Untitled Document


טיול - דרך השלום

טיול מפה
טיול - דרך השלום איזור :  אילת ערבה
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - דרך השלום רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,ברכב פרטי
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - דרך השלום אורך מסלול :   24 ק"מ מעין יהב לעידן
מה באתר טיול - דרך השלום :
דרך השלום בערבה התיכונה - דרך נופית יפה ומרשימה, המקבילה לכביש הערבה, וכיוונה מצפון לדרום (או להיפך). הדרך הותקנה, סודרה ושולטה על ידי הקרן הקיימת לישראל, והיא מחברת כיום בין מושב עידן בצפון, למושב עין יהב בדרום
טיול - דרך השלום איך להגיע :   נוסעים בכביש הערבה (בדרך כלל בדרך לאילת) ונכנסים למושב עידן (מול הכניסה למעלה העקרבים, כ- 15 דקות דרומה לצומת הערבה). נוסעים בכביש הגישה למושב עידן, עד לכניסה למושב. בצמוד לשער המושב, נפנה ימינה (דרומה) אל דרך המשולטת היטב כ"דרך השלום", בשילוט של קק"ל. כאן מתחיל מסלולנו!
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרך השלום
תיאור האתר

מיועד עבור : לכל המשפחה, וכן לקבוצות מאורגנות מכל סוג ומין.
עונת שנה מומלצת : אוקטובר עד מאי.
ציוד נדרש: מפת האזור, משקפת שדה לתצפיות, מים.
משך המסלול: כשעה וחצי בנסיעה קלילה עם תצפיות ועצירות.

מסלול

"דרך השלום" בערבה התיכונה הינה דרך נופית יפה ומרשימה, המקבילה לכביש הערבה, וכיוונה מצפון לדרום (או להיפך). הדרך הותקנה, סודרה ושולטה על ידי הקרן הקיימת לישראל, והיא מחברת כיום בין מושב עידן בצפון, למושב עין יהב בדרום. דרך השלום נעה בנופי הערבה המרשימים, בסמוך לנחל הערבה עצום המימדים.
נתחיל לנסוע דרומה בכביש האספלט, לצד שלט גדול, המנציח את סיפור הכשרת הדרך על ידי קק"ל. לאחר כ- 3 ק"מ נפנה בעקבות שילוט למאגר חצבה שמאלה. דרך עפר כבושה וטובה לכל רכב, תובילנו בינות לגבעות חמוקיים לבנבנות ועגלגלות. אלה הם שרידי משקע החוואר של אגם הלשון הקדמון, שחופיו הדרומיים נתקיימו באזור זה לפני כשנים עשר אלף שנים, והותירו מאחוריו את המשקע הלבן – צהוב – חום הרך והקסום, בו אנו נוסעים כעת. ניסע כק"מ אחד מזרחה בדרך החוואר, עד הגיענו לסוללת המאגר, מעין סכר ענק, שלצידו לוחות אבן עם שמות התורמים של קק"ל, שסייעו לבניית מאגר חצבה. מאגרי נחל הערבה הינם מאגרי צד שהקימה קק"ל לתפיסת מי השיטפונות הנעים בנחל הערבה משלוחת נוצה (ליד יהל) צפונה ונשפכים לים המלח. חלק ממי השיטפונות נתפסים בדרך במאגרים עצומים אלה, ומסייעים להעשרת מי התהום של הערבה בהמשך דרכם. מאגר חצבה העצום מכיל כ- 1.8 מליון קוב מים כשהוא מלא, והוא מתמלא לאחר שיטפון בנחל הערבה, דבר המתרחש בד"כ בחודשי החורף בין אוקטובר למאי. ממאגר חצבה נחזור לדרך השלום, ונמשיך מעט דרומה עד למצפור השלום, שיראה היטב משמאלנו. כאן נצא לתצפית מרשימה על החקלאות של חצבה (אלפי דונמים של ירקות ופרחים בחממות וחצרות רשת, באפיקו הקדום של נחל הערבה). מכאן נראה היטב את הרי אדום ממזרח, ואת בתי מושב חצבה ממערב. הדרך המשולטת תובילנו הלאה דרומה, לצד מטעי התמרים של חצבה (מסוג מג'הול ודקל נור) אל עבר עין יהב, תוך שאנו יורדים לנסוע ממש לצד תוואי הזרימה של נחל הערבה העצום. נחל זה מנקז שטח בן כ- 15,000 קמ"ר מצפון סעודיה, דרום ירדן, ומרחבי הנגב וצפון סיני. כל טיפה היורדת במרחבים העצומים הללו, תמצא לבסוף את דרכה אל נחל הערבה העצום, מה שמסביר את אפיקו האדיר, ואת השיטפונות הפוקדים את הנחל בחורפים גשומים. לעיתים נעים בנחל זה בשיטפון אחד 50 עד 100 מליון קוב בכמה שעות זרימה.
הדרך ממשיכה דרומה עוד כ- 14 ק"מ עד מושב עין יהב. נעלה לתצפית מרשימה בג'בל חופירה (משולט היטב) מעל מושב עין יהב, ומעל החלקות החקלאיות של יען יהב. זהו ראשון מושבי הערבה, שעלה לקרקע באמצע שנות החמישים, והתחיל את הפרק החלוצי והחקלאי המרשים של הערבה התיכונה. מג'בל חופירה נראה היטב כ- 4,000 דונם חקלאות עתירת טכנולוגיה, ועתירת הצלחות. רוב הגידולים מגיעים מכאן היישר לחו"ל, בהסכמי ייצוא של מושבי הערבה. למרגלותינו מגדלים בהצלחה רבה פלפלים, חצילים, עגבניות, מלונים, אבטיחים, ומגוון פרחים לשוק האירופאי. מג'בל חופירה נבחין היטב גם בתוואי הגבול הישן עם ירדן (נחל הערבה עצמו), ובגבול החדש, שתוקן לאחר הסכם השלום עם ירדן, וכיום הוא מקיף את המובלעת של חופירה ממזרח.
מהתצפית המרשימה נרד אל מושב עין יהב, כאן נוכל ליהנות מהיצע תיירותי נרחב של צימרים, מזון ואתרי ביקור.
למידע נוסף אודות התיירות בלב הערבה – 1-800-227-007
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרך השלום
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865