Untitled Document


טיול - מסלול המכתש הגדול

טיול מפה
טיול - מסלול המכתש הגדול איזור :  נגב
עונות מומלצות :  חורף
טיול - מסלול המכתש הגדול רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   מסלולי אופניים
משך המסלול:   שעתיים
טיול - מסלול המכתש הגדול אורך מסלול :   20 קילומטר
מה באתר טיול - מסלול המכתש הגדול :
אורך המסלול: 20 ק”מ.
משך הרכיבה: שעתיים, לא כולל עצירות למנוחה ולפיקניק.
אופי המסלול: אתגרי, בינוני-קשה. דרוש רכב איסוף.
עונה מומלצת: בחורף.
ציוד מומלץ: קסדה, מים ומפת סימון שבילים מס’ 15.
חניון לפיקניק: בנקודת התצפית שמעל המכתש במעלה אברהם.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול המכתש הגדול
תיאור האתר

תצפית מטריפה, תופעות גיאולוגיות וחולות צבעוניים / כתב: יורם חן

גישה למסלול

מהמרכז נוסעים בכביש 40 דרומה עד צומת הנגב, ושם פונים שמאלה (מזרחה) לעבר ירוחם. בצומת ירוחם פונים ימינה – בכביש 204 – לכיוון דרום-מערב (כיוון כללי: שדה בוקר). לאחר 11 ק”מ פונים שמאלה (מזרחה) בעקבות השלט ל”מעלה אברהם” במסלול המסומן, גם במפה וגם בשטח, באדום (ומספרו במפה: 15130). חונים במרחב שבמפגש הדרכים.
שימו לב: מאחר שהמסלול אינו מעגלי עלינו לדאוג לרכב נוסף שייקח אותנו מסוף המסלול: חוצים את ירוחם בכביש הראשי אל תוך העיר, דרך אזור התעשייה, ויורדים בכביש המתפתל למכתש הגדול, מרחק 7 ק”מ (תחילת המדידה בצומת ירוחם), עד המפגש עם השביל האדום, שם משאירים את הרכב.

מסלול

המכתש הגדול, הקרוי גם “מכתש חתירה”, הוא עמק סחיפה המתנקז אל נחל צין. אורכו 13 ק”מ, רוחבו 5 ק”מ ועומקו כ-300 מ’. בקירות המכתש ובקרקעיתו נחשפים חולות צבעוניים ובמרכזו עוברת דרך מתפתלת ויפה. את מרכז המכתש חוצה מדרום-מערב לצפון-מזרח ערוץ נחל חתירה (במגמת ירידה) והוא מוקף מצוקים. הרכס המערבי, רכס חתירה, הוא הגבוה ברכסי צפון הנגב ומגיע בשיאו ל-708 מ’. רצף של ערוצים החוצים את נחל חתירה מזמן לנו, הרוכבים, שפע של ירידות קצרות ומהירות ומיד אחריהן עליות “עבות” ומאתגרות.
נתחיל את טיולנו ברכיבה מזרחה בדרך המסומנת אדום. בתחילתה זו דרך כורכר נוחה לרכיבה, אך בהמשך איכות השביל יורדת, ואז יש לעקוב אחר הסימון האדום החמקמק. נקיף את הבסיס הצבאי מדרום, בסמוך לגדר הבסיס, במגמת טיפוס מתון, בקטעים שחלקם מספקים אתגרי עבירות ודורשים יכולת רכיבה טכנית, אבל לא נורא אם נתגבר על מכשול אחד או שניים בהליכה. לאחר 8.5 ק”מ של רכיבה בסימון האדום מתחיל טיפוס קצר לתצפית בראש מעלה אברהם. ב-1964 פרצה פלוגת ההנדסה של חטיבת הצנחנים את ציר המעלה, הקרוי על שמו של אברהם קריניצי ז”ל, לשעבר ראש עיריית רמת גן, שביוזמתו אימצה העיר רמת גן את חטיבת הצנחנים. מהאנדרטה שבמרומי המעלה נפרסת בבת?אחת תצפית מרהיבה על המכתש הגדול המונח מתחתינו. מכאן נוכל להתרשם מאופן היווצרותו של עמק הסחיפה הקרוי מכתש חתירה, הסגור בין מצוקי קמר חתירה ומתנקז בפ?רצה צרה באגפו הצפוני-המזרחי, דרך נחל חתירה אל ערוצו של נחל צין. נקודה זאת, המספקת לנו תנאים נוחים ונוף עוצר נשימה, היא מקום מצוין למנוחה ולפיקניק.
אחרי המנוחה נתחיל לרדת בקטע תלול מאוד וטכני (מתאים לרוכבים מקצועיים בלבד. החובבים שבינינו יוכלו לעשות את הקטע הקצר ברגל), שבמהלכו יתגלו לעינינו השכבות הגיאולוגיות המרכיבות את רכס חתירה. חילופי הגוונים בקרקע, מצהוב ועד שחור, מצביעים על קשת של מינרלים ששקעו בכל שכבה והתחמצנו עם חשיפתם לאוויר. נגלוש עד המכתש, לאורך כקילומטר מהאנדרטה, ונרכב לכיוון צפון-מזרח בעקבות הסימון האדום העובר במרכז המכתש, במקביל לערוץ חתירה. הדרך “רצה” מתחתינו ומחליפה צבעים, והנוף יפהפה. כך לאורך 10 ק”מ, מתחתית מעלה אברהם עד לכביש 225 (ירוחם-אורון), שם נוכל לבקר את “העצים המאובנים” שלצד הכביש. מיד אחרי ה”עצים” מחכה לנו הרכב שדאגנו להשאיר מראש.

ייחודי למקום

ימי החורף הם הזמן המומלץ לטיול מדבר משובח במסלול החוצה את המכתש הגדול. מגוון המינרלים שבקרקע המכתש בולט לעין – במיוחד אחרי הגשמים – בקשת צבעים מרהיבה המסמנת גם את רצף השכבות בקרקע.
העצים המאובנים לצד כביש 225, בנקודה שבה מסתיים טיולנו, הם גלילי אבן הנראים כגזעי ענק כרותים. מומחים טוענים שאלה מאובני עצים בני למעלה מ-120 מיליון שנה. האם במקום שהיום הוא מדבר שומם השתרע אי?פעם יער עבות? ייתכן.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול המכתש הגדול

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865