Untitled Document


טיול - כיכר סדום - טיול בקלות

טיול מפה
טיול - כיכר סדום - טיול בקלות איזור :  אילת ערבה
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   כשעתיים עד שלוש שעות
טיול - כיכר סדום - טיול בקלות אורך מסלול :   5-10 ק"מ בנסיעה נוחה
מה באתר טיול - כיכר סדום - טיול בקלות :
אירוח כפרי, גלריות אמנים, תיירות חקלאית וטכנולוגיות מתקדמות, סיור לאורך גבול השלום עם ירדן, אטרקציות אפשריות (מרכבות רתומות לגמלים וחמורים), ושרידי חווה ביזנטית קטנה ומעניינת.
טיול - כיכר סדום - טיול בקלות איך להגיע :   יש לנסוע בכביש ים המלח (מספר 90) כ- 15 דקות דרומה לבתי המלון, ולפנות לפי השילוט אל המושבים עין תמר ונאות הכיכר. ברגע שפנינו לכאן, אנו כבר בכיכר סדום
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - כיכר סדום - טיול בקלות
תיאור האתר

ציוד נדרש: מים, כובע, מפת האזור להתמצאות, משקפת שדה לתצפית.
מתקנים במסלול: שירותים, שולחנות, חאן נוח ופחי אשפה בפאטה מורגנה (אתר האירוח החקלאי הגדול בכיכר סדום), באתר כמובן גם מסעדה, לינה וכל מה שצריך (גם מתקני מנגל למי שלן במקום...)

על האיזור

עונת שנה מומלצת: חודשים – אוקטובר עד אפריל! לאחר מכן עומס החום בים המלח כבד.

