טיול - תילי געש בגולן

טיול מפה מה ב טיול
טיול - תילי געש בגולן איזור :  רמת הגולן
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - תילי געש בגולן רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלול ג'יפים,ברכב וברגל
משך המסלול:   כל האתרים יחד- יום שלם
טיול - תילי געש בגולן איך להגיע :   ניסע בכביש מס' 91 צפונה, לעבר קיבוץ עין זיוון, ובצומת אביטל נפנה שמאלה (צפונה).
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - תילי געש בגולן
+תיאור האתר

טיול המזמן לנו הצצה אל תוככי הרי געש שנדמו, תצפיות מרהיבות ממרומי ההרים ותופעות טבע מרתקות. טיול זה מתאים לכל עונות השנה

על האיזור

רמת הגולן היא רמה בזלתית נרחבת, המשתרעת מעבר לירדן מזרחה. גבולה הדרומי - הירמוך והרי הגלעד, ובצפונה - נחל סער והר החרמון. לפני מיליוני שנים, בעקבות לחצים עצומים במעבה האדמה, קלחה הלבה החוצה באיטיות דרך סדקים צרים וארוכים וכיסתה את סלעי הגיר של רמת הגולן. בבואה במגע עם אוויר העולם, התקשתה והפכה לסלעי בזלת שחורים ומוצקים. בצפון הרמה מתנשאות שתי שרשרות הרי געש כבויים, ואנו נעפיל אל אחדים מהם ונגלה את צפונותיהם.

