Untitled Document


טיול - יער ביריה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - יער ביריה איזור :  גליל העליון
טיול - יער ביריה רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   ברכב וברגל
משך המסלול:   משתנה
טיול - יער ביריה אורך מסלול :   12 קילומטר
מה באתר טיול - יער ביריה :
אורך המסלול: 12 קילומטר (מסומן בירוק). הנסיעה ברכב פרטי בלבד (אין כניסה למשאיות ולאוטובוסים) בדרך עפר, וירידה לאתרים. חלק מהדרך סלולה באספלט.
משך הסיור: משעות אחדות עד יום שלם, בהתאם לעניין.
הערות: דרך נוף יער ביריה עבירה למכוניות.
הדרכים המשולטות כדרכי 4X4 הן ידידותיות, ובקיץ ניתן לנוע בחלק מהן גם ברכב פרטי.
חניונים לפיקניק: חניון הפיתול, חניון עין זיתים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער ביריה
+תיאור האתר

מטיילים ביער ביריה - סיור ברכב לאורך דרך הנוף - קברי צדיקים, נוף מיוער, אתרי ביקור היסטוריים וארכאולוגיים ו-360 מעלות של תצפיות אל נופו המרהיב של הצפון.

גישה למסלול

ליער ביריה יש שלוש כניסות עיקריות:
1. מול הכניסה הצפונית (הראשית) לצפת מתפצל כביש המוליך צפונה, ישר לתוך היער ומצודת ביריה.
2. דרומית מעט למושב דלתון (כביש מס' 886), בין סימני הק"מ 42-41.
3. מכיוון בקעת החולה: כ-100 מטר צפונה מצומת מחניים (כביש 90), בין סימני הק"מ 444-443, עולה מערבה כביש סלול שהופך בשלב מסוים לדרך עפר ומגיע עד עמוקה.

מסלול

את הסיור בדרך הנוף ניתן להתחיל ממזרח – צפונית מעט לצומת מחניים (כביש 90) בין סימני הק"מ 444-443, או ממערב לחניון הנופש עין זיתים, על כביש 886. המסלול שיתואר כאן הוא ממזרח למערב.
אורכה של דרך הנוף כ-8 קילומטר, והיא עבירה לרכב בכל עונות השנה. הדרך, המקשרת בין אחדים מאתרי יער ביריה, היא דרך עפר משובחת ומסומנת בחצים ירוקים (חלקים ממנה סלולים באספלט). סוף הדרך: מדרום למושב דלתון (כביש 886) בין סימני הק"מ 42-41.

