Untitled Document


טיול - נחל סלוודוה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל סלוודוה איזור :  ים המלח
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל סלוודוה רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח,מסלול מעגלי
משך המסלול:   שעה, לא כולל הליכה למעיין
טיול - נחל סלוודוה אורך מסלול :   1 ק"מ
מה באתר טיול - נחל סלוודוה :
אורך המסלול: כקילומטר
משך הטיול: כשעה ( לא כולל הליכה למעיין)
אופי המסלול: טיולי משפחות, נח, מעט צל
עונה מומלצת: חורף, אביב, סתיו
ציוד נידרש: נעליים להליכה, מים, קרם הגנה וכובע
חניון נופש קרוב: שמורת עין גדי ( מרחק דקות נסיעה דרומה מנקודת החנייה ), בכניסה לשמורה - שולחנות פיקניק, ברזים, שירותים וצל.
שימו לב- רוב ימות השנה הנחל והמפל יבשים, והם זורמים רק בעת שיטפונות. השהייה במקום בעת שיטפון מסוכנת ביותר!
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל סלוודוה
+תיאור האתר

נחל קטן ולו מפל גדול / כתבה: מעין עופר
מסלול של שעה, לא כולל ההליכה למעיין, כקילומטר, מסלול נח לטיולי משפחות.

גישה למסלול

נוסעים בכביש 90 לאורך ים המלח, בין עין גדי למצפה שלם. כ-5 ק"מ מדרום למצפה שלם וכ-6 ק"מ מצפון לעין גדי, בין סימני הק"מ 250 ו-251, פונים מערבה, לרחבת חנייה קטנה ולשלט המפנה לתחילת המסלול בנחל סלוודורה.

מסלול

מצוק העתקים, שבמעלהו נטייל היום, מציין את הגבול המערבי של רמת מדבר יהודה. זהו מצוק מרשים המתנשא מאות מטרים מעל סביבותיו ונמשך כמעט ברציפות לאורך עשרות קילומטרים.
נחל סלוודורה (בהמשך תגלו מדוע הוא נקרא כך) הוא נחל קצר, שאורכו פחות מחמישה קילומטרים. תחילתו באזור מצפה ארנון, משם הוא גולש ממצוק העתקים במפל ענק ומרשים שגובהו כ-190 מטר, ונמשך עד ים המלח. אנשי המקום מספרים כי חיפושים אחר מטייל שנעלם באזור מדבר יהודה הם שהוליכו אל ערוץ נחל יפהפה ולא מו?כ?ר זה.
מסלול הטיול שלפנינו מתאים למי שרוצה טעימה קטנה מאטרקציות מדבר יהודה: מעוק מתפתל, סולמות, צמחייה מדברית עשירה, מאובנים, נביעה קטנה ומפל גבוה ומרשים (אם כי יבש ברוב ימות השנה).
נצא מנקודת החנייה מזרחה ונחצה בזהירות רבה את הכביש לצדו המקורב לים המלח. במקום שלט בולט, המורה על תחילת המסלול המסומן בסימון שבילים ירוק . אנו נמצאים כרגע בקצהו של נחל סלוודורה – בסמוך לנקודת השפך שלו לים המלח. רגע לפני שנרד אל הנחל ונפנה את גבנו לים המלח נוכל להתפעל מיופיו ומשפע גווניו. נרד בדרך העפר ונגלה שאריות כביש שנסחף במי השיטפונות העזים הפוקדים לעתים את אזור מדבר יהודה. ניזהר ולא נתקרב מדי לקצה הדרך שקרסה. התצפית הנהדרת אל ים המלח תרחיב את לבנו.
מפה נצא לטיול במעלה הנחל. נפנה שמאלה (מערבה) וניכנס למעבר המים הקריר והמוצל (המיועד לקלוט את מי השיטפונות) שיוביל אותנו מתחת לכביש אל מעוק צר החתור בסלע. בחלק זה של הנחל הערוץ הופך קניוני ומפותל, ותוך כדי הליכה נוכל לדמיין את אופן זרימת המים בעת שיטפון. כעבור כמה דקות הליכה (כ-150 מטר) נגיע אל מפל יבש. סולם יתדות 
יעזור לנו להתגבר על הפרש הגבהים (כ-4 מטרים), ובתוך דקה (ועם קצת עזרה לנזקקים) נמצא עצמנו בראש המפל.
נשים לב לדופנות הנחל העשויות מתלכיד נחלים, ובשמו הלועזי "קונגלומרט" (ביוונית – להתלכד לכדור), המורכב משברי סלעים מעוגלים שלוכדו לכדי סלע אחד גדול.
נמשיך ללכת עוד כמה מטרים, ומעבר לפינה הבאה נפנה עם המסלול ימינה (צפונה) ונטפס על המצוק, וכך נעקוף מפלון נוסף. לאט לאט הנחל נפתח, ולעינינו יתגלה מראהו המרשים של מפל נחל סלוודורה (היבש ברוב ימות השנה) הנמצא מעלינו, מריבוי הבולדרים (סלעים גדולים – "אבנקים") הפזורים בנחל ומשפע צמחיית הנחל. אם נפנה מדי פעם לאחור, נזכה לשלוח מבטים חטופים בצבעו הכחול?עז של ים המלח.
עוד כ-300 מטר הליכה נפגוש פיצול שבילים :
ירוק (זה שבו אנו הולכים) וכחול. בנקודה זו הביטו ימינה ותראו משטח סלע גדול ומרשים. במבט בוחן יותר תגלו כי בסלע משובצים אלפי מאובנים – שלדי בעלי חיים שחיו בים תטיס, ושאחר מותם התלכדו, כמו הקונגלומרט, לסלע גירי. מסלע זה ומ?דומים לו, מורכבים גם מצוקי הנחל סביב, המתנשאים מאות מטרים מעלינו.
עץ הסלוודורה שהעניק לנחל את שמו, ומעיין סלוודורה שממנו יונק העץ, נמצאים בתחתית המפל, וההליכה לקראתם תחרוג משעת הטיול המוקצבת. אם זמנכם בידכם, פנו ימינה (מערבה) בסימון הכחול, והמשיכו עוד כ-400 מטר עד תחתית המפל. כאן תגלו את הסלוודורה הפרסית – צמח (שיח או עץ, הדעות חלוקות) ירוק?עד, שעליו הגדולים והבשרניים משמשים מאכל אהוב ליעלים ולשפנים, ומעיין קטנטן המפיק טפטוף מים (ספיקה של כ-10 ליטרים לשעה בלבד), המשמש מקור שתייה לחיות האזור.
נשהה במקום כאוות נפשנו ונשוב לרכב: נלך חזרה עד נקודת פיצול השבילים. מנקודה זו נחזור לרכב גם אם לא ירדנו למפל. נפנה שמאלה (מזרחה) עם הסימון הכחול וניהנה מההליכה בשביל המלווה את ערוץ הנחל מלמעלה. עכשיו ים המלח מלפנינו, נחל סלוודורה משמאלנו וטיול נפלא מאחורינו.

ייחודי למקום

עניין מיוחד: לפני היציאה למסלול ודאו שלא צפויים שיטפונות באיזור, המסלול מעגלי וניתן ללכת בו בשני הכיוונים, אנו ממליצים לעשותו בעלייה (נח יותר לטפס בסולם היתדות מאשר לרדת בו)
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל סלוודוה

צימרים בסביבה

בליבו של קיבוץ קליה, נווה מדבר רגוע וירוק, 64 חדרי קרקע, ממוזגים ומאובזרים, חדרים לזוגות ומיני סוויטות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865