Untitled Document


טיול - עינות צוקים

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עינות צוקים איזור :  ים המלח
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - עינות צוקים רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים,בפסח
משך המסלול:   כשעה
טיול - עינות צוקים אורך מסלול :   1.5 ק"מ
מה באתר טיול - עינות צוקים :
אורך המסלול: 1.5 קילומטר
משך המסלול: כשעה
אופי המסלול: טיולי משפחות, סיור מודרך בשמורה
עונה מומלצת: אביב, סתיו, חורף
ציוד נידרש: קרם הגנה, מים, סנדלים למים וכובע
חניון נופש קרוב: באתר עצמו - בריכות רחצה מסודרות עם מי מעיינות טבעיים, שולחנות פיקניק, סככנות צל, מלתחות ושירותים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עינות צוקים
+תיאור האתר

שמורת הטבע הנמוכה בעולם / כתבה - מעין עופר
סיור בלווי הדרכה בשמורכה, מסלול טיולי משפחות, כ 1 וחצי ק"מ.

גישה למסלול

מכיוון ירושלים: נוסעים בכביש 1 לעבר ים המלח. בצומת בית הערבה פונים ימינה (דרומה) לכביש 90 ועוברים את צומת קלי"ה. מודדים כ-3 ק"מ נסיעה מהפנייה לקיבוץ קלי"ה, ופונים שמאלה בשלט המכוון לשמורת עינות צוקים.

מסלול

כשאנו מגיעים לאזור מדבר יהודה וים המלח, חלונות הרכב סגורים בדרך כלל, ואנו נהנים גם מהנוף הצבעוני והמרשים (מצוק העתקים ממערב, וים המלח והרי מואב ממזרח) וגם מהמזגן... ואכן, בחודשי האביב והקיץ, כאשר הטמפרטורות מטפסות והלחות עולה, קשה להתמודד עם האקלים באזור.
דווקא האזור שבו נטייל היום מפתיע. אם רק ניתן לו הזדמנות נגלה שמורת טבע מיוחדת במינה שאוצרות טבע רבים חבויים בה, מקום שהיינו רוצים לבלות ולטבול בו, במיוחד כשחם בחוץ.
מדבר יהודה הוא מדבר בצל גשם - מדבר הסמוך לאזורים גשומים, אך עקב מיקומו למרגלות רכס הרים רמת המשקעים בו נמוכה. מי גשמים היורדים על רכס הרי יהודה, מחלחלים לעומק ופורצים החוצה באזור השמורה. מים אלה עשירים במינרלים ומקבלים מליחות עדינה עקב קרבתם לים המלח.
עם השנים הביאו תנאים אלה להיווצרות נווה המדבר עינות צוקים, או בשמה הערבי "עין פשחה" (בערבית: מבוקע, שבור). האזור משמש בית חם למיני צמחים ולמגוון בעלי חיים (יונקים, חרקים, יצורים ימיים ובעלי כנף) הנהנים משפע המים.
נווה המדבר הוא שמורת טבע, אי ירוק בלב מדבר המכיל כ-170 מקורות של נביעות. השמורה, הממוקמת בחלקו הצפוני-מערבי של ים המלח, משתרעת לאורך כ-6.5 ק"מ, ומחולקת לשלושה חלקים: החלק הצפוני, הוא "השמורה הסגורה" ,
שבו נותנים לטבע לעשות את שלו ללא התערבות אדם, והכניסה אליו אסורה. החלק המרכזי – הפתוח לציבור – הוא שטח פתוח ובו בריכות רחצה, צמחייה מקומית ואתרי פיקניק ונופש. החלק הדרומי, המכונה "השמורה החבויה", סגור חלקית, והטיול בו מתאפשר רק בליווי מדריך של השמורה.
השמורה החבויה היא מגמת פנינו היום. לפני הכול נתקשר לשמורה ונוודא את שעות הסיורים לאותו היום (בדרך כלל ישנם שלושה סיורים ביום). נתאסף בנקודת החנייה ונמתין לתחילת הסיור. נלך עם המדריך לכיוון דרום ונעצור בתחנה הראשונה, האתר הארכיאולוגי עין פשחה . מחפירות באתר – הראשונה בשנת 1958, ובהמשך ב-2001 – מתברר שהייתה כאן חווה חקלאית שהחלה להתקיים במאה הראשונה לפני הספירה. במקום שרידים של מבנה מגורים, חצר לגידול צאן ואזור תעשייתי ובו תעלות מים, מאגר מים, חללים מקורים המכילים תא אחסון ומקווה טוהרה. יש הסבורים כי בחווה הזאת הפיקו את בושם האפרסמון.
נמשיך בסיור ונעבור ליד מעיין פשחה, שעל שמו נקרא המקום. נחלוף על פני תעלת בטון ששימשה להזרמת מים בימי השלטון הירדני ונגיע לשער נעול. המדריך יפתח את השער, ואנחנו ניכנס למסע היכרות קצר ומרתק עם שמורה ייחודית, ובמהלכו נשמע הסברים ונוכל לשאול שאלות. נלך בשביל מסודר בתוך סבך הצמחייה (אשל, מלוח, סמר, תמר, ימלוח, קנה מצוי ועוד), נחלוף על פני פלגי מים זורמים, נפגוש כמה בריכות הנקוות ממי המעיינות, ואולי נפגוש כמה מדיירי המקום: דגים, צפרדעים, ציפורים וגם חרקים, ששניים מהמיוחדים שבהם נזכיר כאן: ברקנית האשל – חיפושית בעלת צבע ירוק מתכתי המבלה את כל מחזור חייה על עץ האשל, והנמלה האורגת – האורגת, גם היא על עץ האשל, את ק?ניה בעזרת קורי משי עדינים. כדאי לשמור על השקט ולפקוח עיניים.
במהלך הסיור נחלוף על פני שלטים המסמנים את מפלס מי ים המלח בשנים השונות (האחרון מ-1991), ונוכל להתרשם במו עינינו מהשינוי הגדול ומנסיגת ים המלח בשנים האחרונות.
בתום הסיור נצא מן השמורה החבויה ספוגי חוויות ונשוב לרכבנו. אם איננו לחוצים בזמן, מומלץ להשתכשך קלות בבריכות המיועדות למבקרים.

טלפון לתיאום סיורים - 02-9942355, הכניסה בתשלום. בחדשים יולי אוגוסט, עקב החום, לא מתקיימים סיורים בשמורה החבויה, אך אפשר להינות משאר המטעמים שהשמורה מציעה.

ייחודי למקום

עניין מיוחד - זמן הסיור משתנה מקבוצה לקבוצה, וייתכן שיארך קצת יותר מהמצופה. אין גישה לים המלח מהשמורה
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עינות צוקים

צימרים בסביבה

בליבו של קיבוץ קליה, נווה מדבר רגוע וירוק, 64 חדרי קרקע, ממוזגים ומאובזרים, חדרים לזוגות ומיני סוויטות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865