מסלול

רקע כללי לכיכר סדום -
היכן היא כיכר סדום המקראית? שאלה זו נשאלה על ידי חוקרי ים המלח, ועל ידי מטיילים רבים? איה אותה עיר בה חי לוט, ובה אירח את מלאכי ה'? מדוע זכה האזור מדרום לים המלח לכינוי כיכר סדום?
ראוי לנסות לשים דברים על דיוקם! השם כיכר סדום, הנהוג כיום בפינו, למרחב שמדרום לים המלח, בו שוכנים המושבים נאות הכיכר ועין תמר, מקורו בטעות קלה. למעשה במקורותינו נזכר המונח – כיכר הירדן – "וישא לוט את עיניו וירא את כל ככר הירדן כי כלה משקה לפני שחת ה' את סדם ואת עמרה" – "ויבחר לו לוט את כל ככר הירדן" – "ולוט ישב בערי הככר ויאהל עד סדם" (בראשית – י"ג, 10-12). סדום נזכרת במקרא 39 פעמים בהקשרים שונים, אך ללא ספק המאורע המרשים ביותר, היה סיפור החרבתן של סדום ועמורה. על מנת להסיר ספק מלב הקוראים ראוי לציין, שזיהוי סדום מדרום לים המלח אינו ודאי כלל ועיקר. תיאורה של סדום, ותיאורים נוספים בהחלט מתאימים לצפונו של ים המלח (אולי גם מלחמת חמשת מלכי הכיכר, הנזכרת בספר בראשית י"ד), לא פחות משהם מתאימים לחלקו הדרומי. כיום אין אנו מוגיעים את מוחנו בשאלה מקראית וגיאוגרפית זו. האזור הקרוי בפינו כיכר סדום, מתאר את מרחבי החווארים הלבנבנים המשתרעים מדרום לאגנו הדרומי של ים המלח. כאן חיים תושבי נאות הכיכר ועין תמר. שני מושבים המאכלסים יחד כ- 120 משפחות, שרובן המכריע מתפרנס מחקלאות מודרנית.
קיצור תולדות המקום – מהתנ"ך ועד הפלמ"ח
נתחיל "מעט" קודם לימות התנ"ך - מרחבי בקע ים המלח הינם חלק מן השבר הגיאולוגי העצום (אורכו של השבר למעלה מ- 6,000 ק"מ) המשתרע מהרי הטאורוס בצפון ועד אגמי מזרח אפריקה. בשל תנאי האקלים השוררים בו, שימש האזור כמעבר לאוכלוסיות אנושיות קדומות ביותר מאפריקה לעבר אירופה. במרחבי השבר הסורי אפריקני ניתן למצוא שפע עדויות לנוכחות אנושית בתקופות הפריהיסטוריות. ממצאים משני עברי ים המלח, מעידים על רצף התיישבותי של בני אדם לפחות מתקופת הניאולית (למעלה מ- 13,000 שנים) ואילך . סיפורי המקרא מזכירים באזור זה את לוט ושתי בנותיו (סיפור לידת מואב ועמון במערה בהר מעל צוער), את מלחמת חמשת מלכי הכיכר ואת מעורבותו של אברהם אבינו (פרק י"ד ספר בראשית), את מלחמת ישראל במישע מלך מואב, ואת נבואת אלישע הנביא המתאר שיטפון במדבר (מלכים ב' ג'). בתקופות מאוחרות יותר (הלניסטית, רומית וביזנטית) ים המלח משמש כמקור חשוב לסחר במלח, וכן מתקיים מסחר בספינות על גבי הים, אך עיקר הפעילות האנושית באזור הכיכר מתמצה בנווה המדבר הגדול א –צאפי שממזרח לנאות הכיכר. שם כמויות המים גדולות במיוחד, ואיכות המים גבוהה וטובה, כך שמירב הפעילות האנושית מתרחשת בנאות המדבר המזרחיות של הכיכר (שפך ואדי חסה – ע'ור אל פיפא, וע'ור א צאפי). בתקופה הביזנטית נתקיימה בשפך נחל צין (ממש ליד כביש הגישה לנאות הכיכר) חווה חקלאית נבטית ביזנטית, ממנה שרדו במקום סכר, משטחי שדות חקלאיים, וכן מערת קבורה, ומערת כנסייה בתבנית קפלה בודדה, עם צלבים חצובים על קירותיה.
במהלך התקופות המוסלמיות (ערבית מוקדמת עד עות'מנית) חזר האזור להיות שכוח ונידח, עד להגעתו של היזם המהנדס הרוסי – נובומייסקי. בשנת 1930, לאחר מאבק עיקש, זכה נובומייסקי ברשות לכרות מינרלים מים המלח, וכתוצאה מכך הוקמה שותפות עם קצין בריטי לשעבר. מפעלם המשותף נקרא – חברת האשלג הארצישראלית. המפעל הראשון הוקם בצפון ים המלח בקליה.
בשנת 1934 עלו שליחיו של נובומייסקי על סירות והפליגו דרומה בים המלח (דרך לא הייתה אז מפאת גובהם של מי הים, שנשקו למצוקים בחוף המערבי). עם הגיעם לסדום, הקימו העובדים את הסניף הדרומי של חברת מפעלי ים המלח, המוכרים לנו כיום בצורת מחנה קטן, בו סדורים צריפי המגורים, לצד מבנה חדר האוכל והמצודה. המחנה שוכן למרגלות הר סדום, והוא מיועד לשימור ושחזור (באחריות מפעלי ים המלח, והמועצה לשימור אתרים).
