Untitled Document


טיול - מצפה המכתש הקטן

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מצפה המכתש הקטן איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - מצפה המכתש הקטן רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח
משך המסלול:   כשעה
טיול - מצפה המכתש הקטן אורך מסלול :   כ 2.5 קילומטר
מה באתר טיול - מצפה המכתש הקטן :
אורך המסלול: כ 2.5 ק"מ
משך הטיול: שעה
אופי המסלול: מסלול חשוף לשמש ללא נקודות צל, מומלץ לשעות הבוקר או אחר הצהריים.
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
ציוד נידרש: כובע, נעליים להליכה, קרם הגנה ומים
חניון נופש קרוב: החניון המסודר הקרוב ביותר נימצא בפארק בן גוריון בדימונה - בפארק שולחנות פיקניק, מתקני משחק וספורט, טייל וספסלי ישיבה.


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפה המכתש הקטן
+תיאור האתר

קטן, קטן אבל ... / כתבה: מעין עופר - 2.5 ק"מ, מסלול המומלץ בשעות הבוקר / אחה"צ ובעונות סתיו, חורף ואביב.

גישה למסלול

מכיוון צפון: נוסעים בכביש 40 דרומה, חולפים על פני באר שבע, ובצומת שרה פונים שמאלה לעבר דימונה (כביש 25). עוברים את דימונה, ממשיכים ישר כ-6.5 ק"מ ופונים ימינה בצומת רותם (כביש 206). לאחר כ-9 ק"מ פונים שמאלה אל המכתש הקטן ומעלה עקרבים (כביש 227), עד הפיצול עם דרך המובילה למעלה עקרבים. ממשיכים ישר אל המכתש הקטן עוד כ-700 מטר בדרך עפר המסומנת אדום, וחונים על יד השילוט ל"מצפה המכתש הקטן". הדרך אמנם ממשיכה, אך היא מותאמת לרכב שטח 4x4 בלבד, ואנו נעשה אותה ברגל.

מסלול

"מי שיעיין במפות ארץ?ישראל, או בספרי לימוד מלפני קום המדינה, לא ימצא לו (למכתש) זכר. בשנת 1942 יצאו שישה בחורים, בוגרי המחנות העולים, לסיור בן שבועיים בדרום מדבר יהודה, שהיה אז ארץ לא נודעת. הם הגיעו למקום מוזר אשר כמוהו לא ראו ועליו לא שמעו מעודם, לא הם ואפילו לא מורה הדרך הבדואי – עמק סגור מכל צד בקירות ענק, מנומר בשלל צבעים.
הם חזרו מלאי התפעלות ושופעי סיפורים בנוסח זה: 'אתה עובר דרך חריץ בין סלעים עקומים, כל כך צר שאפילו חמור לא יעבור בו, ופתאום אתה עומד בתוך בור ענקי. קירות גבוהים עד השמים ועשויים מאלף צבעים. אתה ניגש אל קיר אדום ומכה בו בגרזן – נופלת אבן ותחתיה נגלה קיר צהוב; עוד מכה – קיר לבן, עוד מכה – צבע אחר!...'" (מתוך "שבילים במדבר", עזריה אלון, הוצאת הקיבוץ המאוחד).
בטיולנו היום נוכל גם אנחנו לצפות בתופעת הטבע המופלאה הקרויה "המכתש הקטן" (ובשמו הרשמי: מכתש חצרה). זהו אמנם הקטן במכתשי הנגב - אורכו שבעה ק"מ, רוחבו חמישה ק"מ ועומקו המרבי 520 מטר - אך זה גם יתרונו: מנקודת תצפית אחת אפשר לראות אותו בשלמותו - הזדמנות מצוינת להבין מהו מכתש וכיצד הוא נוצר.
נצא מהחנייה ונלך בדרך עפר המסומנת אדום. נחלוף על פני המפגש עם הסימון השחור ונמשיך במעלה הגבעה. כשנגיע לשיא הגובה ונתחיל ללכת במישור, נוכל להביט במרחבים הפרוסים לפנינו ולהבחין ברקע באזור הערבה ובהרי אדום. כעבור כרבע שעה של הליכה בשביל המסומן אדום נפגוש בשילוט ל"מעלה ע?ל?י". בנקודה זאת לא נמשיך בעקבות השלט אלא נפנה ימינה, לשביל המסומן בסימון שקוף (לבן-שקוף-לבן), וכעבור כחמש דקות הליכה נגיע אל מצפה המכתש . הסימונים אינם רציפים, אך הדרך ברורה.
אנחנו במרומי המכתש ומולנו ותחתינו מתגלה, בבת אחת, הנוף המרהיב של המכתש הקטן. נעצור בנקודת התצפית (זהירות, אין להתקרב יותר מדי לשפת המצוק!) וניהנה מהנוף הייחודי והמרשים שלפנינו. מכאן ניתן להבחין בקלות בצורתו של המכתש, ממש כשל מכתש לטחינת קפה (לא במקרה, כי זה מקור שמם של המכתשים).
המכתש הקטן, ככל חמשת המכתשים בישראל, הוא מכתש אירוזי, כלומר מכתש שנוצר במשך מיליוני שנה מפעולות שחיקה ובליה, בעיקר עקב זרימת מי משקעים על שכבות הסלע. פעולות אלה גדמו את ראש ההר וחדרו אל שכבות הסלע הרך, פנים ההר התרוקן במהירות רבה יותר מחלקו החיצוני והקשה, וכך נוצרה מעין קערה – מכתש. נביט אל מרכז המכתש ונדמיין כי פעם הייתה כאן פסגת הר, ונראה כיצד שולי המכתש פונים גם היום לעבר אותו ראש הר דמיוני.
עכשיו נסקור את נוף המכתש: הקירות המקיפים את המכתש, סלע קשה (גיר או דולומיט) בשכבות החיצוניות שלו וסלע רך (אבן חול וחרסית) בשכבות הפנימיות, ונראה את נחל חצרה המנקז את המכתש אל נחל צין וממשיך אתו אל הערבה.

ייחודי למקום

עניין מיוחד - אם אתם כבר באיזור, מומלץ לבקר במעלה עקרבים. ממקום החנייה סעו בדרך שבא הגעתם לכאן, כ 700 מטר, עד הפיצול, ופנו לעבר מעלה עקרבים. בראש המעלה נימצאת אנדרטה לזכרם שך הרוגי טבח מעלה עקרבים. במרס 1954 התקיפו מסתננים ערבים בכביש זה אוטובוס, שהיה בדרכו חזרה מחגיגות 5 שנים לכיבוש העיר אילת, ורצחו 11 מנוסעיו. במקום אנדרטה נוספת - לציון מבצע לוט, שבמהלכו ניתפסה דרך מעלה עקרבים ע"י חיל ההנדסה ב 1948. מכאן נוכל להשקיף על הכביש הישן לאילת, כביש מעלה עקרבים (קל לזהותו ע"פ החביות הרבות שנותרו מאותה התקופה), שמורות הטבע עין צין ועין עקרבים, הערבה הצפונית ורכס הרי אדום. מדרום - מערב מתנשא מעל שדות הפוספטים הר ציון - הוא, ככל הניראה, הר ההר, מקום קבורתו של אהרן הכהן.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפה המכתש הקטן

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865