Untitled Document


טיול - עין תמר

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עין תמר איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - עין תמר רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים
משך המסלול:   כשעה
טיול - עין תמר אורך מסלול :   2 קילומטר
מה באתר טיול - עין תמר :
אורך המסלול: 2 ק"מ
משך הטיול: כשעה.
אופי המסלול: טיולי משפחות. המסלול כולל טיפוס במדרון תלול, אך קצר מאוד.
עונה מומלצת: כל השנה
צויד נידרש: קרם הגנה, כובע, מים ונעלי הליכה.
חניון נופש קרוב: ביער חולדה - חניוני קק"ל נוחים עם מי שתייה ושירותים.
שימו לב: אין לצעוד במסלול בעת הגשם, או מיד אחריו בשל סכנת החלקה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין תמר
+תיאור האתר

מים בהרי ירושלים / כתב: יעקב שקולניק

גישה למסלול

נכנסים בכביש הגישה המוביל לשער מושב אבן ספיר. אחרי כ-100 מטרים, בדיוק במקום שבו הכביש מתעקל ימינה, פונים שמאלה בדרך עפר.

מסלול

מרחבת החנייה אפשר לצעוד בדרך העפר כקילומטר, עד למפגש עם שביל המסומן בצבע ירוק ובסימון "שביל ישראל". לחלופין, אפשר לנסוע עוד כ-900 מטרים עד לרחבת חנייה קטנה משמאל לדרך ולצעוד את שארית הדרך עד השביל הירוק.
השביל שסימונו ירוק יורד צפונה (ימינה) לעבר עין חנדק, אך אנו נפנה שמאלה, נתגבר על מצוק סלע קטן ונעפיל במדרון תלול עד לבריכה ריבועית בנויה, האוספת אליה את מי עינות עוזי . השם העברי משמר את שמם הערבי, עין אבו?ע'זי, של שני מעיינות הנובעים זה בצד זה בשולי יער קק"ל. אחד המעיינות נובע כל ימות השנה, והוא מזרים את מימיו לבריכה נאה. בקיץ נהנים ילדים, וגם מבוגרים, להשתכשך במי הבריכה.
מכאן נמשיך מזרחה בעקבות השילוט המפנה לעין תמר. השביל הצר מפלס את דרכו בקו גובה אחד מעל לגדה הדרומית של גיא גדול. המדרגות החקלאיות הגדולות בגיא נשמרו בצורה נפלאה, והן נראות היטב למרות עצי האורן שניטעו בהן.
נחלוף על פני בריכת המעיין השני של עינות עוזי, הצמודה לשמאל הדרך. קל להכיר את מקומה של הבריכה על פי משוכות הפטל המקיפות אותה. אפשר לעצור מפעם לפעם וליהנות מהנופים היפים של הרי ירושלים הנחשפים במלוא הדרם.
עוד כ-300 מטרים ואנו מגיעים לעין תמר , מעיין קטן ונחמד המוקדש לזכרה של תמר נתן, שנספתה בטיול בחו"ל והיא בת 21. בצל עצי האלון הצומחים כאן נמצאים שני שולחנות אינטימיים לפיקניק.
המעיין נובע מתוך גומה לתוך בריכה ריבועית שיסודותיה נבנו בתקופה הביזנטית. חלקים מהטיח המקורי עודם מצפים את דופנות הבריכה. מטיילים חדי עין יוכלו להבחין בחללים עגולים קטנים החצובים באחת הדפנות; נראה כי הבריכה שימשה בתקופה הביזנטית לגידול דגים, והחוקרים משערים שהחללים הללו שימשו מקומות להשרצת דגיגים. מתקנים דומים נמצאו בבריכת עין ביכורה שבסטף. בעבר נמצאו ליד המעיין שרידי אגן טבילה, המעידים על כנסייה ביזנטית ששרידיה נמצאים ככל הנראה בסביבה. בבריכה ניתן לשכשך רגליים בכיף.
מכאן נשוב לרכב כלעומת שבאנו.

ייחודי למקום

המעיינות במסלול זה נובעים בזכותם של שכבת סלע אטימה למים, המכונה "חוואר מוצא". המים באיזור מחלחלים באדמה בסדקי שכבות הגיר הקשה, עד שהם נתקלים בשכבה העשוייה גרגרים זעירים. בהגיע מים לשכבת החוואר, הגרגרים תופחים ואוטמים את שכבת הסלע. כאשר השכבה נחשפת, במדרון הר או בערץ נחל, המים פורצים מעליה בדמות מעיינות, כפי שקורה במסלול הטיול שלנו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין תמר

צימרים בסביבה

בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.
קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865