מסלול

בצומת הראשון נפנה ימינה, שמאלה ושוב ימינה, ונעפיל בכביש צר ומפותל לתצפית נוף יפהפייה ממרומי הר בנטל 1, המתנשא 1,165 מטרים מעל פני הים. מדרום לבנטל מזדקר הר אביטל, ועל כיפתו קבר השיח' אבו-נדא ("אבי הטללים"). מספרים שהשיח' בירך את האזור בטל, וברכה זאת היא ששימשה השראה לשמות ההרים. בתוך הר אביטל פעור לוע ענק, ובו מטעי התפוחים של קיבוץ מרום-גולן - בעוד הקיבוץ שוכן בלועו של הר בנטל, הפרוץ במערב. במקום בונקר המתעד את אורח חייהם של חיילי המוצבים בגבול הצפון ותצפית מרשימה מביתה הקפה "קופי ענן".
במזרח משתרע הבשן - אחד מ-10 רמות הבזלת הגדולות בעולם (הגולן הוא חלק קטן מאזור זה). מכאן נראה היטב גם את העיר קונייטרה. תושביו המקוריים היו צ`רקסים, שהובאו לכאן עוד בימי הטורקים כדי לאכלס את אזור הספר של ממלכתם. הסורים הקימו במקום מחנות צבא גדולים. כשנכבש הגולן מידי הסורים ב-1967, הוקם בקונייטרה קיבוץ מרום גולן, ולאחר זמן הוא הועבר למקום מושבו היום.
נרד מהר בנטל, ונפנה ימינה לכיוון מרום גולן. בצומת בנטל נפנה ימינה בכביש מס' 959, ובצומת בראון - שמאלה, בכביש מס' 98. מול הכניסה לקיבוץ אל-רום, הקיבוץ הגבוה בעולם - 1,000 מ' מעל פני הים - נפנה ימינה (מזרחה) להר חרמונית 2, ההר השני בגובהו בגולן (1,240 מ`). תושבי הסביבה מכנים אותו "תל א-שיח`ה", בת-זוגו של החרמון הסמוך - ג`בל א-שיח`, ומכאן שמו.
נקיף את ההר בנסיעה מצדו הדרומי, בכביש משובש, עד שנגיע לאנדרטה לזכר חללי גדוד 77 מחטיבה 7, שלחמו כאן במלחמת יום הכיפורים. מולנו נפרש מישור המכונה "עמק הבכא". כאן, בפירצה בין שורת הרי הגעש, ניסו הסורים לפרוץ ולחדור לגולן. קרב הבלימה, בפיקודו של סא"ל אביגדור קהלני, מפקד גדוד 77, נחל הצלחה, ועשרות טנקים וכלי רכב סוריים הושמדו, אך המחיר ששילמנו אנו בדם חיילינו היה כבד ביותר. מכאן הכינוי "עמק הבכא".
נחזור לכביש הראשי (מס' 98) וניסע צפונה, לצומת יער אודם. בדרכנו נחלוף על פני הכפר הדרוזי בוקעתא, אחד מארבעה יישובים דרוזיים שנותרו בגולן. בצומת נפנה שמאלה בכביש 978, העובר בלבו של יער אודם. לאחר הק"מ ה-59 נראה סימון שבילים שחור. נחנה את רכבנו בצד הדרך 3, ונלך לפי הסימון בתוך יער עצי אלון סבוך. כאן גדלים עצי אלון מצוי ירוק-עד ועצי אלון תולע זקופים, נשירים בחורף. בימות הגשמים נראה תמונות קסומות של רקפות יווניות ואירוס הלבנון מציצים בין פרחי האחו, ואם נזכה - תזהר התמונה בשלג בוהק.
נמשיך בעקבות הסימון השחור ונבחין בתופעה גיאולוגית מיוחדת - גוב געש (ג`ובה): מכתש וולקני שנפער במישור, בלא כל שוליים מסביבו 4. צמחייה סבוכה גדלה בקירותיו ובקרקעיתו, אך בתחתיתו לא נאגרים מים. יותר מתריסר "ג'ובות" כאלה מפוזרות באזור. הסברים רבים יש לתופעה - התפוצצות חד-פעמית מקומית, או תפקעות בועת גז בתוך שפך הלבה, ואולי קריסת מעטה הבזלת, בעקבות התמוססות החלק התחתון העשוי גיר.
במקום נמצא גם אבני סקוריה נקבוביות, שחלקן מוכרות בכינוי: פצצות געש. ננסה להרים אבן גדולה אחת ונופתע מקלות משקלה. האבן מלאה בנקבוביות אוויר, ולכן משקלה מועט. אבן זו נקראת גם "גללי פרה" או "לביבה" - הכול עניין של טעם...
נחזור לכביש ונמשיך בנסיעה לעבר צומת יער אודם. בצומת נפנה שמאלה לכפר הדרוזי מסעדה, נחלוף על פניו ונפנה ימינה, לבירכת רם 5. נחנה את רכבנו במגרש החנייה ליד המסעדה, ונצפה על הבריכה. קוטרה כ-700 מ', וכ-8 מ' עומקה. ישנן כמה השערות לגבי הסיבות להיווצרות הבריכה היפהפייה - התפוצצות הר געש או קריסת הקרקע ללועו. יוסף בן-מתתיהו טוען שכאן תחילתו של הירדן, ומימיה של הבריכה הם הבוקעים בבאניאס, ואף הוכחה מדעית הביא: פיליפוס, בנו של הורדוס, זרה מוץ בבירכת רם, וכעבור ימים יצא המוץ ממערת פניאס. ואמנם הבריכה מזינה מעיינות הנובעים כ-5 ק"מ מכאן: עין פית ועין זעורה.
אגדות רבות שזורות במקום. אחת מהן מספרת על אנשי כפר קמצנים שגרו כאן, וסירבו לעזור לאיש קדוש שעבר בכפרם עייף וצמא. הקדוש הטיל עליהם קללה, הכפר שקע, מים הציפו אותו ויושביו הפכו לצפרדעים.
אגדה אחרת מספרת על תל א-שייח'ה (הר חרמונית) המנמנמת כל היום, אך מפעם לפעם פוקחת עין תורנית - עין כחולה ויפה, היא בירכת רם - ומשגיחה על החרמון, השיח' השובב...
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - תילי געש בגולן

צימרים בסביבה

תיירות מרום גולן - כפר נופש, מסעדה, חוות בוקרים, טיולי טרקטורונים ועוד ...
חדש...חדש...חדש...
טיולי כוכב - כמו בחו"ל אבל בארץ חופש למטיילים ומטיבי לכת.
כפר הנופש רמות, צימרים לזוגות ומשפחות, חדרים חדישים ומעוצבים ברמה גבוהה, מסעדות, בריכה ונוף משגע
מתחם צימרים בלב הקיבוץ, 24 בקתות מאובזרות למשפחות ולזוגות.
מתחם של אירוח כפרי השוכן בקיבוץ אורטל, חדרי אירוח מפנקים המשקיפים אל נוף משגע של החרמון.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865