Untitled Document


טיול - חווארי מצדה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - חווארי מצדה איזור :  ים המלח
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - חווארי מצדה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח
משך המסלול:   כשעה
טיול - חווארי מצדה אורך מסלול :   כ - 2 ק"מ
מה באתר טיול - חווארי מצדה :
אורך המסלול: כ 2 ק"מ
משך הטיול: שעה
אופי המסלול: קל, נוח, מסלול טיולי משפחות, המסלול אינו מעגלי ( מומלץ להאיר רכב נוסף בנקודת האיסוף)
עונה מומלצת: כל העונות, בקיץ - עדיף בשעות הקרירות של היום, הכי טוב בליל ירח מלא.
ציוד נידרש - נעלים להליכה, מים, מקדם הגנה וכובע.
חניון נופש קרוב - חניון גן לאומי מצד (בסמוך למקום החנייה ) שולחנות פיקניק, צל ומי שתייה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - חווארי מצדה
+תיאור האתר

מסלול נח לטיולי משפחות, משך הטיול כשעה, מומלץ כל השנה.

גישה למסלול

לנקודת ההתחלה: נוסעים בכביש 90 (כביש ים המלח), בין הק"מ ה-226 לק"מ ה-227, ופונים מערבה לעבר מצדה. נוסעים עוד כשני קילומטרים בעקבות השילוט, עד לחנייה החיצונית של אתר מצדה (לפני שער הכניסה לגן הלאומי).
לנקודת האיסוף: יוצאים מנקודת החנייה חזרה לכביש 90, פונים ימינה (דרומה) ומודדים כ-500 מ' נסיעה, שם פונים ימינה (מערבה) לדרך עפר מסומנת שחור. נוסעים עוד כ-700 מ' ומחנים את הרכב.
לבעלי רכב אחד: בסוף המסלול יעלה הנהג חזרה לנקודת ההתחלה ויביא את הרכב.

מסלול

אתר מצדה זכור לרובנו מחוויית טיול הבר?מצווה או מהטיול השנתי. יש בינינו שחוו את הטיפוס המייגע בשביל הנחש ויש שפונקו במנעמי העלייה ברכבל. כולנו שאפנו אל עבר פסגת המצדה, ובהגיענו אל המטרה הנכספת שמענו מפי המדריך סיפורי קרבות וגבורה. בטיולנו היום נוותר על הסיפורים ונישאר בתחתית ההר. הטיול יתמקד בימה קדומה ששרידיה מצויים למרגלות מצדה ובאזור כולו. "ימת הלשון", זה כינויה, הייתה אגם ענק שכיסה אזור גדול, מדרום הכינרת בצפון ועד אזור חצבה בדרום. האגם, אשר התקיים לפני כ-60,000 שנה, היה בעל רמת מליחות נמוכה מזו של ים המלח כיום, דבר שאיפשר חיים של פלנקטון (צמחים ויצורי מים מיקרוסקופיים) במימיו. מן האגם יצאו מפרצים ארוכים אל תוך קניוני הנחלים של מדבר יהודה. היום נבקר במשקעי האגם – בסלע חוואר הלשון.
נצא מהחנייה ונחפש את סימון השבילים השחור הראשון של המסלול, הנמצא בקצה הדרומי של אזור שולחנות הפיקניק . המסלול יורד לערוץ קטן, ומיד עולה לשלוחה סמוכה ומוביל אותנו אל ערוץ הנחל המרכזי. שימו לב: עד ערוץ הנחל, שם מסלול ההליכה ברור, יש להקפיד על ההליכה בעקבות הסימון ולא להתפתות לכל מיני ערוצונים אחרים.
בהגיענו לערוץ הנחל נוכל לשוטט בנעימים בין הגבעות הלבנות ולהבחין בפיתולי הצורות והצבעים שנוצרו על קירותיו. תופעה זו נוצרת בשל הרכבו של הסלע: חוואר הלשון מורכב, לסירוגין, משכבות דקיקות וכהות של חרסית ושכבות דקיקות ובהירות של גיר וגבס, שהושקעו באגם בהתאם לעונות השנה. הריבוד העדין של הסלע מאפשר עם השנים למים ולרוח לשחק בו בקלילות, וגם רעידות אדמה ותזוזות קרקע תורמות את חלקן לפיסול הצורות השונות המפעילות את דמיוננו הפרוע.
ההליכה בערוץ נוחה וברורה, ואט אט ילך הנחל ויתרחב. נמשיך ללכת בו עד שנגיע לרכב האיסוף .

ייחודי למקום

עניין מיוחד - מסלול זה אינו מצוי בשמורת טבע ולכן אפשר (ומומלץ מאוד) לעשותו בליל ירח מלא, כאשר צבעו הלבן של חוואר הלשון מאיר את דרכנו. החוויה מיוחדת ושונה לחלוטין מהליכה באור היום. לפני היציאה ודאו כי אכן צפוי ירח מלא והצטיידו בפנס למיקרה הצורך.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - חווארי מצדה

צימרים בסביבה

בליבו של קיבוץ קליה, נווה מדבר רגוע וירוק, 64 חדרי קרקע, ממוזגים ומאובזרים, חדרים לזוגות ומיני סוויטות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865