Untitled Document


טיול - הרי נפתלי

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הרי נפתלי איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - הרי נפתלי רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,ברכב וברגל,מתאים לנכים / עגלת תינוקות
משך המסלול:   4-3 שעות
טיול - הרי נפתלי אורך מסלול :   5 ק"מ
מה באתר טיול - הרי נפתלי :
אורך המסלול: 5 ק"מ.
ציוד מתאים: משקפות.
משך הסיור: 4-3 שעות.
חניונים לפיקניק: חניון נבי יושע, חניון האלה וחניון קדש.
נגישות לנכים: שולחנות פיקניק מותאמים לנכים בחניון האלה ובחניון קדש. ניתן להגיע ברכב לתצפית קרן נפתלי. התצפית עצמה נגישה לכיסאות גלגלים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הרי נפתלי
+תיאור האתר

טיול עם נוף משגע אשר נשקף מרכס ההר אל עבר שמורת החולה. המסלול משולב: נסיעה ברכב פרטי וביקור באתרי רכס הרי נפתלי

על האיזור

מקרן נפתלי לנבי יושע - יפה הוא הנוף הנשקף מרכס הרי נפתלי אל שמורת החולה, ומראה השדות המעובדים הנושקים למים עוצר נשימה. בצפון נפרשים המראות הכחולים של שטחי ההצפה של החולה. ברקע, מתנשאים ההרי הגולן והחרמון. שהחום והאד הלבן הקל מעמעמים את צבעיהם לגוני פסטל רכים. שם הרי גולן, ומעליהם זועף וקודר הר החרמון, קצהו נמוג בעננים הרחוקים. בימי הקיץ החמים הנוף הנראה מכאן מרצד כתמונה העשויה מפלסטלינה. בחורף מתעטף המקום בעננים, ומבעד למסך הכבד לא רואים אפילו את קצה המים הכחולים.

גישה למסלול

נקודת מוצא: קרן נפתלי נקודת סיום: גן לאומי קדש
ניסע בדרך עפר (העבירה גם לרכב פרטי) המסתעפת מזרחה מכביש 886, כחצי קילומטר מדרום למושב רמות נפתלי. נעבור ליד כמה לולים, נחצה חלקת יער קטנה, ואחרי כ-1.5 ק"מ נגיע למגדל תקשורת שנמצא בראש קרן נפתלי (ניתן לזהות את המקום על פי האנטנות).

מסלול

המקום היפהפה הזה הוא קרן נפתלי – מצוק תלול במרכז רמות נפתלי ברכס רמים, שגובהו כ-510 מטר מעל פני הים, וקצהו באדמת עמק החולה. כאן נתגלו שרידי מקדש יווני של האלה אתנה ונמצאה כתובת עתיקה ביוונית. הטיול היוצא מכאן ממשיך ברכס עד מצודת כ"ח, היא נבי יושע.
ניסע בדרך העפר העוברת בשולי היער הנטוע ונגיע לעצי אלה אטלנטית מרשימים הצומחים בין חורבות שרידי מקדש הלניסטי קדום, מערות קבורה חצובות ושרידי רצפת פסיפס. כאן נתגלו שרידי מקדש הלניסטי של האלה אתנה, ונמצאה כתובת עתיקה ביוונית המהללת תורם קדוש שתיקן את הגג והמבוא, ואפילו התקין את זרימת המים מהבריכות. הערבים העניקו למקום את השם "חירבת אל-הראווי". במלחמת העצמאות, בקרב על רמות נפתלי, היה כאן משלט של ה"הגנה". התצפית לעמק החולה היא כמו ממבט ציפור, ושמורת החולה ואגמון החולה החדש נראים מכאן בבירור.

נמשיך בנסיעה צפונה, נחלוף על פני מושב רמות נפתלי, ומעט מצפון לו נגלה שלט קטן המפנה מזרחה (ימינה) לשביל הליכה (2)המקביל לכביש. זהו תוואי שביל ישראל. נוכל לנטוש כאן את הרכב בצד הכביש ולצעוד בשביל צפונה. הנוף מהשביל מקסים.

לאחר כמה מאות מטרים נגיע לשרידי הכפר השיעי נבי יושע ולקבר שיח'. מבנה הקבר של נבי יושע (3), שבו השתלמו חכמי הדת השיעים, נותר כמעט שלם. שימו לב לרחבה בחצר המתחם המרוצפת באבנים יפות. בעבר עלו לכאן לרגל מאמינים רבים לטקסים של התרת נדרים ולארוחות חגיגיות, והקפת הקבר נחשבה בקרב תושבי הכפר כסגולה לבריאות.