עם קום המדינה היה מפעל ים המלח בסדום היישוב היהודי היחיד באזור. המצור של הלגיון הירדני הוסר מעליו במבצע לוט, בחודש נובמבר 1948. מתיישבים חדשים הגיעו לכיכר סדום רק בסוף שנות החמישים, עת הוקמה במקום חווה חקלאית ראשונה מסוגה. לאחר שנים נטשו המתיישבים המקוריים את החווה ועברו לאילת. תחתיהם יישבה הסוכנות היהודית במקום גרעין, שיקים לימים את מושב נאות הכיכר. בשנת 1981 הצטרף אליו אחיו הצעיר, מושב עין תמר. כיום חיות בשני המושבים יחד, כ- 120 משפחות המתפרנסות מגידולים חקלאיים מגוונים (דגים, פרחים, ירקות ופירות שונים).
גבול של שלום –
שנים רבות שורר בכיכר סדום שקט נעים עם השכנים הירדנים. מפעלי ים המלח הירדנים והישראלים משתפים פעולה בתחום התכנון והידע עשרות שנים. החקלאות הירדנית נהנית ממידע ישראלי עוד קודם להסכמי השלום, וכאן המקום לספר שהחקלאות הישראלית המפותחת בכיכר סדום, גדלה מזה שנים רבות דווקא על אדמה ירדנית. הגבול שסומן בין הממלכה ההאשמית לבין ארץ ישראל המערבית, עבר על פי החלטות המנדט הבריטי בערוץ נחל הערבה. זהו קו המחבר בין הנקודות הנמוכות ביותר מנקודה שעל חוף ים סוף ממערב לעקבה, ועד חופו של ים המלח (כך נכתב בהסכמים). קו גבול זה משתנה בכל חורף עקב הגעת סחף, ועקב שינויים בתוואי הזרימה של הנחל. קק"ל הכשירה במשך שנים רבות קרקעות לעיבוד בשטח ירדן מעבר לערוץ נחל הערבה, באמצעות סוללה מיוחדת שהקימה בנאות הכיכר. כך נוצר מצב שקרקעותיהם של חקלאי נאות הכיכר היו למעשה על אדמה ירדנית (וזאת תוך העלמת עין והסכמה שקטה מצד הירדנים). הסדר מוזר זה בא לסיומו עם הסכמי השלום בין ירדן לישראל בשנת 1994.
תיאור מסלול הטיול המוצע בכיכר סדום -
נתחיל בקפלה הביזנטית בכניסה למושבים, בסמוך לכביש 90. נזהה את הנקודה בה חוטי החשמל (שעליהם כדורי פלסטיק כתומים)( חוצים את הכביש שלנו מעלינו. נקודה זו, כ- 400 מטר מזרחה לכביש הערבה, היא הנקודה בה נעצור, וניגש דרומה לכביש, מהלך כ- 50 מטרים אל מערות קטנות החצובות בסלע החוואר הרך. כאן נזהה מערת קבורה עתיקה, ולצידה (מולה במצוק הסמוך) מערה חצובה בתבנית חצי חבית, ובה נראה צלבים החרוטים על קירותיה. לאחר הביקור במערה נמשיך וניסע מזרחה בכביש המובילח אל נאות הכיכר. לצידנו וסביבנו צמחייה ירוקה בכמויות עצומות, הנמשכת מאיתנו מזרחה עד להרי אדום. כמות מי התהום באזור זה גבוהה במיוחד, ולמעשה אנו בתוך נווה מדבר עצום (הגדול בישראל), המשתרע על כל כיכר סדום, ועד נאת א- צאפי שבירדן מולנו. הכביש ייקחנו לפי השילוט אל אתר "פאטה מורגנה". אתר זה מציע (בתשלום) סיורים חקלאיים מרתקים לאורך גבול השלום עם ירדן, כולל קטיף עגבניות שרי עצמי, וכולל כניסה לחוות הנסיונות – מו"פ כיכר סדום. נוכל לחזות מקרוב בגידולי פלפלים, עגבניות, מלונים, פרחים, חצילים ועוד ועוד.
לאחר הסיור החקלאי, מומלץ להמשיך על פי השילוט בין הגלריות היפות של המושבים – תמצאו כאן אמני עץ, ויטראז'ים, קרמיקה, מתכת, תכשיטים, וכן כמה מקומות מפנקים לאכול טוב.
כיכר סדום מציעה כיום גם אתרי לינה נעימים, כך שלמגיעים מרחוק נמליץ להזמין מראש מקום לינה, וליהנות מזריחה מרהיבה מול הרי אדום ומואב בבוקר המחרת!!
מידע נוסף על טיולים במרחב זה ניתן לקבל בטלפון לשכת המידע – 08-9975010.
טיול מהנה ובטוח!
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - כיכר סדום - טיול בקלות
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865