Untitled Document


טיול - חניון רעים

טיול מפה
טיול - חניון רעים איזור :  נגב
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - חניון רעים רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - חניון רעים אורך מסלול :   כ- 3 ק"מ בהליכה קלה
מה באתר טיול - חניון רעים :
משך המסלול : כשעתיים קלילות ונעימות ברגל, תוך שפע אפשרויות מנוחה וישיבה בצל היער הנעים.
מיועד עבור: לכל המשפחה, וכן לקבוצות מאורגנות מכל סוג ומין.
עונת שנה מומלצת : במיוחד בפריחת הכלניות בפברואר ומרץ, אך מתאים ללא ספק לכל השנה.
ציוד נדרש : מפת האזור, מים, כובע, מגדיר פרחים בעונת האביב, אוכל לפיקניק (מומלץ!)
מתקנים במסלול : פחי אשפה, שולחנות פיקניק, צל, חנייה, מתקני שעשועים לילדים, וארגז חול

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - חניון רעים
תיאור האתר

פינות חמד במערב הנגב – שביל מתקני המים בחניון רעים - קבוצת אתרים בעלי תוכן ועניין, הקשורים כולם לעולם המים. האתרים נמצאים על שפת נחל גרר ולאורכו, בתוך יער קק"ל יפה, בצמוד לחניון רעים במערב הנגב.

על האיזור

מסלולנו יתחיל מבאר חניון רעים – הבאר נחפרה בימי השלטון הבריטי עד למפלס מי התהום, משם נשאבו המים בעזרת מנוע דיזל ומילאו את בריכת האגירה. הבריכה נבנתה תחילה נדבכים של לבני כורכר. במרוצת השנים, הוגבהה עם בלוקים וטויחה בבטון. על דופן בריכת האגירה חרט אלמוני כתובת שבח לאללה וציין את השנה 1934. המים שימשו אדם ומקנה.שביל הליכה טבעתי מסומן באדום מוביל אותנו לתצפית על מצוקי הלס של נחל גרר.

גישה למסלול

מכביש סעד-רעים (כביש מספר 232 ), בין סימני ק"מ- 38-39, יש לפנות ימינה (מערבה) אל כביש אספלט המסומן אדום. הפנייה סמוכה מאד לגשר בולט, הנטוי על ערוצו של נחל גרר. לאחר הפנייה נגיע מיד אל חניון רעים, המסומן היטב, ושם נחנה את הרכב.

