Untitled Document


טיול - עין מטע ועין תנור

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עין מטע ועין תנור איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - עין מטע ועין תנור רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים
משך המסלול:   כשעה
טיול - עין מטע ועין תנור אורך מסלול :   2 קילומטר
מה באתר טיול - עין מטע ועין תנור :
אורך המסלול: 2 ק"מ
משך הטיול: כשעה
אופי המסלול: קצ, נוח, טיולי משפחות, מעלה די תלול בדרך חזרה.
עונה מומלצת: כל השנה
ציוד נידרש: פנס, בגדים לזחילה במים, כובע, קרם הגנה, נעלי הליכה ומים
חניון נופש קרוב: חניון חורבת חנות של קק"ל ובו שולחנות פיקניק. החניון שוכן בצל עצי אורן, ולידו טראסות עם עצי בוסתן.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין מטע ועין תנור
+תיאור האתר

בין גוליית לנוח / כתב: יעקב שקולניק

גישה למסלול

נקודת המוצא היא החניון בחורבת חנות. החורבה נמצאת ממערב לכניסה למושב מטע, בכביש צור הדסה-צומת האלה (כביש 375), בין סימני הק?מ 11 ו-12.

מסלול

לפני שנצא לדרך נסור למבנה הקדום שבשולי חניון חורבת חנות. בתקופה הביזנטית (לפני כ-1,500 שנה) הייתה כאן כנסייה, ועל יסודותיה נבנתה בתקופה הממלוכית (המאה ה-13) אכסניה ששירתה את העולים לירושלים. מהכנסייה נותרה רק רצפת פסיפס ססגונית ויפה המתארת צמחים ובעלי חיים. הפסיפס מכוסה בחול כדי שלא ייפגע; אפשר להסיר את החול וליהנות מהמראה המלבב, בתנאי שלא נשכח לשוב ולכסותו.
בין העצים ישנו תל קטן. האגדה מספרת שבמקום זה נקבר גוליית, והתל נוצר בזכותם של עוברי אורח רבים שהניחו על הקבר אבנים, זו על גבי זו.
עתה נצעד במורד השביל, המסומן שחור ובסימון שביל ישראל, המוליך אל נחל זנוח. המדרון רצוף שרידי מבנים קדומים ועצי תאנה ושקד. נעצור בסמוך לעצי אקליפטוס גבוהים המציינים את מיקומו של מעיין המכונה “עין תנור? (ומסומן במפות סימון שבילים, בטעות, כעין מטע).
מי המעיין נובעים מתוך נ?קבה בעלת פתח צר שמשקופו קמור. הנקבה חסומה קרוב לפתח, אבל נחמד לזחול בה מעט ולהתרשם. המעיין יוצר פלג דק, שבדרך כלל מחזיק מעמד כל השנה. עץ התאנה הגדול הסמוך למעיין, שגזעו התפצל כדרכן של תאנות קשישות, מזמין את המבקר לחסות בצלו.
בתי האבן העזובים במדרון ההר הם שריד לכפר הערבי עלאר שתושביו נטשו ב-1948. מבנה אחד, קרוב לנחל, בולט במיוחד ונראה כי שימש כנסייה לחווה חקלאית שפעלה כאן בתקופה הצלבנית.
על כינויו של המעיין מספרת אגדה מקומית: במקום זה עמד תנורו של נוח, וכשהחל המבול לרדת היטה התנור שכם למאמץ הלאומי להעלאת מפלס המים והפך למעיין. הייעוד החדש מצא חן בעיני התנור, וכשהמבול פסק הוא המשיך להפיק מים בעקשנות, וכך הוא ממשיך ועושה עד ימינו אלה.
כדי להגיע לעין מטע “האמיתי? (מעיין בנות נוח בפי ערביי המקום) יש לצעוד כמה מאות מטרים במורד הנחל. המעיין נחבא בסבך צמחייה ולא קל לגלות אותו. מי המעיין זורמים לבריכה קטנה וממשיכים משם בפלג קטן.
גמרנו? נהנינו? הגיע הזמן לשלם.
נשנס מותניים ונטפס לחניון חנות בדרך שבה ירדנו. המדרון, כמאמר השיר, תלול יותר בדרך חזרה, אך אפשר להתגבר עליו בתוך 10 דקות.

ייחודי למקום

בקיץ נעים לשבת בין העצים, להתבונן בפלג הקטן ולהינות.
מהחניון יוצא גם "שביל הקיסר" היורד לעבר עמק האלה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין מטע ועין תנור

צימרים בסביבה

קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.
בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865