Untitled Document


טיול - יער חרובית

טיול מפה מה ב טיול
טיול - יער חרובית איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - יער חרובית רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,יערות קק"ל
משך המסלול:   כשעה
טיול - יער חרובית אורך מסלול :   שיטוט באתר
מה באתר טיול - יער חרובית :
אורך המסלול: שיטוט באתר
משך הטיול כשעה
אופי המסלול: בקלות, נח, טיולי משפחות
עונה מומלצת: בכל השנה, בקיץ מומלץ בשעות אחר הצהריים
ציוד נידרש: נעלי הליכה, קרם הגנה, כובע ומים
חניון נופש קרוב: חניוני קק"ל רבים ביער חרובית
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער חרובית
+תיאור האתר

יער חרובית ותל צפית - אל המבצר הלבן / כתב: יעקב שקולניק

גישה למסלול

נקודת המוצא שלנו היא יער חרובית, שבו חניונים רבים. הבאים ממישור החוף: נוסעים לצומת ראם (מסמייה) ופונים מזרחה. לאחר כמה מאות מטרים פונים ימינה בכביש המוליך לזכריה (מס' 383). השלט המפנה ליער נמצא בין סימני הק"מ 8-7. הבאים מכיוון ירושלים: נוסעים לבית שמש ומשם דרומה (כביש 38) עד צומת זכריה. בצומת פונים מערבה (כביש 383) ומגיעים לצומת היער בין סימני הק"מ 7 ו 8.

מסלול

נתחיל את סיורנו בביקור ביער חרובית . קק"ל טיפחה ביער חניונים אחדים לציבור הרחב, אך גולת הכותרת שלו היא "פארק הלוחם", שבו יש שבילים, שולחנות פיקניק ומתקני ספורט הנגישים גם לנכים המרותקים לכיסא גלגלים.
לאחר הבילוי ביער ניסע לתל צפית , השוכן בראש גבעה המתנשאת מעל מישורי נחל האלה. חפירות גילו כאן שרידי יישוב שראשיתו בתקופת הברונזה הקדומה (האלף השלישי לפנה"ס). באותם ימים היה זה אחד היישובים הגדולים בארץ?ישראל. בתקופת המקרא (המאה ה-10 לפנה"ס) שכנה כאן העיר גת, אחת מחמש ערי סרני הפלשתים, הלא היא כור מחצבתו של גוליית הפלשתי. בתקופה הצלבנית (המאה ה-12) נבנה בראש התל מבצר שנקרא בלאנש גארד (המצד הלבן), על שם מצוקי הקירטון הלבנים המבצבצים בצדו הצפוני-מערבי של התל.
כדי להגיע לתל יש לנסוע לקצה הדרומי ביותר של יער חרובית, עד החניון השוכן ביער בולגריה. כאן נגמר קטע הכביש הסלול. נמשיך ישר (דרומה) בדרך עפר המסומנת באדום וגובלת במטע אפרסקים. ישר ממולנו נרא?ה תל צפית, מתנשא בתלילות מעל סביבתו.
השביל מגיע לערוץ הרדוד של נחל האלה. לידו נמצאים באר (זהירות, יש לשמור שילדים לא יתקרבו לבאר הפתוחה) ושרידי בריכת מים הניזונה ממי הבאר. נחצה את הנחל ונמשיך בדרך העוברת ממערב לתל צפית (סימון כחול). מומלץ להמשיך בדרך הכחולה כ-500 מטרים, לחנות למרגלות התל ולעלות בשביל המסומן שחור עד שהוא פוגש שביל (שסימונו ירוק) העולה לראש התל, מהלך כעשר דקות (פשוט מאוד, גם אם נשמע מסובך). מראש התל נפרסת תצפית מרהיבה לכל העברים: הרי יהודה במזרח, גבעות שפלת יהודה בצפון ובדרום ומישור החוף הדרומי במערב. בראש הגבעה נראים גם חלקים מעטים מהמבצר הצלבני.
ממצא מרתק הוא החפיר שקטעים ממנו נחשפו לאחרונה בצד המזרחי של התל. נגיע אליו בשביל המסומן ירוק, החוצה את התל ומגיע קרוב לחפיר. חוקר האתר, הפרופ' אברהם מאיר מאוניברסיטת בר אילן, משער שהחפיר נוצר בידי חזאל מלך ארם שצר על גת פלשתים, ואם אכן כך הוא, לפנינו מצב נדיר: בדרך כלל המגנים על העיר הם שחופרים חפיר, וכאן החפיר נוצר דווקא בידי מי שהטילו על העיר מצור.

ייחודי למקום

בנחל האלה יש מעיינות עם זרימה דלה, הנמשכת לעיתים לאורך כל השנה, וצמחיית מים מגוונת. על גדת הנחל יש ריכוז גדול של עצי שיזף, באיזור כולו גדלים תמרים, תאנים ורימונים, אשלים ושקמים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער חרובית

צימרים בסביבה

קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.
בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865