Untitled Document


טיול - מסלול נחל אלכסנדר

טיול מפה
טיול - מסלול נחל אלכסנדר איזור :  מרכז
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - מסלול נחל אלכסנדר רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,מסלול מעגלי
משך המסלול:   כשעה
טיול - מסלול נחל אלכסנדר אורך מסלול :   15 קילומטר
מה באתר טיול - מסלול נחל אלכסנדר :
אורך המסלול: 15 ק”מ.
משך הרכיבה: כשעה, לא כולל עצירות למנוחה ופיקניק.
אופי המסלול: מעגלי, משפחתי, קל.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד מומלץ: קסדה, מים ומפת סימון שבילים מס’ 7.
חניון לפיקניק: בנקודת התצפית שעל גשר הצבים.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול נחל אלכסנדר
תיאור האתר

נחל זורם, עצי פרי וצבי ענק / כתב : יורם חן

גישה למסלול

מתל?אביב נוסעים צפונה בכביש 2 ופונים מזרחה בכביש 57 לעבר צומת השרון. בצומת פונים צפונה אל כביש 4, אחרי 4 ק”מ, בצומת העוגן, פונים שמאלה ומיד ימינה - בצומת T -לעבר קיבוץ מעברות. עוברים את הכניסה למעברות, ולפני תמרור “אין כניסה”, המונע את המשך הנסיעה צפונה, פונים ימינה אל חניית פארק נחל אלכסנדר.

מסלול

נחל אלכסנדר מנקז את היובלים היורדים מהר גריזים והר עיבל, ליד שכם אשר בראש הרי שומרון. הוא נמשך במישורי השרון השטוח, ומשם הוא ממשיך ומתפתל עד שפך הים בין בית ינאי למכמורת - בסך הכול לאורך של 45 קילומטרים. בחלקים של הנחל יש כמה בתי גידול של הצב הרך, ובאחד מהם נוכל לצפות מגשר הצבים, אחת מנקודות הביקור במסלול.
משניכנס לשטח הפארק תוביל אותנו טיילת אספלט מערבה, לאורך הנחל הזורם. מצדי הטיילת מדשאות ירוקות ועצי תאנה, רימון וחרוב, המזמינים את המטייל לקטוף מפירותיהם בעונת הקיץ. כעבור שלושה קילומטרים של רכיבה נינוחה נגיע אל גשר הצבים. ננצל את הפרגולות הסוככות?מעל לעצירה ולצפייה בצבים רכי השריון.
מגשר הצבים נמשיך לאורך הגדה הצפונית של הנחל בשביל עפר. לאחר כ-200 מטרים השביל עובר מתחת מסילת ברזל. נרכב לאורך המסילה, ואחרי כמה עשרות מטרים נפנה שמאלה אל דרך עפר הממשיכה מערבה לאורך גדת הנחל. במקום חולי זה מצויים כמה אזורי הטלה של הצבים.
כעבור 500 מטר נוספים, על גבעת הכורכר שמימין לנחל, תתגלה לעינינו ח’רבת סמרה. מבנה קשתות זה הוקם בסוף התקופה העות’מאנית (סוף המאה ה-19) בידי עבדאללה סמרה מטול כרם, שהיה בעל אדמות באזור. המבנה שימש כתחנת מכס אשר גבתה מס על מעבר סחורות ליצוא מאזור השומרון. מומלץ לטפס לראש הגבעה לתצפית.
נמשיך בדרכנו והשביל יוביל אותנו לחוף בית ינאי, שם נשפך הנחל לים. בקיץ מומלץ לרכוב על הכביש (בזהירות) עד חוף הרחצה המוכרז, לטבול במי הים ולהתענג על כוס בירה קרה במסעדה שבחוף. טיול האופניים לאורך הקטע האחרון של הנחל מבטיח הנאה מרובה לכל המשפחה. במסגרת פרויקט שיקום נחלים שוקם נחל אלכסנדר – בקטע שבו עובר מסלול הטיול – והוא מזמין את המטיילים ליהנות מפינות חמד נקיות ומטופחות, מטיילת מסודרת ומנקודות תצפית יפות.
נשוב לחניון באותו המסלול שבו הגענו.

ייחודי למקום

למרות מראהו המגושם, הצב הרך – הניזון מדגים – הוא צייד מיומן. אורכו מגיע
ל-1.20 מטר ומשקלו יכול להגיע לכ-50 ק”ג. עד לפני כחמישים שנה היה צב המים רך השריון מצוי כמעט בכל נחלי ישראל, אבל עקב זיהום הנחלים והתייבשותם נעלמו הצבים ממרבית הנחלים. אוכלוסיית הצבים בנחל אלכסנדר, המונה כמה מאות פרטים, היא הגדולה ביותר בארץ. בשיטפונות חורף 1991 נסחפו כמה עשרות צבים אל הים ומצאו בו את מותם. הצב הרך הוא בעל?חיים מוגן הנמצא בסכנת הכחדה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול נחל אלכסנדר
נמן יעקב || 13/04/2011
טיול יפה מאד. מומלץ למשפחות.
 

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים האקולוגי בליבו של מפעל השפד"ן

מלונות בסביבה

150 חדרים למשפחות לזוגות, מרחק הליכה קצר מחוף הים, מרכז הקניות ומפארק המיים של שפיים

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865