עצי תאנה ושקד גדולים. יופיו של החניון טמון בעובדה ששולחנות הפיקניק מרוחקים זה מזה וכל אחד מהם שוכן בצל עץ תאנה גדול משלו. החניון שוכן במתחם מגודר ובו מעברים נוחים להולכי רגל. נחצה את המעברים במורד המדרון לעבר חורשת הברושים.

גישה למסלול

לעין מרגנית ניתן להגיע משער הכניסה למצפה עמוקה שבלב היער. משם יוצאת דרומה דרך עפר שאורכה קילומטר, טובה לכל רכב ומסומנת בחצים כתומים. בשביל הזה מטיילים גם רוכבי סוסים. אנא, היזהרו.
אפשר להגיע לעין מרגנית גם ברגל, בשביל היורד למעיין מהשער המזרחי של חוות בת יער. שביל ההליכה מסומן בחצים שחורים ואורכו כקילומטר אחד.

מסלול

בצאתנו במעבר התחתון, נראה משמאלנו צומת שבילים. ניגש אליה ונפנה בה ימינה במורד המדרון. מכאן והלאה ילוו אותנו בכל הצמתים עמודי הסימון של קרן קיימת לישראל ועליהם החץ הכתום. נעקוב אחרי החץ הכתום. מלבדו מלווה אותנו בקטעים השונים גם סימון השבילים של הוועדה לסימון שבילים. בקטע זה הוא בצבע כחול. נחלוף על פני חלקת אורן קנרי, עץ יפה הניכר בענפיו המסתעפים מהגזע בדורים. כאשר השביל מתעקל שמאלה "נפתחים" לפנינו נופי עמק החולה והגולן.
לאחר כ-700 מטר מעין מרגנית, מגיעה הדרך לצומת T נוסף. נפנה שמאלה לעבר הגיא של נחל מחניים, הנראה לפנינו. בצומת אנו פוסעים על גבי שרידיה של "דרך סולינג" דרך בריטית מתקופת מלחמת העולם השנייה. הדרך הייתה חלק ממערך ההגנה הבריטי נגד פלישה אפשרית של הנאצים לארץ. הדרך חוצה את הנחל במקום שבו ערוצו רדוד, ויורדת בגדה השמאלית. הסלע באזור זה משתנה מגיר לבזלת.
עין חוני (2)– מצד ימין נראים עצי אקליפטוס גדולים וביניהם נובע המעיין בחורף. סמוך אליו, בצד האחר של הואדי, נראים שרידי מבנה ישן. עוד מעט נגיע למקום שבו הדרך מתעקלת שמאלה ועולה במדרון המיוער. בנקודה זו ננטוש את הדרך ונצעד בשביל העובר בגדה המזרחית של נחל מחניים. השביל נפרץ בעזרת תלמידי בית הספר הריאלי בחיפה.
אתר פריחת החלמוניות (3)– מעט אחרי ההתפצלות נראים סימני חפירות צבאיות, שהוקמו על ידי הבריטים במלחמת העולם השנייה, כחלק ממערך ההגנה על העיר צפת. זה המקום להתחיל ולחפש חלמוניות בעונתן, אבל האתר היפה באמת עוד לפנינו. לאחר כ-400 מ' נגיע למזלג שבילים. הסעיף העולה שמאלה מוביל לקבר חוני המעגל(4), השוכן בפאתי חצור הגלילית, אך ראשית נרד בסעיף הימני עוד כמאה מטרים ונגיע למדרון תלול. בעונה פורחות כאן החלמוניות במרבד צהוב שובה-עין. זה המקום ליהנות גם מהנופים שמסביב: ממול נראים חצור הגלילית ומתחם הקבר של חוני המעגל, ורחוק יותר – הנופים המרהיבים של צפון הכינרת והגולן.
קבר חוני המעגל – לקברו של התנא המפורסם, חוני המעגל, אחד מהאהובים ביותר על העם, עולים רבים לרגל. חוני התפרסם כאיש שאילץ את השמים להמטיר גשם בזמן בצורת. במשנה נאמר "עג עוגה ועמד בתוכה ואמר לפניו: ריבונו של עולם... איני זז מכאן עד שתרחם על בניך. התחילו גשמים מנטפין... אמר: לא כך שאלתי, אלא גשמי רצון וברכה ונדבה. ירדו כתקנן".
כאן מסתיים הטיול. אם השארנו רכב בעין מרגנית נשוב בדרך כלעומת שבאנו. אפשרות נוספת: נוכל לשלוח את רכב האיסוף אל חניון היער בחצור הגלילית, ואנחנו נצעד אל הרכב בשביל קצר המסומן באדום.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שביל החלמוניות
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865