Untitled Document


טיול - אגמון החולה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - אגמון החולה איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  סתיו,חורף
טיול - אגמון החולה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,שמורות טבע וגנים,מתאים לנכים / עגלת תינוקות
משך המסלול:   כחצי יום
טיול - אגמון החולה אורך מסלול :   10.5 ק"מ.
מה באתר טיול - אגמון החולה :
עונה מומלצת: מתחילת החורף ועד תחילת חודש מרס. להקות ציפורים נודדות פוקדות את האתר בחודשים נובמבר-דצמבר.
אורך המסלול: 10.5 ק"מ.
משך הסיור: כחצי יום, בהתאם לעניין.
דרגת קושי: הביקור במקום מתאים לכל המשפחה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - אגמון החולה
+תיאור האתר

מטיילים באגמון החולה ... ואז, באחת, מיליוני ציפורים מתרוממות לפתע מבין השדות הירוקים וממלאות את השמים במעופן...המראה הפסטורלי הנפלא הזה הוא מחזה שכיח באגמון החולה, שטח ההצפה החדש, צאצא של אגם החולה, שבשנים האחרונות זוכה לעדנה.

על האיזור

אחד הבקרים של חודש אוקטובר 1957 הצטופף קהל מוזמנים לחזות בפלא: חילוץ ה"פקק" שמנע ממי אגם החולה הגדול לזרום אל הירדן. מי האגם והביצות התפרצו וזרמו במורד דרך התעלות דרומה. האגם הפך לקרקע יבשה. היה זה אות הסיום לשנות עבודה מאומצות שבהן נחפרו שתי תעלות ניקוז ממערב וממזרח לאגם, ואחד מרגעי השיא במפעל הציוני החלוצי – מפעל ייבוש החולה, גולת הכותרת בחייה של המדינה הצעירה.
ייבוש החולה נועד בעיקרו לחסל את מחלת המלריה ולחשוף קרקע פורייה, שתשמש לגידולים חקלאיים. האגם אכן נעלם, אך עמו גוועו גם בעלי-חיים וצמחים נדירים שהחולה הייתה בית גידולם. בדיעבד התברר כי אדמת הכבול שהתגלתה אינה טובה לחקלאות, וכי המאזן האקולוגי באזור הופר. האדמה התייבשה והתפרקה ופרצו בה שריפות תת-קרקעיות, החנקות זרמו אל הכינרת וזיהמו את מימיה.

בשנות ה-90 הוחלט לשוב ולשקם את האגם. אזורים רבים הוצפו מחדש, וכיום רשת תעלות מאפשרת לשלוט בגובה המים למען הרטבה מבוקרת של אדמת הכבול, וכך נמנעים התפרקות הקרקע וזיהום הכינרת. האגמון שטחו כ- 1,100 דונם והוא נחפר באופן מלאכותי.
למען הגנה על גידולי החקלאות באתר משתמשים בהדברה ביולוגית: למאבק בנברנים, המזיקים לגידולים החקלאיים, מגויסות תנשמות המתגוררות בתיבות קינון הפזורות בפארק.
היום המקום הוא גן עדן לציפורים נודדות – ומראות הטבע של העמק אכן מרשימים, שעה שחולפות מעליו בכל שנה 500 מיליון ציפורים מסוגים שונים העושות דרכן מאירופה לאפריקה, ולהפך.

בעקבות הציפורים
"את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק" – אין כמו שורת השיר הזאת לתאר את מראות הטבע של עמק החולה. למעלה מ-500 מיליון ציפורים עושות דרכן מאירופה לאפריקה לאורך ציר הנדידה העיקרי – השבר הסורי-אפריקני. וכשמגיע הסתיו מגיעים עמו בהמוניהם שקנאים, אנפות, חסידות, עופות דורסים ומינים רבים אחרים של ציפורים. כ- 70,000 עגורים מגיעים עוברים את העמק,למעלה מ- 10,000 עגורים נשארים כאן במהלך החורף. ריכוז מרשים זה מושך אליו מטיילים רבים, והם צופים עליהם ממבנים מיוחדים הבנויים על גבי תלוליות מלאכותיות שהוקמו בשולי האגם. חקלאי האזור, שהציפורים גרמו נזק רב לשדותיהם, פועלים היום עם הגופים הירוקים כדי לחיות עם בעלי הכנף בדו-קיום. הם מפזרים בחלק מהשדות גרעיני תירס מדי יום, והעגורים נמנעים מלבקר בשדות אחרים ולפגוע גם בהם.


