Untitled Document


טיול - פארק המעיין

טיול מפה מה ב טיול
טיול - פארק המעיין איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,אביב,חורף
טיול - פארק המעיין רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
מה באתר טיול - פארק המעיין :
עונה מומלצת: כל השנה. בקיץ צונן וקריר.
חניוני נופש: מסביב למעיין יש מדשאה וספסלי ישיבה הצופים לעמק עיון ולבקעת החולה.
התאמה למוגבלים בתנועה: אין. לפני המעיין 6-4 מדרגות. שביל כבוש לכיסאות גלגלים קיים בטיילת הסמוכה למעיין.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק המעיין
+תיאור האתר

טיול בפארק המעיין במטולה - מטולה, מושבה הררית ושלווה, נדמית כגלוית נוף מצוירת: עטופה בירוק ונתונה במסגרת קסומה של הרי החרמון, הלבנון והגליל.

על האיזור

מעיין ציורי בין עצי התות
530 מטר מעל פני הים, בקצה אצבע הגליל, שוכנת המושבה ההררית מטולה. מעצם מיקומה על גבול הלבנון הייתה עיירת הקיט, ועודנה, מוקד להתרחשויות היסטוריות. יש כאן ערבובייה מקסימה של חדש וישן, בתים מודרניים בצד בתי אבן עתיקי-יומין עם גגות רעפים אדומים וגינות פורחות, ואת הכול אופף אוויר הרים מענג ומשכר.

גישה למסלול

ניסע בכביש 90 צפונה אל מטולה. ניכנס לרחוב הרקפת, נמשיך לרחוב מצפה נפתלי ונפנה ימינה לרחוב המעיין, שם נמצא הפארק.

מסלול

בסוף המאה ה-19, בתקופת השלטון הטורקי, רכש הברון רוטשילד נחלה בקצה הצפוני של אצבע הגליל: אדמות הכפר הדרוזי אום-תולה (פירוש השם "אם התל", או על פי סברה אחרת – "מ?צפ??ה"), ואדמות עמק עיון (מבטאים כמו "צ?יו?ן") הנמצא כיום בתחום לבנון. האדמות היו שייכות לאפנדי לבנוני מהעיר צידון בשם ג'בור ביי, והברון ייעד אותן להקמת יישוב חדש בעבור פועלים מהמושבות הראשונות שבמרכז הארץ. ואכן, 57 משפחות מאיכרי ראשון לציון וזיכרון יעקב התיישבו במקום והחלו לעבד את האדמות. האזור היה נידח ופראי, וביצות החולה הפרידו בין היישוב הצעיר לשאר יישובי הגליל. בתום מלחמת העולם הראשונה הוכרע קו הגבול הצפוני, ולאחר משא ומתן ממושך בין הבריטים לצרפתים נותרו בתי המושבה בידי הבריטים, והאדמות החקלאיות נותרו מעברו השני של הגבול – בידי הצרפתים בלבנון. החקלאים תושבי מטולה הורשו לעבד את אדמותיהם מעבר לגבול עד מלחמת העצמאות, אז נותקו סופית מאדמותיהם.

פארק המעיין הוא פרויקט שחזור ושיקום של מעיין המושבה מטולה, שהיה מוקד אזורי לאספקת מים לתושבי האזור. בשולי המושבה נבע מעיין קטן, ומדי יום ביומו, ירדו אליו ראשוני המושבה, עמדו בתור, מילאו מים בפחים, העמיסו אותם על ארגזים והובילו אותם על גבי חמורים. שמואל פייגלין, מראשוני המושבה, מציין בספרו כי "פעמים נמאסו המים מרב הטרדה שהייתה קשורה בהבאתם והם לא הספיקו אלא כדי גמיעה במשורה...". לאחר סבל רב-שנים ביקשו המתיישבים ממנהלי פקידו?ת הברון להסדיר את בעיית המים. מהנדסי הפקידות החליטו על הקמת טחנה ומשאבה בקוותם שמי המעיין יספיקו לכול. אך מיד הוברר שכמות המים אינה מספיקה כדי הזרמה לכל בית, ולפיכך התקינו המתיישבים בריכה קטנה ומרזב, ועל האיכרים נגזר לשוב ולהוביל את המים כמקודם.

במהלך העבודה של אנשי קק"ל במקום נחשפה הבריכה המטויחת שאליה זרמו מי המעיין. הבריכה שוקמה, וזרימת המים בתעלות המדופנות-אבן הוסדרה ממנה לעבר בית השאיבה. כמו כן נבנתה מערכת שבילים מרוצפים ומדרגות אבן המובילות אל הנביעה – מוקד הפארק. סביב המעיין – מדשאה גדולה ואמפיתאטרון.

מי המעיין משקים עצי תות ענקיים, עצי תאנה, רימון ודובדבן, גולשים אל הרחוב ונעלמים בצמחייה סבוכה. בצל העצים ספסלים ופינות ישיבה המזמינים לשבת וליהנות מהנוף היפהפה של עמק עיון ובקעת החולה.

ייחודי למקום

מסעדות בסביבה:
צוק מנרה – מקום בצוק – 04-6905830
אטרקציות בסביבה:
מטולה – מרכז קנדה – 04-6950371
כפר גלעדי – אתר סליקים – 04-6900000
דן – החוויה הצפונית – בית אוסישקין – 04-6941704
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק המעיין
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865