Untitled Document


טיול - ירקון העילי

טיול מפה מה ב טיול
טיול - ירקון העילי איזור :  מרכז
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - ירקון העילי רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,כל השנה
משך המסלול:   שעה
טיול - ירקון העילי אורך מסלול :   2 ק"מ
מה באתר טיול - ירקון העילי :
מים זכים בירקון העילי - בריכת הנופרים / כתב: יעקוב שקולניק
אורך המסלול: 2 קילומטר
משך הטיול כשעה
אופי המסלול: טיולי משפחות, נוח וקצר.
עונה מומלצת: כל השנה, בקיץ - אחה"צ
ציוד נידרש: קרם הגנה, מים, נעלי הליכה וכובע
חניון נופש קרוב: בגן הלאומי תל אפק יש חניון מסודר עם מדשאות רחבות ידיים, מי שתייה ושירותים. פתוח כל ימות השובע, בחדשים אפריל- ספטמבר 8:00-17:00; אוקטובר-מרץ 8:00-16:00.

עניין מיוחד: הכניסה לגן הלאומי תל אפק ומקורות הירקון בתשלום. כוחו של כרטיס הכניסה למתחם פארק אפק יפה גם לגן הלאומי מקורות הירקון ( באותו יום בלבד. שעות הפתיחה בשני הגנים זהות).


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - ירקון העילי
+תיאור האתר

מסלול טיולי משפחות, קצר ונוח, אפשרי בכל שנה, בקיץ מומלץ בשעות אחר הצהריים.

גישה למסלול

לגן הלאומי תל אפק מגיעים בכביש 483, כשני ק"מ ממזרח לכניסה לקיבוץ גבעת השלושה.

מסלול

עד שנות החמישים נבעו באזור זה מאות מבועי מים שהצטרפו יחד לנהר גדול, השני בשפיעתו בישראל אחרי הירדן. הימים האלה חלפו כנראה לבלי שוב, אבל גם כיום מעניק הירקון חוויה נפלאה של נחל מים נקיים.
כדאי להתחיל את הטיול הזה בתל אפק (כיום גן לאומי), שבראשו מתנשא המבצר שבנו העות'מאנים לפני כ-500 שנה. מכאן אפשר לצפות באזור מעיינות הירקון, במרחבי גוש דן ובמעבר אפק ההיסטורי. שימו לב למגדל הריבועי שמשמאל לפ??רצה בחומה, שדרכה נכנסים למבצר: המגדל נבנה בחלקו על אריחי אבן גדולים, המציינים את הרחוב הראשי של העיר אנטיפטריס שבנה המלך הורדוס.
בצד הדרך המוליכה למבצר חפורות בריכות בטון גדולות. הן שייכות למפעל המים שהקימו הבריטים בשנת 1934 כדי להזרים את הנוזל היקר לירושלים. קו המים הזה ניצל בשעתו רק כשני אחוזים מהספיקה השנתית של מעיינות הירקון.
נצא ברכב מתל אפק וניסע שמאלה בדרך העפר המלווה את גדר הגן הלאומי. הדרך פונה שמאלה, עדיין במקביל לגדר, וממשיכה עוד כ-300 מטר, עד "תעלת עינת". כאן נחנה .
מעבר לתעלה נמצאת "בריכת הנופרים" . זוהי בריכה גדולה, מוקפת קנים ופטל. כינויה של הבריכה ניתן לה בזכות השטיח המרהיב של עלי הנופר הצהוב המכסים חלקים נרחבים ממנה. גם בשנים השחונות ביותר אין מניחים לבריכה להתייבש, שכן היא משמשת מקום מקלט בטוח לצמחים ולבעלי חיים הדורשים מים לקיומם. במורד הבריכה נחפרה לאחרונה בריכה נוספת. הבריכה המלאכותית נועדה להרחיב את שטח המים בבריכת הנופרים ולמנוע חדירת זיהום לבריכה העליונה.
נמשיך בשביל בין הבריכה ובין גדר מתחם המעיינות של "מקורות", נעבור בצד שדה פתוח ונגיע למצדית עגולה מטיפוס "פילבוקס" . שלטונות המנדט בנו את המצדית בשנת 1937 כעמדת שמירה על גשר הרכבת הסמוך.
אנו ניצבים עתה ליד הגדר המסמנת את תחום הגן הלאומי מקורות הירקון. נחצה את הירקון בגשר הקטן המיועד להולכי רגל ונגיע לדרך עפר. נסטה ממנה כמה מטרים ימינה, לנפתול חד באפיק הנחל. סימן ההיכר הבולט של המקום הוא עץ אקליפטוס ענק .
גם כאן מכוסה עיקול הנחל בשפע עלים של הנופר הצהוב. עתה נשוב לדרך העפר ונלך בה חזרה אל מתחם תל אפק.
אם זמננו בידנו, נוכל לנסוע מכאן ברכב למתחם הגן הלאומי מקורות הירקון, פארק מטופח על גדות הנחל ממש.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - ירקון העילי

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים האקולוגי בליבו של מפעל השפד"ן

מלונות בסביבה

150 חדרים למשפחות לזוגות, מרחק הליכה קצר מחוף הים, מרכז הקניות ומפארק המיים של שפיים

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865