גישה למסלול

לבאים מדרום: הכניסה לאגמון מכביש 90, כביש ראש פינה-קריית שמונה, 7 קילומטר מצפון לפניה ליסוד המעלה (בין הסימנים 458-457), ליד פסל הציפור של קק"ל. במקום שלט שמפנה ימינה, מזרחה, מהכביש.
לבאים מצפון: קילומטר וחצי לפני צומת כוח.בפנייה הראשונה דרומית לצומת כוח פונים שמאלה. תחילת הדרך סלולה, והמשכה דרך עפר.

מסלול

התעלה המערבית (1)- זו תחנתנו הראשונה. בשנת 1951, עת החליטה ממשלת ישראל על מבצע ייבוש החולה, לקחה קק"ל על עצמה את הביצוע. תעלות ניקוז נחפרו באגם ומוצא הירדן הורחב. התעלה המערבית היא אחת משתי התעלות העיקריות שנחפרו בעת הייבוש וחשפו את אדמות הכבול, שנחשבו לאדמות אורגניות פוריות. עם השנים, כאשר קרקע הכבול התייבשה ובאה במגע עם החמצן שבאוויר, היא התפרקה, שקעה, איבדה מפוריותה ופרצו בה שריפות. החנקות והזרחות שבקרקע נסחפו עם מי הגשמים אל הכינרת וגרמו בה לריבוי אצות, שפגעו באיכות מימיה. הפעולה החשובה שבלמה את התהליך התרחשה בשנות ה-90, עת קק"ל שבה למקום. במסגרת השיקום נחפר האגמון וחלק מהשטח "הוצף" מחדש.

מאגר קצה (2)– עליו נחלוף בתחנתנו הבאה. במאגר מתרכזים מי הכבול לצורך טיהור ראשוני, וממנו הם מוזרמים דרומה אל מאגר גדול יותר. תעלת האפס, כפי שהם נקראת בשפה המקצועית, כלומר ללא כל שיפוע, מזרימה דרכה את מי הכבול אל המאגר התפעולי. לאורך התעלה תבחינו בוודאי בתיבות קינון לבנות. תיבות אלה מעודדות את שהותן של התנשמות באגמון, כדי שאלה "יחסלו" את הנברנים זוללי הגידולים החקלאיים.

"מצפור עופות המים" (3) – הוא תחנתנו הבאה. מומלץ להצטרף למדריך או לצפר ולמשקפת שברשותו כדי לזהות ציפורים ולקבל עליהן הסבר. בשדות ניתן לזהות גם את הקוונוע – מתקן השקיה רחב מוטה לשמירה על הלחות בקרקע, המשמש גם להצפת המחילות התת-קרקעיות של הנברנים.

מן הגשר הירוק (4)– נוכל לצפות בתעלה המזרחית, שאליה מתנקזים יובלי הירדן : מי הדן, הבניאס והחצבאני. אחרי יציאתם מהעמק, הם שבים לזרום בערוץ המקורי של הירדן ההררי, אל הכינרת. בעתיד המקום יורחב וישמש כתצפית על דורסים.

(5)(6) בטבורו של אגמון החולה מצויים מצפור השקנאים ושטח רעיית הג'מוסים. בדרך נחלוף על פני שטח שבו מבויתים עגלי ג'מוסים, שחיו חופשי בביצות לפני הייבוש והושבו אל הטבע. מצפור פנורמי 360 מעלות, מאפשר תצפית לתאי שטח שונים, איים באגמון, שטחי רעיית הג'מוסים ושטחים חקלאים. מהווה את הטבור של עמק החולה.
נמשיך לטייל אל המצפור הבא – "מצפור העגורים", (7) מרחק של 1.2 ק"מ. המצפור הראשון שהוקם באגמון, צופה לשטח רעיית העגורים לאורך כל החורף.נוכל גם לחזות בתחנת ההאכלה הראשונה של העגורים וכן בחלקות עצי התות (במפה מסומן "החורשה") שנועדו להעשיר את מזון הציפורים ולשמש גם לקינון.
לקראת סיום נשוב אל מרכז המבקרים(8) הילדים ייהנו מפעילות במוקדי ההפעלה ובגן משחקים שבו נדנדות ופסלים (שניתן גם לטפס עליהם) פרי יצירתה של הפסלת מירי קטן.
סמוך למרכז המבקרים נמצאת נביעת הגז (9)– נקודה שבה מודגמת נביעת הגז באדמת הכבול. בעבר נעשו ניסיונות של שאיבת גז מאדמת הכבול באמצעות קידוח. במקום שלטי הסבר.