מסלול

נחל גרר ראשיתו בדרום השפלה ליד היישוב להבים, משם הוא זורם מערבה ונשפך לבשור. הנוף המצוקי נוצר בשל התחתרות הנחל באדמת הלס. הלס חרסיתי וחלחול המים בו איטי, זרימת מי הנגר מתפתחת לזרימה שטפונית. המים מתחתרים בקרקע ויוצרים ערוצים ומתלולים עמוקים.
מחניון רעים נחצה את אפיק של נחל גרר, שם מונחים צינורות מים מתקופות שונות, וביניהם נראה את קו הנילוס ואת קו המים המערבי. בשנת 1916, החלו הבריטים להניח מסילת ברזל וצינור באורך של 200 ק"מ, מכיוון תעלת סואץ שבמצרים, אל עבר דיר אל בלח שברצועת עזה, כחלק מהמערכה לכיבוש א"י מידי התורכים. לאורך 11 קילומטרים, הונחו מסילה ולצידה קו מים בקוטר של 16 צול, שהובילו אספקה לכוחות הבריטים, ולפועלים המצריים שבעמדות מול החזית התורכית. צינורות מים נוספים, ששימשו לכיבוי שרפות בלונדון בימי מלחמת העולם ה- 2 הונחו באדמת הנגב, על מנת שבהם יוזרמו מים מקידוחים באזור גברעם וניר עם בשתי שלוחות: מערבית ומזרחית. השלוחה המערבית ירדה דרומה לבארי, תקומה, צאלים ופנתה משם מערבה לגבולות נירים. מים מן הקו סופקו לפלחים הערבים, לבדווים הנודדים ולתחנות המשטרה המנדטורית בנגב.
מתחנת הצינורות ההיסטורית נמשיך בדרך, על גדת הנחל תלויה בריכת המצוק. פעולת ההתחתרות של נחל גרר הביאה (במהלך השיטפונות של שנת 1991) לקריסת המחצית הדרומית של בריכת האגירה. הבאר שהזינה את הבריכה נסחפה בשיטפונות של שנת 1961.
בפיתול הבא של נחל גרר נפגוש בבאר אנטיליה. הבאר ומתקניה נבנו בשלהי התקופה העוסמנית, טרם הכיבוש הבריטי של א"י. מתקן אנטיליה שימש לשאיבת מים מהבאר ומילוי הבריכה. בתקופת המנדט הבריטי פורקה האנטיליה והוחלפה במנועי דיזל ומשאבה מודרנית. מתקן האנטיליה הופעל בכוח אדם או בהמה. אל שרשרת ארוכה הקבועה על גלגל, חיברו אנטלים = כלי קיבול למים דמויי כפות. האנטלים הורדו אל מקור המים, לרוב על ידי סבוב ציר הגלגל שעליו קבועה השרשרת. האנטלים התמלאו מים כל אחד בתורו, עלו מהבאר ורוקנו מימיהם לבריכת האגירה ולשקתות.
מול הבאר מובילה אותנו הדרך אל מסלול הליכה קצר (מסומן בצהוב) אל בורות המים מהתקופה הביזנטית (מאות 4-6 לספירה). במצוק הכורכר שבאפיק הנחל חצבו הקדמונים גב מים שאגם את מי השיטפונות בנחל. אבני הכורכר שנחצבו שימשו לבניית בורות מים. בורות המים דמויי פעמון נבנו מתחת לפני הקרקע, האדמה סביבם נסחפה והביאה לחשיפתם. מי הגשם שניגרו על המדרונות, זרמו בתעלות ניקוז או בצינורות חרס אל אגן שיקוע ומילאו את הבורות. בתחתית מותקן שקע לקליטת הטין, בכיפה פתח לשאיבת מים. מכאן נלך הלאה בדרך המסומנת לחניון הסמוך לחורבת מדור. זהו כפר קטן, בן המאה ה- 19, הממוקם מעל שרידי יישוב מהתקופה הביזנטית. הכפר נקרא בפי תושביו אל מנדור, שפירושו – מכלאה בה חולבים את הצאן. בור מדור (בור מים יפה וגדול) הינו בור מים הניזון ממים שנוקזו מגגות המבנים והחצרות היישוב הביזנטי. אגן השיקוע ששימש לסינון המים טרם הזרמתם לבור, נאטם ע"י הבריטים בבטון. האגן הוסב לשוקת להגמעת הסוסים והגמלים ששימשו את הדיוויזיה הרכובה של אנז"ק (היחידות האוסטרליות והניו זילנדיות, ששרתו בצבא הבריטי בא"י), בכיבוש א"י מידי התורכים בשנת 1917. השקתות מולאו מים ממקורות אחרים, היות והבורות הקדומים יצאו מכלל שימוש.
מכאן ניתן לחזור ביער היפה אל החניון (בחודשי הפריחה היער כולו עוטה אדום מרהיב, כך שכל מקום בו נבחר ללכת יהיה יפה). למעוניינים ניתן להרחיב מעט את הסיור, טרם החזרה אל החניון לכלי הרכב. מכאן ניתן להמשיך בהליכה על הדרך המסומנת בכחול, עד שנגיע אל כביש הבטון שנסלל בימי מלחמת העולם השנייה כחלק ממתחם צבאי בריטי גדול, שנועד לאחסון ציוד צבאי ותחמושת אווירית. בתום המלחמה פונה הבסיס, ובמבנים הנטושים השתקעו חמולות בדואים. מכאן נמשיך אל שרידי טחנת הקמח, שממנה כל שנותר, הוא תושבת המנוע, שבעבר הניע את גלגלי הריחיים, וכן שרידי בריכת מים מטויחת.
לאחר אלה יש ברשותנו די והותר זמן לפיקניק נעים בחיק יער קק"ל המרשים, שעל גדות נחל גרר, ומכאן נחזור אל כלי הרכב.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - חניון רעים
בניש דודו || 15/05/2011
מסלול יפה,לא קשה , ניתן לראות שם הרבה סוגים של פרחים וצמחים. מקום מסודר לטיולי משפחות ובכלל. הרבה צל , ברזי שתייםה. בקיצור כדאי מאוד.
 

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865