קבר יונתן בן עוזיאל (1)–מצומת מחניים נעפיל ביער, הדרך מגיעה לצומת: ימינה – לקבר יונתן בן עוזיאל. שמאלה, להמשך דרך הנוף, שמכאן היא הופכת לסלולה. נפנה ימינה ונבקר בקבר של גדול תלמידיו של הלל הזקן. רבי יונתן מזכיר באחד מפירושיו שאסור לעכב את הקשר "בין חתנים וחתנות". רווקים ורווקות נוהגים, על כן, לעלות לרגל לקברו, סגולה למציאת בן זוג. המקום הפך לאתר מקובל מאוד של עלייה לרגל.
נחזור אל דרך הנוף (הצומת שממנו פנינו לקבר) ונמשיך בדרך אספלט עוד כקילומטר. לפני היישוב עמוקה נפנה ימינה (מערבה) לדרך עפר.
עין נבוריה (2)– התחנה הבאה היא המעיין ביישוב הקדום נבוריה. המעיין נובע כל השנה מתוך מערה קטנה, בלב משטח גדול ומבהיק של סלע קירטון לבן. בסלע חצובות שקתות ששימשו להשקיית צאן ולכביסה. הבריכות מהוות בית גידול למיני דו-חיים, כמו סלמנדרות, טריטונים, צפרדעים, קרפדות ועוד. מצפון למעיין ניטע בוסתן עצי פרי המשחזר חקלאות שלחין מסורתית, ובו עצי תאנה, רימון, עצי זית, עצי תות, דולב, אגוז מלך ועוד. פינת חמד של ממש.
שרידי בית כנסת נבוריה (3)– ממעיין נבוריה נמשיך בדרך הנוף אל בית הכנסת. היישוב נבוריה התקיים בימי בית ראשון ובית שני. חפירות ארכאולוגיות חשפו את שרידי בית הכנסת של הכפר, אחד הקדומים בגליל. עקב רעידת אדמה ניטש היישוב למשך 200 שנה, ובשנת 564 נבנה בית הכנסת מחדש. על כך מעידה כתובת, המוצגת כיום במוזיאון ישראל, שעיטרה את משקוף הפתח המרכזי: "למספר ארבע מאות ותשעים וארבע שנה לחורבן הבית נבנה בסרר חנינא בן ליזר ולוליאנא הבר יודן". אזכור תאריכים בכתובות בתי כנסת הוא דבר נדיר, ובמקרה זה לפחות יש למידע שבכתובת חשיבות רבה: מצוינת בה שנת ההקמה של בית הכנסת – 494 שנים לחורבן בית המקדש, וציון סרתם (כהונתם) של חנינא ולוליאנא כראשי הקהילה, או ראשי בית הכנסת. מבנה בית הכנסת עמד על תלו עד שנת 640 לספירה בקירוב. כיום ניצבים באתר שני טורים של ארבעה עמודים.
לצד הדרך העולה דרומה, במרחק 200 מטרים מהצומת, שוכן כבשן סיד ישן. חשיבותם של כבשני סיד בימי קדם הייתה רבה. בסיד, שייצרו משריפת אבני הגיר שמסביב, טייחו קירות בתים ובורות מים. קירות כבשן הסיד שוחזרו כאן עד לגובה ארבעה מטרים.
עין גבר (4)– נמשיך בנסיעה מערבה ונחלוף על פני עמק הבוטנה. ב-1963 ניטעו כאן עצי אלת הבוטנה (פיסטוק חלבי). בסתיו (אוקטובר-נובמבר) עוטה העמק צבעי שלכת מהיפים במראות השלכת בישראל. נמשיך עד המעיין האיתן – עין גבר. הבריטים תיעלו את המעיין בצינור אל "בית מעיין". בית המעיין שוקם, נבנו טרסות וניטעו עצי בוסתן. מי המעיין זורמים במדרון בתעלה מפותלת ונופלים לבריכות שכשוך קטנות.
דרך הנוף מסתיימת כחצי קילומטר הלאה מכאן, לא הרחק מחניון עין זיתים, השוכן בצד הכביש המוליך לדלתון (כביש מס' 886).
חניון עין זיתים (5)– חניון נופש פעיל, בעל שולחנות פיקניק וחנייה לנכים. בחניון יש גם מסלול מכשולים אתגרי באורך 120 מ' ומתקני שעשועים לילדים.

על המקום

יער ביריה הוא הגדול ביערות הגליל. הוא משתרע במדרונותיו הצפוניים של הר כנען הסמוך לצפת – "ריאה ירוקה" ומרכז לטיול ולנופש לאנשי האזור. פסגות היער הגבוהות מתנשאות לרום של יותר מ-900 מ' מעל פני הים, והאוויר בהן נעים וקריר יחסית גם בקיץ. לפיכך אפשר לטייל כאן בכל עונות השנה.
יש כאן הכול: מעיינות ואתרי עתיקות, קברי צדיקים ופריחה אביבית, חורשות של עצי ארז גבוהים, בוסתנים, מדרגות חקלאיות משוחזרות וחניונים יפהפיים. דרך נוף, שאורכה 6.5 קילומטרים, מקשרת בין רבים מאתרי היער. במרכז היער נמצאת מצודת ביריה – אתר מיוחד, המסמל את מאבקו של העם היהודי לשוב וליישב את אדמתו, שהפך למוזיאון מרתק.
ממש בלב היער מחכות למטיילים גם מסעדות וחדרי אירוח כפרי. תענוג.

כרטיס ביקור

אזור גאוגרפי: גליל עליון.
עונה מומלצת: כל השנה. בקיץ קריר ונעים, ובחורף מרשים ביותר כשהמצודה והיער לובשים לבן.
חניונים ומתקנים: חניון עין זיתים – מתקני נופש פעיל, מים ושירותים. חניון מצודת בירייה – פינות חמד לפיקניק משפחתי, מים ושירותים צמודים. חניון יונתן בן עוזיאל בעמוקה – מים ושירותים. חניון הפיתול – שולחנות לפיקניק. חניון ליאורה נטלסון: תצפית מרהיבה, שולחנות לפיקניק. חניון עין מרגנית: שולחנות לפיקניק.
התאמה למוגבלים בתנועה: בחניון עין זיתים שולחנות ושבילי גישה מותאמים לנכים.
שעות פתיחה: בימים א'–ה' 16:00-08:00. הכניסה לקבוצות בתשלום סמלי ובתיאום מראש. בשעות הערב – בתיאום מראש. למשפחות וליחידים הכניסה חופשית.
מידע וטלפונים: מוקד מידע, מצודת ביריה – בימים א'-ה' בשעות 16:00-09:00. הכניסה חינם. ניתן, בתיאום מראש, לארגן ביקור בשעות הערב ובימי שישי. 04-6922433
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער ביריה
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865