על המקום

חניונים ומתקנים: במבואת הכניסה יש מרכז מבקרים, חנות מזכרות, קופה, מזנון, ברזייה, שירותים, דוכן קרמיקה, אולם הקרנה לסרטוני הסבר ונקודות השכרה ומכירה לכל האטרקציות במקום. מאחורי מרכז המבקרים יש מגרש משחקים לילדים. שולחנות קק"ל מוצלים פזורים באתר: בחלקת האיקלום (חורשה) – שולחנות פיקניק (בלי שירותים). במצפור העגורים – שולחנות (ללא צל) ושירותים ביולוגיים. בירדן ההיסטורי – שולחנות פיקניק. חשוב להדגיש כי לאורך המסלול אין מי שתייה, ועל כן יש להצטייד בשתייה במזנון שבמרכז המבקרים (בכניסה) ובברזיות. אין להדליק אש באגמון החולה.
• שעות הביקור: קופות האתר פתוחות בימים א'-ה' מ-09:00 עד שעה לפני השקיעה. בסופ"ש ובחגים מ-06:30 עד שעה לפני השקיעה.
• התאמה למוגבלים בתנועה: האתר מותאם לנכים – שבילים ושירותים ומצפורים ושולחנות הפיקניק. יש לתאם מראש כניסת רכב נכים לאתר. במגרש החנייה מקומות שמורים לנכים.
• מידע וטלפונים: סיורים מודרכים – בתיאום מראש ב"קו ליער" 1-800-350-550. מרכז הצפרות עמק החולה 681713704-
• בפקס: 04-6817025
• אופני הסיור באגמון: כדי לא לפגוע באיזון האקולוגי, לא תותר כניסת כלי רכב פרטיים לפארק. שירות היסעים ציבורי של האתר ("שאטל") בתשלום. ההסעות יוצאות במועדים קבועים, ואפשר לרדת ולעלות בנקודות שונות בדרך. בכל נקודה במהלך הנסיעה ברכב השירות יינתן הסבר.
• אופניים מסוגים שונים (אופניים רגילים לכל הגילים, אופניים לזוג ואופניים משפחתיים) וציוד נלווה אפשר לשכור במקום. אפשר להביא אופניים מהבית בימות החול בלבד (לא בסופי שבוע).א – ה. בסופי שבוע ניתן להביא אפניים מהבית בתיאום מראש בלבד.
• רכב חשמלי
• שיט בתעלה
• עגלת מסתור- עגלה המחוברת לטרקטור, העגלה מכוסה בבד יוטה ומאפשרת צפייה מקרוב בעופות ובציפורים.
• סיורי צפרות מודרכים.
ציוד נדרש: משקפות לצפייה בציפורים (ניתן לשכור במקום).
אטרקציות בסביבה:
רכבל צוק מנרה 04-6905830
קייקי כפר בלום – בית הילל 1-700-50-60-65
רפטינג נהר הירדן (כביש גדות-גונן) 04-6934622
דישון – טיולי טרקטורונים – 050-5441773
ראש פינה – אתר השיחזור – 04-6936603
מסעדות בסביבה:
אחוזת שולמית – מלון ומסעדה באווירה אירופית 04- 6931494
יסוד המעלה – מסעדת אחוזת דוברובין 04-6934495
ראש פינה – שוקולטה בית קפה מתוק 04-6860219
צומת עמיעד – מסעדת אבו סאלח 04-6801356
עמוקה – מסעדת בת יער 04-6921788
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - אגמון החולה
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865