נשוב על עקבותינו לרכב וניסע צפונה לצומת ישע. נחצה את צומת מפגש הכבישים 886 ו-899, סמוך לקבר השיח' שבו ביקרנו קודם. לפנינו מצודת משטרה בריטית לשעבר, היא מצודת כ"ח או מצודת ישע (4). בעבר נקראה משטרת נבי יושע בהשראת שמו של הכפר הערבי נבי יושע ששכן עד מלחמת העצמאות מדרום למצודה.
המצודה נבנתה בידי הבריטים במסגרת ביצור הגבול הצפוני של ארץ-ישראל בימי המרד הערבי (בשנים 1936-39). באפריל 1948 מסרו הבריטים את המשטרה לידי הערבים, ובמלחמת העצמאות – לאחר שרשרת קרבות עקובים מדם – נכבשה המצודה על ידי ההגנה וחטיבת הפלמ"ח יפתח. בקרבות אלה אבדו לכוחותינו 28 לוחמים, ומצודת כ"ח מנציחה בשמה את זכרם.
נחנה את הרכב ברחבת החנייה ונצעד אל הגן שמאחורי מבנה המשטרה, המשמש כיום את לוחמי משמר הגבול. כאן הוקמה אנדרטה לזכרם של הנופלים, וממנה יוצא שביל טיולים (ברגל) בנתיב שבו עברו הלוחמים בעת כיבוש המצודה (ליל 30.4.48). נחלוף על פני האנדרטה (סימון של שביל ישראל) ונגיע למרפסת תצפית המשקיפה על הצוקים הנהדרים של נחל קדש ועל הנופים המרהיבים של עמק החולה והגולן. עם קצת מזל נוכל לצפות בשפני סלע המבלים כאן את חייהם.
5. חניון האלה – נשוב לרכב. אם הגיעה השעה לארוחת פיקניק, נוכל לעשות זאת מתחת לאלה האטלנטית הגדולה שבעמק קדש. ניסע מצומת ישע מערבה כקילומטר, ומול המסעף לקיבוץ יפתח נראה מצד שמאל את העץ האדיר.

חניון האלה (5) הוקם בשנת 1978 מתחת לעץ אלה אטלנטית ענק, שבצלו יכולה לשבת בקלות קבוצה של 50 איש! בולי עץ גדולים משמשים כשולחנות פיקניק, וגשרונים קמורים מעל לתעלת השקיה סמוכה מוסיפים למקום חן מיוחד. בקרבת העץ צומחים עצי אלה אטלנטית נוספים, גדולים אף הם.

נמשיך בנסיעה עוד כשני ק"מ מערבה לצומת ישע אל הגן הלאומי תל קדש (6) (כביש 899 בין סימני הק"מ 61-60).
נחתום את טיולנו בפארק נחל קדש (7). הפארק ממוקם במוצאו של נחל קדש, בשולי עמק החולה, כ-7 ק"מ דרומית לקריית שמונה. קק"ל הכשירה בפארק מגרשי חנייה, שבילי הליכה וטיולים, פינות ישיבה, פינות משחקים ועוד. בימי החורף והאביב ניתן ליהנות מזרימת מפלים מרהיבה, מצמחייה עשירה ומגוונת ומגשרון הליכה שעובר מעל הנחל. כמו כן יש בפארק מיני אמפיתאטרון ומתקיימים בו אירועים.
מחניון הפארק יוצא שביל הפלמ"ח, שבו מתואר סיפור כיבוש נבי יושע, ובסמוך לו נמצאת מצודת כ"ח הנושאת בשמה את זכרם של 28 הנופלים במקום בקרבות תש"ח.
נחל קדש הוא ואדי תלול, היורד מרכס יפתח לעמק החולה בהפרש גבהים מרשים, ומפריד בין רכס הרי נפתלי להר ישע. הנחל נקרא על שם תל קדש ובקעת קדש הסמוכים. ראשיתו מדרום לכפר בלידא בלבנון, משם הוא יורד מזרחה וחוצה את בקעת קדש. מעט ממזרח לנקודה שבה חוצה אותו כביש 886, מתחתר הנחל בסלעי גיר קשים ויוצר קניון מרשים, שאורכו יותר מקילומטר ובו שלושה מפלים. קניון נחל קדש עטור מצוקים גבוהים, שנשרים ושפני סלע חיים בהם, ובאפיקו ובמורדותיו גדל חורש ים-תיכוני סבוך. כ-700 מ' מדרום לצומת כ"ח יוצא הנחל אל עמק החולה, ולאחר כמה מאות מטרים, במישור, הוא מתחבר אל תעלות הניקוז שבמערב עמק החולה.
מסלול ההליכה בנחל קדש נמצא במורד תלול, ובירידה במפלים יש לנהוג משנה זהירות. הנחל אכזב ויבש ברוב ימות השנה, אבל בחורף אפשר לקפץ בין מפלים ובריכות קטנות.

ייחודי למקום

באתר נמצאים שרידים מרשימים של מקדש השמש בתל קדש.
* הכניסה ללא תשלום *
תל קדש נמצא בגבול המערבי של בקעת קדש, והוא הגדול בת?לי הגליל העליון.
קדש נזכרה כבר ברשימות הכיבוש של פרעה תחותימס השלישי, שכבש את העיר בשנת 1300 לפנה"ס בקירוב. העיר נפלה בחלקו של שבט נפתלי, ועל כן נקראה גם קדש נפתלי. קדש הייתה אחת מערי המקלט שהוקצו לשבטי ישראל, "לנוס שמה רוצח, מכה נפש בשגגה" (יהושע כ', ג'): "וממטה נפתלי את עיר מקלט הרוצח, את קדש בגליל..." (יהושע כ"א, ל"ב). בתקופה הרומית גדל היישוב מאוד. כביש מלכיה-נבי יושע מחלק את התל לשניים. מצפון לכביש נותרה חזית מרשימה של מקדש רומי, בנוי מאבנים גדולות, ושני סרקופגים (ארונות מתים) גדולים מאבן.
למרגלות התל, מדרום לכביש, נובע עין קדש, מעיין שופע מים בכל ימות השנה. ליד התל יש חניון דרכים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הרי נפתלי
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865