Untitled Document


טיול - נחל ממשית

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל ממשית איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל ממשית רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,יערות קק"ל,בפסח,מסלול מעגלי
משך המסלול:   שעה
טיול - נחל ממשית אורך מסלול :   1.5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל ממשית :
אורך המסלול: כ 1.5 קילומטר
משך המשלול: שעה
אופי המסלול: מעגלי ונחמד, טיולי משפחות.
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
ציוד נידרש: נעליים להליכה, קרם הגנה, כובע, מים.
חניון נופש קרוב: בגן הלאומי ממשית (הכניסה בתשלום) אפשר להינות מהשירותים במקום - ברזיות, שירותים, צל ושולחנות פיקניק. בדימונה (בדרך למסלול או בחזרה ממנו) - פארק בן גוריון, פארק קק"ל ובו שולחנות פיקניק, מתקני משחק וספורט, טיילת וספסלי ישיבה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל ממשית
+תיאור האתר

בעקבות מים במדבר / כתבה: מעיין עופר, טיול נחמד ומעדלי, מתאים לכל המשפחה, מומלץ בבכל השנה מלבד בקיץ.

גישה למסלול

מכיוון צפון: נוסעים בכביש 40 דרומה, חולפים על פני באר שבע, ובצומת שרה פונים שמאלה לעבר דימונה (כביש 25). עוברים את העיר, ממשיכים עוד כ-7.5 ק"מ מהיציאה ממנה ופונים ימינה בשילוט לגן הלאומי ממשית. אפשר לחנות ברחבת החנייה שמימין, ממש לפני הכניסה לגן הלאומי.

מסלול

מהחנייה נפנה ימינה ונלך צמודים לגדר של הגן הלאומי והעיר העתיקה ממשית (משמאלנו), בשביל שסימונו אדום. כעבור כעשר דקות הליכה נגיע לירידה אל תוך נחל ממשית, נחל מצוקי מרשים העובר למרגלות העיר ממשית ומפריד אותה מגוש ההרים שממול. את פנינו יקבל סכר גדול ובנוי היטב מהתקופה הרומית, שנועד לאיסוף מי שיטפונות אך התמלא סחף. סכר זה הוא אחד משלושה סכרים הבנויים בנחל כחלק ממערך אגירת המים הגדול הנמצא באזור.
השביל יורד לאטו ומתחבר לנחל בנקודה שבה נמצא סכר נוסף , מרשים וגדול כקודמו. סכר זה נבנה לפני קום המדינה, בזמן שישבה בעיר ממשית נקודה של משטרת המנדט הבריטי.
נרד לנחל ונופתע לגלות תחת רגלינו קרקע חולית, ממש כמו חול ים. חולות אלה הגיעו לכאן לפני כמה מיליוני שנה באמצעות אפיק זרימה רחב, שעבר כאן בתקופה שלפני השבר הסורי-אפריקני – אז היה כיוון הזרימה למערב (לים תיכון), ולא כמו היום – למזרח (לערבה). הנחל גדוש בצמחייה שופעת ובריאה, כמו עצי אשל ושיחי צלף ורותם.
נמשיך ללכת ונבחין כי הנחל הופך עקלקל. נגיע אל ג?ב מים שמתמלא לאחר הגשמים - שימו לב שכאן השביל עוקף את הגב מצד שמאל. לאחר כ-20 דקות הליכה נחלוף על פני מפגש עם שביל שסימונו ירוק. נחזור אליו עוד כמה דקות, אך לפני כן נמשיך בנחל עוד כ-50 מטר ונגיע אל באר עשויה בטון , ריקה ממים ובה שוקת. באר זו ודומות לה נבנו באזור על ידי הבריטים כדי להקל על הבדואים בהשקיית הצאן והגמלים.
נחזור אל המפגש המסומן בירוק ונעלה בעקבותיו בערוץ קטן אל עבר העיר ממשית. העלייה מצוקית מעט בתחילתה, אך מהר מאוד הופכת נוחה. בתוך דקות אחדות נמצא עצמנו מקיפים שוב את העיר, אך הפעם בצד הנגדי לזה שעברנו בתחילת המסלול, עד שנגיע חזרה לחנייה.

ייחודי למקום

עניין מיוחד - בהליכה בנחל יהיה קשה להתעלם ממצבורי פסולת שייקרו בדרכנו. האשמים במפגע לא נעים זה הם השיטפונות שאוספים ברדתם פסולת רבה מישובי האיזור, וזו ניתקעת בנחל ונישארת בתחומו. אנחנו לא נשאיר אחרינו עקבות ולא נוסיף ללכלוך הקיים.
המלצה ממשית - אם זמנכם בידכם וטרם ביקרתם בעיר הנבטית ממשית, זה הזמן! הביקור באתר אינו ארוך ומזמן לנו היכרות עם היסטורית רבת סיפורים, הכניסה בתשלום.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל ממשית

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.
בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865