Untitled Document


טיול - נחל בוקק

טיול מפה
טיול - נחל בוקק איזור :  ים המלח
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל בוקק רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   1.5-2 שעות
טיול - נחל בוקק אורך מסלול :   כ -3 ק"מ
מה באתר טיול - נחל בוקק :
משך המסלול: כשעה וחצי עד שעתיים.
ציוד נדרש: מים, כובע, מפת האזור, נעלים נוחות.
מתקנים במסלול: בקרבת הבושמייה יש למעשה שפע מתקנים, חוף ים המלח, מדשאות וצל, פחי אשפה, ומרכז מסחרי מלא כל טוב.
עונה מומלצת: כל השנה עדיפות לחדשים הפחות חמים
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל בוקק
תיאור האתר

מסלול הליכה בנחל בוקק ואתר הבושמייה בחוף עין בוקק - קניון יפה וצוקים נישאים, מעיין שופע מים כל השנה, מצודה קטנה מן התקופה הרומית, שרידי אמת מים, ולסיום מבנה עתיק בין בתי המלון, בו הופק ויוצר בעבר בושם האפרסמון המפורסם של ים המלח.

גישה למסלול

צריך להגיע את בתי המלון של עין בוקק בים המלח. לחנות את הרכב בצמוד למלון עין בוקק הקטן (מצוי בגזרה הצפונית, סמוך למרידיאן דוד הענק). כאן יש להשאיר את הרכב, ומכאן תחת הגשר הגדול מתחיל מסלולנו.

מסלול

נתחיל ללכת תחת הגשר הסמוך למגרש החנייה של מלון עין בוקק. גשר זה נטוי על אפיקו של נחל בוקק, ומאפשר למעשה מעבר בעת שיטפונות החורף. המים בשיטפון יוזרמו בין בתי המלון אל עבר בריכות ים המלח, בקרבת מלון הולידיי אין.
נלך באפיק הנחל מערבה (תחת הגשר) בעקבות סימון השבילים השחור המסודר, ומיד נשים לב לצמחייה הירוקה. ככל שנתקרב לחלקו הקניוני של הערוץ, נבחין בצמחייה עשירה ומגוונת יותר, ואט אט נבחין גם ברטיבות, ההופכת לזרימת מים קלילה בערוץ. מכאן ואילך מסלולנו נע באפיק הנחל, או לצידו, תוך שאנו עוקבים אחר המסלול השחור. שפע צמחיית אשלים, וקנה תלווה אותנו לצד המים המפכים. נוכל לראות את הסכר הקטן, שנבנה באפיק הנחל בעבר לצורך גידול הירקות של חוות נאות הכיכר בשנות החמישים של המאה ה- 20, כיום הסכר מלא סחף, ולמעשה המים זורמים מעליו, וניגרים על הקיר המדורג, שבעבר החזיק מאחוריו בריכת מים גדולה. המסלול מאפשר עלייה הלאה מערבה אל עבר המעיין, שם מגיעים בעלי החיים הרבים באזור לשתות מים.
עין בוקק הינו נווה מדבר טרופי קטן ומרשים, בלב מדבר יהודה הדרומי. מימיו מגיעים מגשמים היורדים על הרי יהודה, ודרום הר חברון, ולמעשה מגיעים המים לכאן (לאגן הניקוז של ים המלח), בשל שכבות סלע אטימות, הנטויות מזרחה מתחת לפני התבליט החיצוני של מדבר יהודה, כלומר המים הללו מגיעים בתת הקרקע, בשל קו פרשת מים גיאולוגי עמוק.
בנווה מדבר זה ניתן לראות שפע מיני צמחים שמקורם אפריקאי, ולצידם בעלי חיים בשעות היום השונות, ובעיקר בשעות בין הערביים. לכאן מגיעים יעלים, שפני סלע, דרבנים, מכרסמים שונים, טורפים מדבריים כגון השועל והזאב.
לאחר שמגיעים לנקודה בה רואים צינור, בו נשאבים המים מן המעיין (בלב צמחייה סבוכה) מתחילים לחזור אחורה לעבר בתי המלון. ניתן לחזור הפעם בדרך העפר, שקודם ליוותה אותנו ליד הערוץ, ואז בשלב היציאה מן הנחל, נראה את שרידי אמת המים, שהובילה מים למצודה הרומית הקטנה בפתח הקניון. כמו כן נראה קטעים של סלע בצבע אפור כהה עד שחור. אלה סלעי הביטומן - פצלי השמן, שמופיעים באזור זה בכמויות גדולות, ובולטים בנוף (פצלי שמן הינם סוג של חומר דלק ממשפחת הנפט, וניתן להפיק מהם אנרגיה על ידי טחינתם, ושריפתם).
יציאה חזרה לרכב במגרש החנייה. עם הרכב "נקפוץ" אל חניית הבושמייה, הסמוכה למרכז פטרה, שבין בתי המלון. כאן נבחין בקלות רבה, לצד המדשאה המטופחת, והעצים המצלים, בשרידי מבנה עתיק, שמעליו פרגולה מעץ. זהו אתר הבושמייה, שנחפר לפני כמה עשרות שנים. מתקן זה שימש להפקת בושם האפרסמון, שעציו גדלו כאן בשפך נחל בוקק, לחוף ים המלח. שפך הנחל יצר מניפת סחף של קרקע טובה, וכאן היו מטעים בתקופת בית שני. יוספוס פלביוס מספר לנו על מטעי האפרסמון של ים המלח, ומפליג בשבחיהם. לאחר ה"בושמייה", ניתן לסיים בפינוק רחצה בים המלח, או בארוחה באחת המסעדות בחוף ים המלח.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל בוקק

צימרים בסביבה

בליבו של קיבוץ קליה, נווה מדבר רגוע וירוק, 64 חדרי קרקע, ממוזגים ומאובזרים, חדרים לזוגות ומיני סוויטות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865