Untitled Document


טיול - נירעם

טיול מפה
טיול - נירעם איזור :  נגב
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   כ-3 שעות
טיול - נירעם אורך מסלול :   כ - 12 ק"מ
מה באתר טיול - נירעם :
פינות חמד במערב הנגב – דרך אתרי נירעם - קבוצת אתרים בעלי תוכן ועניין, המצויים בקרבת קיבוץ נירעם, לאורך ציר נופי יפה וביניהם: מוזיאון המים והביטחון בנגב (בנירעם), מאגר נירעם (מאגר המים של קק"ל), מצפור אסף סיבוני, מצפור נביה מרעי, אתר חץ שחור, בית שביתת הנשק.
טיול - נירעם איך להגיע :   הגעה מכיוון צומת יד מרדכי. יש לנסוע דרומה בכביש מס' 25 (לכיוון ב"ש). מול העיירה שדרות, יש לפנות ימינה (מערבה) על פי השילוט לקיבוץ נירעם, ולנסוע כק"מ אחד עד שער הקיבוץ. ממש לפני השעה, יש לפנות שמאלה בכביש אל עבר מוזיאון המים והביטחון (לא להיכנס אל הקיבוץ). מכאן מתחיל מסלולנו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נירעם
תיאור האתר

משך המסלול: כ- 3 שעות. מדובר במסלול רכוב המשתרע על פני מספר ק"מ, אשר ביניהם נעים ברכב, ויורדים בכל פעם לנקודה במסלול.
ציוד נדרש: מפת האזור, אוכל לפיקניק (מומלץ!)
מתקנים במסלול: פחי אשפה, שולחנות פיקניק, צל, חנייה.

על האיזור

עונת שנה מומלצת: כל השנה.

גישה למסלול

משך המסלול: כ- 3 שעות. מדובר במסלול רכוב המשתרע על פני מספר ק"מ, אשר ביניהם נעים ברכב, ויורדים בכל פעם לנקודה במסלול.

מסלול

נתחיל את טיולנו בנסיעה מדודה ורגועה לאורך הכניסה לציר אתרי תיירות נירעם. נחלוף לצד גדר הקיבוץ, ובהמשך נראה את המבנה העגלגל של בריכת המים, ששימשה לאיסוף המים שנחפרו בנגב בראשית שנות ה- 40 על ידי מהנדס המים המפורסם שמחה בלאס. גילוי המים הללו בצפון הנגב, פתח פרק מרשים מאד בהתיישבות באזור זה, ובעקבותיו ניתן היה לפתח חקלאות, ולהקים ישובים חדשים מדרום לקו אשקלון קרית גת!! מוזיאון המים ניתן לביקור עבור קבוצות בהזמנה מראש בלבד. ניתן לקבל בו סקירה מאלפת מפי ניסן צורי, מראשוני וחלוצי נירעם, שהינו אנציקלופדיה של ממש בכל הנוגע לסיפורי הנגב, המים והביטחון באזור. נחלוף על פני המוזיאון בדרכנו מערבה, ונגיע לסיבוב חד שמאלה (90 מעלות), כשלצידנו אגם כחלחל ויפה. זהו מאגר המים של נירעם, שהוקם על ידי קק"ל, במטרה לאגום מי שיטפונות, ומי קולחין מושבים לצרכים חקלאיים. פינת חמד נאה לעין, על רקע בתי הקומות של עזה, הנראים מרחוק. הכביש יובילנו הלאה דרומה, ולאחר נסיעה קצרה, נשים לב לשלט קטן, המפנה אותנו ימינה אל דרך עפר טובה, אל עבר מצפור אסף סיבוני. נקודת תצפית יפה ומרשימה, על שם אסף סיבוני, בן המקום, שנהרג באסון המסוקים הנורא מעל שאר יישוב שבאצבע הגליל. תצפית יפה מערבה, אל אזור החיץ המגוון, שבין רצועת עזה, לבין היישובים הישראלים. חולות, חקלאות, בתי קומות, תחנת הכוח של אשקלון, ואפילו נופי הים והחוף נשקפים לעיני הצופה.
ממצפור אסף סיבוני נחזור בדרכנו, ונמשיכה דרומה אל המצפור הבא – תצפית על שם אל"מ נביה מרעי. מרעי נהרג באירועי הדמים, שפרצו לאחר פתיחת מנהרת הכותל ב- 1996. כמפקד הגיזרה חש לעזרת חייליו עם פרוץ האש, ונהרג ביום הקרבות הראשון. נביה מרעי היה דרוזי גאה, איש הגליל! אהוב ונערץ על חייליו ומפקדיו כאחד. באתר זה הקימה לזכרו קק"ל גן זיכרון יפה וצנוע, שבו נטוע עץ הזית שהיה בחצר משפחתו של מרעי (העץ ניטע בגליל בכפר חורפיש ביום היוולדו של נביה מרעי), והובא לכאן לאחר מותו. המקום נטוע כגן גלילי, בדומה לביתו של אל"מ נביה מרעי. מהתצפית היפה רואים את עזה על חלקיה השונים, את אשקלון ותחנת הכוח, את צפון הרצועה, ואת אזורי המרעה הירוקים, שבין נירעם, לארז ולרצועת עזה.
ממצפור נביה מרעי נמשיך דרומה בציר היפה, היישר אל האתר הבא – אתר "חץ שחור". זהו אתר מורשת של עמותת "חץ שחור", שהוקמה על ידי יוצאי הצנחנים (גד' 890 בעיקר) להנצחת מורשת ופעילות הצנחנים באירועי שנות ה- 50 שאזור זה. אתר אסתטי, יפה ומרשים, שבו מידע והסבר קצר לקרבות ומבצעים מפורסמים, שבוצעו על ידי הצנחנים בשנות ה- 50, ובראשם פעולת חץ שחור ברצועת עזה. האתר משמש כיום לטקסים ואירועים להנצחת מורשת הלחימה של הצנחנים. במקום חניון יפה, עצים נותני צל, וכמובן תצפית יפה לצד אתר מרשים ומעניין.
נסיים את סיורנו בתצפית קצרה על בית שביתת הנשק, המצוי בהמשך הציר, מעט דרומה לאתר "חץ שחור". כאן נפגשו משלחות שביתת הנשק של צה"ל וצבא מצרים לאחר מלחמת ששת הימים, והמבנה ההיסטורי, השומר את סיפורי ההסכם בחובו, עדיין ניצב על תילו נוכח הגבול עם רצועת עזה ומצרים.
לאחר סיום הסיור בין אתרי המורשת, מומלץ לערוך פיקניק באחת החורשות הנעימות, או להתפנק באחת ממסעדות האזור החדשות, המציעות מזון מגוון.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נירעם

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.
בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865