Untitled Document


טיול - שפך דליות (המג'רסה)

טיול מפה מה ב טיול
טיול - שפך דליות (המג'רסה) איזור :  רמת הגולן
עונות מומלצות :  קיץ
טיול - שפך דליות (המג'רסה) רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים
משך המסלול:   כשעה וחצי עד שעתיים
טיול - שפך דליות (המג'רסה) אורך מסלול :   כקילומטר
מה באתר טיול - שפך דליות (המג'רסה) :
שפך דליות (לגונת מג'רסה) - משך המסלול: כשעה וחצי עד שעתיים.
אורך המסלול: כקילומטר.
עונה מומלצת: קיץ.
ציוד מיוחד: נעליים ובגדים להליכה במים.
הערות: הכניסה בתשלום.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שפך דליות (המג'רסה)
+תיאור האתר

לפנינו מסלול טיול בלתי?נשכח של הליכה "רטובה", בתוך ג'ונגל של צמחייה, מים קרים,
ואפילו פגישה עם בעלי חיים ימיים.

על האיזור

בקעת בית צידה (בטייחה) היא משמורות הטבע היפות והמעניינות בארצנו. הבקעה מנקזת את מימיהם של נחלי רמת הגולן - משושים, זוויתן, יהודייה ובתרה. הנחלים מתפצלים בבקעה זו ל-15 יובלים, היוצרים לגונות בשפכיהם אלה לכנרת. שפך דליות (מג'רסה) הוא אחת מלגונות אלה.

גישה למסלול

ניסע בכביש עוקף כנרת (92). בצומת מעלה גמלא 1 נפנה מערבה. בקצה הכביש 2 נפנה ימינה בדרך עפר, עד שנגיע לפרשת דרכים 3. ניסע שמאלה על פי השלט המכוון ל"חניון הזיתים", נמשיך כ-1.5 ק"מ עד שנגיע לכרם זיתים, ולכניסה לשמורת הטבע (הכניסה בתשלום) ושם נחנה 4. על יד כרם הזיתים יש פרצה בסבך הצמחייה; ניכנס דרכה למי הלגונה ונתחיל בהליכה.

