Untitled Document


טיול - מסלול הר צין

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מסלול הר צין איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - מסלול הר צין רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח,מקסימום שעה,חורף,סתיו,אביב
משך המסלול:   כשעה
טיול - מסלול הר צין אורך מסלול :   שיטוט באתר
מה באתר טיול - מסלול הר צין :
אורך המסלול: שיטו באתר
משך הטיול: כשעה
אופי המסלול: טיולי משפחות, קל ונח
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
ציוד נידרש: כובע, מים, קרם הגנה ונעלי הליכה
חניון נופש קרוב: אין
שימו לב: הדרך עד האתר ארוכה מהרגיל, אבל אם אתם חובבי טבע ונוף ויודעים להינות מתופעות גאולוגיות - לא תצטערו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול הר צין
+תיאור האתר

למרגלות הר צין - שדה בולבולסים במדבר / כתבה: מעיין עופר- מסלול קליל, כשעה שיטוט באתר, טבע ונוף משגע!

גישה למסלול

מכיוון צפון: נוסעים בכביש 40 דרומה, חולפים על פני באר שבע, ובצומת שרה פונים שמאלה לעבר דימונה (כביש 25). עוברים את דימונה וממשיכים ישר כ-6.5 ק"מ, עד צומת רותם. פונים בצומת ימינה לכביש 206, ולאחר כ-9 ק"מ פונים שמאלה לעבר המכתש הקטן ומעלה עקרבים (כביש 227). נוסעים עד הפנייה ימינה למעלה עקרבים. שימו לב: הכביש ישן ובעל נתיב אחד, יש לנסוע בזהירות!
מתחתית מעלה עקרבים ממשיכים עוד כ-2 ק"מ ופונים ימינה בדרך עפר המסומנת שחור, המובילה גם למפעלי צין. כעבור 8 ק"מ בדרך זו מגיעים לכביש המוביל למפעלים, ופונים בו שמאלה ומיד ימינה אל דרך עפר נוספת המסומנת כחול (וגם בחביות ירוקות לצדי הדרך). נוסעים כ-3.5 ק"מ עד פנייה שמאלה (דרומה) המסומנת בסימון ירוק. משמאל נראה הר צין, והדרך שבה נוסעים מקיפה אותו. נוסעים בה כ-3 ק"מ וחונים בדיוק בנקודה שבה הדרך נשברת בחדות שמאלה.

מסלול

אנו נמצאים כרגע בשמורת הר צין הנמצאת בבקעת צין. זו שמורה קטנה היוצרת מובלעת בתוך כל אזור כריית הפוספטים של מפעלי צין, וכוללת את הר צין ואת השטח שלמרגלותיו. להר צורה שולחנית והוא בנוי משכבות של קירטון וחרסיות. השכבה העליונה עשויה סלע גיר והיא המשמרת את צורתו של ההר.
בשנת 1903 זיהו חוקרים גרמנים את ההר הזה כה?ר ההר, מקום קבורתו של אהרון: "ויאמר ה' אל משה ואל אהרן בה?ר ההר על גבול ארץ אדום לאמר... וימת אהרן שם בראש ההר..." (במדבר, כ'). עם קום המדינה נקבע כי ההר יישא את שמו המקראי, אך מאוחר יותר הוחלט לשנות את שמו להר צין.
מהנקודה שבה חנינו, כשהר צין לפנינו, כל שנותר לנו הוא לצאת ולשוטט בשדה הבולבוסים הנמצא משמאלנו . במבט ראשון נדמה שהמשטח מלא באבנים רגילות, אך אם נתבונן בהן מקרוב נבחין כי הן דומות בצורתן לתפוחי אדמה, ונבין מדוע תופעה ייחודית זו נקראת "בולבוס" (תפוח אדמה). לאבנים צורה סגלגלה (אובלית), קוטרן עשוי להגיע עד מטר והן פזורות פה בצפיפות יחסית – עד 15 בולבוסים למטר רבוע. זהו ריכוז הבולבוסים המרשים והגדול בארץ. כיצד נוצרת תופעה ייחודית זאת? ההשערה היא שבמרכזו של כל בולבוס מצוי שריד של חומר אורגני המשמש גרעין, וסביבו שכבות?שכבות של חומר גיר, ב"שדה" שלפנינו, או – במקומות אחרים בארץ – חומר של אבן צור. נדלג בין "תפוחי האדמה" המגודלים ונתרשם מהשדה הגאולוגי המרשים.
לא נעזוב את האתר לפני שנעלה לתצפית הנמצאת ממש מימיננו , ברגל או ברכב. מהתצפית נוכל להשקיף על בקעת צין, על הר צין, על המפעלים ועל שדה הבולבוסים המרשים שזה עתה ראינו מקרוב.

עניין מיוחד: זהירות! זהו איזור תעשיה ושוטעות בו הרבה משאיות כבדות. חשוב לנהוג לאט ולהיות ערניים. חצו בזהירות את הצמתים שבדרך, רק לאחר שבדקתם שאף משאית אינה אורבת מעבר לפינה.

זכרו כי זו שמורת טבע, ואת המזכרות מהמקום שמרו בתמונות בלבד.

ייחודי למקום

עניין מיוחד - אם אתם כבר באיזור, מומלץ לבקר במעלה עקרבים. ממקום החנייה סעו בדרך שבא הגעתם לכאן, כ 700 מטר, עד הפיצול, ופנו לעבר מעלה עקרבים. בראש המעלה נימצאת אנדרטה לזכרם שך הרוגי טבח מעלה עקרבים. במרס 1945 התקיפו מסתננים ערבים בכביש זה אוטובוס, שהיה בדרכו חזרה מחגיגות 5 שנים לכיבוש העיר אילת, ורצחו 11 מנוסעיו. במקום אנדרטה נוספת - לציון מבצר לוט, שבמהלכו ניתפסה דרך מעלה עקרבים ע"י חיל ההנדסה ב 1948. מכאן נוכל להשקיף על הכביש הישן לאילת, כביש מעלה עקרבים (קל לזהותו ע"פ החביות הרבות שנותרו מאותה התקופה), שמורות הטבע עין צין ועין עקרבים, הערבה הצפונית ורכס הרי אדום. מדרום - מערב מתנשא מעל שדות הפוספטים הר ציון - הוא, ככל הניראה, הר ההר, מקום קבורתו של אהרן הכהן.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול הר צין

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865