Untitled Document


טיול - מצפור חגי

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מצפור חגי איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - מצפור חגי רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,חורף,סתיו,אביב
משך המסלול:   כשעה
טיול - מצפור חגי אורך מסלול :   1.5 ק"מ
מה באתר טיול - מצפור חגי :
מצפור חגי - חניון הרועה
אורך המסלול: קילומטר וחצי
משך הטיול: שעה
אופי המסלול: טיולי משפחות, מישורי ונח להליכה, חשוף לשמש ללא נקודות צל. המסלול אינו מעגלי, ולכן יש לדאוג לרכב שימתין בנקודת האיסוף.
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
ציוד נידרש: כובע, מקדם הגנה, מים ונעלי הליכה.
חניון נופש קרוב: חניון הרועה של קק"ל - בנקודת הסיום של המסלול. שולחנות פיקניק, צל וברזים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפור חגי
+תיאור האתר

"העיר האבודה" במרחק נגיעה / כתבה: מעין עופר - ממצפור חגי לחניות הרועה, מסלול קליל, כשעה הליכה, טיולי משפחות, מומלץ בחורף, סתיו ובאביב.

גישה למסלול

לתחילת המסלול: מכיוון צפון: נוסעים בכביש 40, חולפים על פני באר שבע וממשיכים בעקבות השילוט למצפה רמון.
בצומת טללים פונים שמאלה (דרומה), וכעבור כ-13 ק"מ, קצת לפני צומת חלוקים, נראה מימין שלט ל"מצפור חגי". מחנים את הרכב במפרץ חנייה המיועד לכך בעברו השני של הכביש.
לנקודת האיסוף: ממשיכים לנסוע לעבר צומת חלוקים. בצומת פונים ימינה, עוברים את קיבוץ שדה בוקר וממש מול תחנת הדלק פונים ימינה, לחניון הרועה.

מסלול

מדובר באתר מרתק במיוחד מן התקופה הביזנטית המאוחרת ומהתקופה המוסלמית הקדומה בארץ?ישראל (המאות השישית והשביעית לספירה). השם המסתורי "העיר האבודה" ניתן לו על ידי החופר והחוקר יהודה נבו, איש מדרשת שדה בוקר. האתר חבוי בסמוך לצומת חלוקים (כביש 40), מעבר לגבעה נמוכה. הוא משתרע על שטח נרחב, ועל פני כמה וכמה ערוצים מדבריים המעובדים במדרגות (טראסות) חקלאיות, ומכיל עשרות מבני אבן ועוד שרידי התיישבות אנושית מרשימים.
מהחנייה נחצה את הכביש בזהירות אל עבר מצפור חגי (במקום יש שילוט ושביל מוסדר המסומן ירוק). המצפור הוקם על ידי חוג הנוער של בית?ספר?שדה שדה בוקר והוא קרוי על שמו של חגי אבריאל, שהיה הרוח החיה בייסודה של חוות הרועים שדה בוקר במאי 1952. התצפית מהמקום מקיפה את שדה צין, רכס חתירה, רמת עבדת, רמת מטרד ומצוק הצינים.
נמשיך דרומה בשביל המסומן ירוק, וקיבוץ שדה בוקר ילווה אותנו משמאלנו לאורך כל הדרך.
נרד אל תוך ערוץ קטן, ומימיננו נגלה מדרגות חקלאיות שנשתמרו בשלמותן . בשלב הזה הסימון פונה לכיוון דרום-מערב, אל עבר המדרגות, ואנחנו נחצה את הגדר ונמשיך אתו.
נלך בין המדרגות החשופות ונוכל לדמיין את חיי החקלאות הענפים שהיו באזור בתקופות קדומות. נעלה מהערוץ אל גדתו הנגדית, ומיד יתגלה לעינינו הערוץ הבא, ובו מקבץ מרשים מאוד של מבנים – שרידים של יישוב כפרי גדול ששכן אז לגדות הערוץ, בסמוך לעיר הנבטית-הביזנטית עבדת.
מכאן נמשך השביל בצורה ברורה (הוא תחום באבנים קטנות) ומטייל בין בתי היישוב הקדום. מימין נראה מבחר נאה של שברי חרסים של כלים שונים. אחרי מטרים אחדים ניתקל במבנה היושב על השביל, ואם נסטה לרגע שמאלה, בקו ישר, כ-50 מטרים מהשביל, נפגוש מחשופי סלע גיר, ועליהם שפע של ציורי סלע וכתובות בכתב ערבי קדום . ממחקר הכתובות נראה כי הן מהתקופה הביזנטית, ומשייכים אותן לאוכלוסיית נוודים שחיו באזור והצליחו לחמוק מתהליך ההתנצרות, ועם הכיבוש הערבי (המאה השביעית לספירה) אימצו את דת האסלאם. רבות מן הכתובות הן בעלות אופי דתי פולחני.
נחזור אל המסלול המסומן, ונמשיך בו דרומה עד למבנה נוסף, מסגד פתוח גדול . ניתן עדיין לזהות בו את קיר ה"קיבלה" – קיר שנבנה בניצב למכה, ובתוכו ה"מחרב" – גומחה בקיר.
נלך לעבר סיום המסלול. בדרך נחלוף על פני מתקן מים קטן של "מקורות", ונרד ירידה מתונה אל חניון הרועה, שם ממתין לנו רכב האיסוף.

ייחודי למקום

עניין מיוחד - אם ברצונכם להעשיר את ביקורכם באיזור, אתם מוזמנים לבקר בצריף שבו התגוררו דוד ופולה בן גוריון בין השנים 1973-1953. לאחר מותו של בן גוריון הפך הצריף למוזיאון, והוא פתוח לציבור הרחב. כדי להגיע אל הצריף יש לצאת עם הרכב מחניון הרועה, לחצות את הכביש לעבר תחנת הדלק שממול, ומשם להמשיך עד החנייה. כניסה בתשלום - לפרטים נוספים 08-6560469
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפור חגי

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.
בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865