Untitled Document


טיול - נחל פרצים

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל פרצים איזור :  ים המלח
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל פרצים רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח
משך המסלול:   1/2 שעה
טיול - נחל פרצים אורך מסלול :   ק"מ 1
מה באתר טיול - נחל פרצים :
אורך המסלול: קילומטר
משך המסלול: חצי שעה
אופי המסלול: טיולי משפחות, נח וקצר
ציוד נידרש: נעליים להליכה, מקדם הגנה, מים וכובע.
עונה מומלצת: כל השנה, בקיץ - בשעות הקרירות של היום.
חניון נופש קרוב: אין
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל פרצים
+תיאור האתר

ערוץ הולך ומתפתל / כתבה: מעין עופר - מסלול נח, טיול לכל המשפחה, מומלץ כל השנה, מסלול קצרצר וקליל.

גישה למסלול

מצומת הערבה נוסעים צפונה לעבר ים המלח (כביש 90), חולפים על פני מפעלי ים המלח, וכ-1.5 ק"מ צפונית לשער המפעלים פונים שמאלה (מערבה) בעקבות השלט המפנה אל הר סדום, מישור עמיעז ונחל פרצים, לדרך עפר (סימון שבילים אדום). כעבור כ-2 ק"מ חולפים על פני פיצול בסימון כחול וממשיכים ישר עוד כ-2.5 ק"מ, אז פונים ימינה עם הסימון האדום ועל פי השילוט לנחל פרצים. כעבור כ- 1.5 ק"מ מגיעים לחנייה.

מסלול

זהו מסלול קצרצר בנחל מפותל וציורי המסתתר במישור עמיעז, למרגלות הר סדום. ההגעה למסלול דורשת נסיעה קצרה בדרך עפר, אבל אל תתנו לעובדה זאת להעכיר את רוחכם; הדרך נוחה, והנופים המלווים אותה והמסלול הקצר והנחמד שבסופה, מצדיקים את ההשקעה. כבר בנסיעה נוכל ליהנות מנופי הר סדום הנגלים רק מכאן וחבויים מעיני הנוסעים בכביש הראשי.
הנוף השטוח שבו אנחנו נוסעים נקרא "מישור עמיעז". זהו מישור מרשים, לבן ובוהק, המשתרע בין הר סדום במזרח למצוק העתקים במערב. במקורו היה המישור מעין "אמבטיה" שהלכה והתמלאה בסלע משקע הקרוי "חוואר הלשון" – שריד לימת הלשון, אגם ענק שהתקיים כאן לפני כ-60,000 שנה וכיסה אזור גדול, מדרום הכינרת בצפון ועד אזור חצבה בדרום. מתחת לסלע המשקע שתחת רגלינו משתרע המשכו של גוף המלח העצום שיצר את הר סדום. ריכוז המלח בקרקע ומתחתיה הוא הסיבה להעדרה של צמחייה מכל סוג שהוא באזור. מישור עמיעז מנוקז לים המלח באמצעות נחל פרצים, שאליו נגיע מיד.
מהחנייה נצא צפונה ונלך בעקבות הסימון האדום שיוביל אותנו אל תוך ערוץ הנחל. הערוץ הולך ומתפתל, ואפשר ממש לדמיין את תנועת המים שיצרו אותו בעת שיטפונות. קירות הערוץ הגבוהים עשויים אלפי שכבות דקיקות, מקומטות ומפותלות בגוונים שונים. ניהנה מההליכה ונעקוב אחר הצורות הפיסוליות שהתוו איתני הטבע על דופנות הנחל. כעבור כרבע שעה של הליכה נפגוש בשלט מימיננו ובו כתוב: "מסלול טבעתי" . כאן, תוך כדי טיפוס קל על הדופן המזרחית של הערוץ, נצא החוצה מהנחל, אל דרך העפר המסומנת ירוק. המסלול עצמו (שבהמשכו הופך לדרך ג'יפים) ממשיך לעבר ים המלח. מי מהמטיילים שזוכרים חוויות מביקור קודם ב"מערת הקמח" וציפו לביקור נוסף, ייאלצו לוותר על החלום ולהסתפק ב"קמח" בלבד. בשנים האחרונות, עקב קריסתה של המערה, היא סגורה לביקור מטיילים.
בעלייה מן הערוץ יהיה קשה שלא להתלכלך מהחוואר. מאובקים ולבנים נתחבר לדרך הג'יפים המסומנת ירוק ונלך דרומה דקות אחדות עד שנגיע חזרה למקום חנייתו של הרכב.

עניין מיוחד - קשה להתעלם מהחריטות הרבות "המקשטות" את קירות הנחל ופוגועות בחווית הביקור במקום. זכרו כי אנו רק אורחים של הטבע ואל תשאירו "קישוטים" נוספים.
- המסלול שהצענו יפה אך קצר, למי שמעוניין להרחיב את השהייה באיזור, נמליץ בחום לנסוע לתצפית מרהיבה מהר סדום. נוסעים חזרה כמה עשרות מטרים עד למפגש סימון דרך שחור ופונים בו שמאלה (מזרחה) לעבר הר סדום. מטפסים (ברכב, אל דאגה!) בעקבות השילוט לתצפית.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל פרצים

צימרים בסביבה

בליבו של קיבוץ קליה, נווה מדבר רגוע וירוק, 64 חדרי קרקע, ממוזגים ומאובזרים, חדרים לזוגות ומיני סוויטות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865