Untitled Document


טיול - נחל ארדון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל ארדון איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל ארדון רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,חורף,סתיו,אביב
משך המסלול:   כשעה
טיול - נחל ארדון אורך מסלול :   כ 2.5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל ארדון :
אורך המסלול: כ 2.5 ק"מ
משך הטיול: כשעה
אופי המסלול: טיולי משפחות, נח
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
ציוד נידרש: מים, נעלי הליכה, קרם הגנה וכובע.
חניון נופש קרוב: חניון בארות - מאהל בדואי ובו שולחנות פיקניק וברזי מים.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל ארדון
+תיאור האתר

נחל ארדון - אל הדייקנים בנחל ארדון, טיול אל בטן האדמה / כתבה - מעיין עופר. טיולי משפחות, נוח לטיול, כשעה הליכה 2.5 ק"מ.

גישה למסלול

מגיעים בכביש 40 מכיוון צפון למצפה רמון, בכיכר ממשיכים ישר, עד שמכתש רמון נחשף לפתע במלוא יופיו ועוצמתו. ממשיכים עם הכביש ויורדים אל תוך המכתש. בתום הירידות ממשיכים עם הכביש, וכעבור 7.5 ק"מ פונים שמאלה (מזרחה) בעקבות שלט המפנה לחניון בארות, בדרך עפר המתאימה לכל רכב ומסומנת אדום. הדרך עוברת בלב המכתש וחולפת על פני חניון בארות (מאהל בדואי), ולאחר 5.3 ק"מ מגיעים לשילוט המפנה ימינה, עם הדרך. בפיצול הבא ממשיכים שמאלה (סימון שחור) לעבר חניון רמת סהרונים, שם חונים.

מסלול

מכתש רמון הוא הגדול במכתשי הנגב. אורכו 
כ-40 ק"מ ורוחבו 9 ק"מ. לא במקרה הוא נחשב לאחד המכתשים היפים בעולם: הוא מכיל, בשטח מצומצם יחסית, עולם שלם של גיאולוגיה, נופים, צבעים, בעלי חיים וצמחייה ייחודיים. במכתש נמצא מגוון מרשים של תופעות גיאולוגיות וסוגים רבים של מסלע מתקופות שונות – משחק מרהיב של צבעים וצורות.
במכתש מסלולי הליכה רבים, ואנו נטייל במסלול צבעוני ויפה במיוחד, בנחל ארדון – נחל אכזב קצר במזרח המכתש, המנקז חלק מבקעת ארדון אל נחל נקרות.
לאחר שחנינו בחניון רמת סהרונים, נלך בדרך עפר שסימונה שחור, בעקבות השילוט מזרחה, אל עבר נחל ארדון. כעבור כמה דקות הליכה נגיע אל הנחל, ועץ שיטה גדול ומרשים יקבל את פנינו . נוכל לעצור למנוחה קלה וליהנות מצלו הרחב של העץ.
נמשיך דרומה (ימינה) עם הדרך המסומנת שחור המוליכה אותנו בנחל. נחלוף על פני שיטה גדולה נוספת ונמשיך עוד כ-400 מטרים עד שהדרך תקרב אותנו אל מצוק העשוי כולו שכבות של חרסיות צבעוניות.
במרכז המצוק נבחין בשני גושים אורכיים, זה לצד זה, המפלחים את שכבות החרסית, מלמטה למעלה, ב-90 מעלות. אלו הם שני דייקים הנקראים "האב ובנו".
דייק הוא תופעה גיאולוגית של התפרצות מ?ג?מ?ה לתוך סדק אנכי בשכבת הסלע. המגמה עולה ממעמקי האדמה במעלה הסדק, מבקעת את השכבות הקיימות בסלע ומתקשה אט?אט. הדייקים הגלויים לעין הם אלה שנחשפו בעת רעש או מפולת.
בנחל ארדון קיימים דייקים חשופים אחדים, שנוצרו לפני כ-170 מיליון שנה, ואנו נמשיך לעבר דייק נוסף, המרשים מכולם.
נלך דקות אחדות, נחלוף על פני מפגש עם סימון אדום (ונתעלם ממנו) ונמשיך ישר עד שנגלה משמאלנו את הדייק (עכשיו אנחנו כבר יודעים לזהותו) - דייק "אריכא" , הארוך בדייקי נחל ארדון, החותך את שכבות הסלע הצבעוניות האופקיות.
כעת, משבאנו על סיפוקנו, נשוב על עקבותינו חזרה לרכב.
המעוניינים, שזמנם בידם, יכולים להאריך במעט את המסלול ולחזור לעץ השיטה הראשון, ושם במקום לפנות שמאלה לחנייה, לעלות ימינה לעבר גבעת חרוט – גבעה שחורה מצופה אבן?חול מבורזלת. העלייה מאתגרת מעט, אך קצרה ביותר, ומראש הגבעה נוכל ליהנות מאוויר טוב ומנופה הצבעוני של בקעת ארדון.

עניין מיוחד - סלע החרסית הוא סלע משקע עשוי גרגירים קטנים המופיע במגוון צבעים. אם תמצאו חתיכה קטנה ממנו ותגרדו אותה על משטח אחר עם מעט מים , תקבלו צבעי איפור ממבחר צבעי האדמה ( אל תהססו לנסות, הצבע יורד בקלות ואפילו בריא לעור) זכרו - המכתש הוא שמורת טבע. אין לקחת ממנו "מזכרות" ולא לפגוע בו. השאירו את היופי לבאים אחריכם!
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל ארדון

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865