מסלול

לאחר שנתרגל לקרירות המים, נלך בכיוון הזרם. גובה המים משתנה לאורך האפיק מ-20 ס"מ עד ל-3 מטרים - תלוי בעונה. גובה המים בלגונות מושפע מכמה גורמים: העונה שבה אנו מטיילים, כמות הגשמים שירדה במשך השנה וכמות המים הנשאבת מהכנרת. גם למפלס הכנרת יש השפעה על כמות המים בלגונות: ככל שהמפלס נמוך, כך קטנה בהן כמות המים, והערוצים מתעמקים; עם עליית המפלס, המים מתפשטים, האפיקים נעשים רדודים, ולעתים אף נחסמים בשל הסחף, וכך נוצרים אפיקים חדשים. כאשר מפלס מי הכנרת יורד במידה קיצונית, ניתק לעתים הקשר בין הכנרת ללגונות הקטנות, דבר שעלול לגרום להתייבשותן ולמות החי והצומח שבהן. בתחילת הקיץ, עת כמות המים גדולה, נחצה את הערוץ בשחייה. בסוף עונת הקיץ, כשהמים מתמעטים, נסתפק בהליכה במים-כך או כך עליכם להצטייד בנעלי הליכה ובבגדים המתאיצים למים.
המג'רסה היא לגונה קטנה בשפך נחל דליות, דרומית- מזרחית ללגונת זאכי (שפך משושים) הגדולה יותר. כשהנחלים הזורמים באפיק מגיעים לבקעה, עוצמת זרימתם נחלשת והם מתפצלים ליובלים המפלסים להם דרך לשפך. הטעונת שנסחפה עמם הולכת ושוקעת במהלך הדרך: ראשית שוקעות האבנים הגדולות, וככל שהמים מאבדים מעוצמתם, מצטרפות האבנים הקטנות, ובסוף שוקע גם הטין, המכסה את הקרקע סמוך לשפך. כך נוצרו הלגונות בבקעת בית צידה.
למקור השם מג'רסה שתי גרסאות: לפי האחת - מניחים שבמקום זה גרסו וטחנו קמח. הגרסה השנייה קושרת את המקום לארץ ה'גרגשים' - ששמה השתבש למג'רסה - 
המוזכרת בברית החדשה כמקום שבו עשה ישו את נס החזירים.
הצמחייה בלגונה מותאמת למים וללחות, והיא מגוונת ועשירה: ערבה מחודדת, נענע משובלת, הרדוף הנחלים ושיח אברהם הבולט בקיץ בפרחיו הסגולים, ועליו פרושים ככף יד. מזרעיו הכינו בעבר חומר שנועד, כפי שהאמינו, להפחית את המשיכה המינית, ומכאן שמו הלועזי: "פלפל הנזירות" או "עץ הצניעות". על פי המסורת היהודית, זהו השיח שבו נאחז האיל בקרניו במעמד עקדת יצחק, ומכאן שמו העברי.
בינות לצמחי המים נוכל לראות את סרטן-הנחלים, צבי-מים, עופות-מים וגם דגי אמנון הנכנסים ללגונות מהכנרת, בעיקר בתקופת הטלת הביצים, כדי למצוא מחסה בתוך הצמחייה. בסיום המסלול נגיע לאזור שבו, משני צדי הנחל, משתרעת חורשת אקליפטוסים 5. מימין (בגדה הצפונית) נבחין בשלט האוסר מכאן והלאה את ההליכה במים. כדי לא לפגוע בחי ובצומח הייחודיים של הלגונה נקבע אזור זה כשמורת טבע סגורה. נשוב אפוא על עקבותינו. משמאל (בגדה הדרומית) יש דרך עפר, ובה נחזור (כ-15 דקות הליכה), במקביל לתוואי הנחל, עד לכרם הזיתים ולחניון ליד הכניסה לשמורה שבו השארנו את הרכב.

ייחודי למקום

למעוניינים-ניתן לשלב יחד עם המג'רסה קטע הליכה מ'שביל סובב כנרת' המסומן בסגול! על רקע המציאות הקשה של סגירת חופי הכנרת וגידורם, על מנת לשמור על זכותו של הציבור למעבר חופשי לאורך החופים, קודם פרוייקט 'שביל סובב כנרת' - מסלול טיול רגלי מסומן, אשר יקיף את הכנרת קרוב ככל הניתן לשפת המים. היום, הודות לפעילות מאומצת של קבוצות נוער מכל רחבי הארץ, הוכשרו להליכה וסומנו בסגול ע"י הועדה לסימון שבילי ישראל למעלה ממחצית חופי הכנרת, כ-35 ק"מ
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שפך דליות (המג'רסה)
ע ע || 23/05/2010
לא לפספס! היינו שם בסופש האחרון, היה ממש כיף. מסלול קל ומרענן, המים הגיעו עד לברכיים שלנו. מאוד כיף ללכת בתוך המים.!
 

צימרים בסביבה

חדש...חדש...חדש...
טיולי כוכב - כמו בחו"ל אבל בארץ חופש למטיילים ומטיבי לכת.
מתחם צימרים בלב הקיבוץ, 24 בקתות מאובזרות למשפחות ולזוגות.
תיירות מרום גולן - כפר נופש, מסעדה, חוות בוקרים, טיולי טרקטורונים ועוד ...
מתחם של אירוח כפרי השוכן בקיבוץ אורטל, חדרי אירוח מפנקים המשקיפים אל נוף משגע של החרמון.
כפר הנופש רמות, צימרים לזוגות ומשפחות, חדרים חדישים ומעוצבים ברמה גבוהה, מסעדות, בריכה ונוף משגע

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865