Untitled Document


טיול - נחל קרקש

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל קרקש איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל קרקש רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,חורף,סתיו,אביב
משך המסלול:   כשעה
טיול - נחל קרקש אורך מסלול :   1.5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל קרקש :
אורך המסלול: כ 1.5 ק"מ
משך הטיול: כשעה
אופי המסלול: נחל תלול ומפלי במחיצתו, טיולי משפחות, המסלול אינו מעגלי, ולכן יש להביא רכב לנקודת האיסוף.
עונה מומלצת: סתיו, חורך, אביב
ציוד נידרש: קרם הגנה, כובע, מים ונעלי הליכה
חניון נופש קרוב: מבואת מצוק הצינים (שמורת טבע של רשות הטבע והגנים סמוך למדרשת בן גוריון)- בכניסה לשמורה, ישנה חורשה קטנה עם שולחנות פיקניק. בחניון הרועה בין מדרשת שדה בוקר לקיבוץ שדה בוקר יש חורשת עצי אשל נותני צל ושלחנות פיקניק.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל קרקש
+תיאור האתר

נחל קרקש - גלדת שוקו וניל בבקעת צין / כתבה: מעיין עופר. מסלול טיולי משפחות, כשעה הליכה, מומלץ בכל השנה למעט בקיץ הלוהט.

גישה למסלול

לתחילת המסלול: לבאים מכיוון צפון – נוסעים בכביש 40, חולפים על פני באר שבע וממשיכים בעקבות השילוט למצפה רמון. בצומת טללים פונים שמאלה (דרומה), וכעבור כ-14 ק"מ מגיעים אל צומת חלוקים. בצומת פונים ימינה, חולפים על פני הכניסה לקיבוץ שדה בוקר וכעבור עוד 3.5 ק"מ פונים שמאלה למדרשת שדה?בוקר (מדרשת בן גוריון). מיד לאחר הפנייה, מימין, ניצב שלט חום המכוון לנחל קרקש, ואפשר לחנות לידו.
לנקודת האיסוף: ממשיכים לנסוע לעבר מדרשת שדה בוקר, וקצת לפני שער היישוב פונים ימינה ונכנסים בשערי מבואת מצוק הצינים (מרכז מבקרים של רשות הטבע והגנים). נוסעים בירידות המפותלות (המכונות "סרפנטינות"), ובסופן מגיעים לערוץ נחל צין. בנקודה זו – נזהה אותה גם על פי הגשר שמעל הנחל – מסתיים המסלול, ושם נשאיר את רכב האיסוף.

מסלול

נחל קרקש הוא ערוץ נחל קטן, אך תלול, הנשפך אל נחל צין אשר בבקעת צין, ממש מתחת למדרשת שדה בוקר. אל נופי הנחל המרהיבים ניוודע תוך שנגלה את שכבות הסלע מרובות הגוונים היוצרות את הנוף. הערוץ משופע בצמחייה ואהוב במיוחד על עדרי היעלים שבסביבה. זהו מסלול כמעט לא?מטויל ולא?פגוע שיכול לשמש תחליף נהדר לנחל חווארים המוכר והארוך יותר. חשוב לשמור על ניקיונו ולהתאפק לא להאכיל את היעלים שנפגוש בדרך.
מהחנייה נתחיל ללכת עם הסימון הירוק, וכבר לאחר כמה מטרים נרד אל תוך ערוץ נחל קרקש. הערוץ מתחתר בסלע הגיר ויוצר משטחי סלע יפהפיים (זהירות, סכנת החלקה!), ובהם צנירים וגומחות המתמלאות מים בעת שיטפון. לאחר כחמש?עשרה דקות הליכה, בסוף השיפועים, כשהנחל מתמתן והופך מישורי יותר, נבחין כי גם סוג הסלע סביבנו השתנה, ועתה הוא רך ולבן כקמח - זהו סלע הקירטון.
הסלע הבא, שנפגוש כעבור 20 מטרים נוספים, יהיה הצור השחור, סלע משקע הנוצר בסביבה ימית ומאופיין במרקם חלק וחד. המעבר מסלע הקירטון לסלע הצור יוצר משחק צבעים יפה של שחור ולבן, או כדבר הכותרת "שוקו-וניל".
נצעד בנחל ההולך וצר עד שנגיע למפלון הנשפך על סלע צור שגובהו מטר וחצי, המחייב קפיצה קלה לתחתיתו או תמיכה של מטייל אחר. נרד בזהירות, ושוב ישתנה נוף הנחל; כעת ירפדו את דופנות הערוץ גבעות חוואר צהבהבות ורכות. בשלב זה נתחיל להבחין בריבוי של שיחי הקרקש הצהוב, שעל שמם קרוי הנחל. זהו שיח ממשפחת הפרפרניים, בעל פריחה צהובה בעונת האביב, ובעת הבשלתו פירותיו מתנפחים למעין בלון. אם ננער את השיח כשהפירות יבשים, נשמע את קול רשרוש הזרעים הקטנים, ואם תרצו – את קול קרקושם, ועכשיו גם אנחנו יודעים על שום מה נקרא השיח בשמו...
הנחל הולך ומתפתל בין גבעות החוואר הרכות, וצמחיית הנחל הולכת ונעשית עשירה יותר: לענה, כתלה חריפה, רותם המדבר, זוגן, מלוח ועוד. כאן ניפגש עם נחל חווארים (שסימונו כחול), ואפיק הנחל ילך ויתרחב. עוד כ-300 מטרים בנחל והגענו אל סוף המסלול, ואל רכב האיסוף שמחכה לנו.

עניין מיוחד: בנקודת הסיום עובר הכביש מעל ליובל של נחל צין.בעונת החורף והאביב נוכל לראות כאן זרימת מים צלולים ובריכה טבעית הנקווית ממש בנקודה זו.

אם אינכם ממהרים, כדי לעצור ולבקר בחלקת הקבר של פולה ודוד בן גוריון. כדי להגיע לשם יש להחנות את הרכב במבואת מצוק הצינים (אשר בכניסה למדרשת שדה בוקר) וללכת בשביל המסודר עד רחבת הקבר, שם מצפה לנו נוף מדברי מרשים ביותר אל עבר נחל צין והאיזור כולו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל קרקש

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.
בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865