Untitled Document


טיול - הר חורשן

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הר חורשן איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - הר חורשן רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,ברכב וברגל,בפסח,מקסימום שעה,חורף,סתיו,אביב
משך המסלול:   כשעה
טיול - הר חורשן אורך מסלול :   3 ק"מ
מה באתר טיול - הר חורשן :
כתב: יעקוב שקולניק
אורך המסלול: 3 קילומטר
משך הטיול: כשעה
אופי המסלול: טיולי משפחות, טיול מעלגלי.
עונה מומלצת: סתיו, חורף ואביב
ציוד נידרש: קרם הנה, כובע, מים ונעלי הליכה.
חניון נופש קרוב: חניון המוצא לטיול, למרגלות הר חורשן.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר חורשן
+תיאור האתר

חורשים את ההר, מסלול טיולי משפחות, קצר ונוח של 3 ק"מ, ממומלץ באביב, סתיו ובחורף.

גישה למסלול

נכנסים למושבה בת שלמה, חוצים אותה ויורדים לנחל דליה העמוס במטעי שסק ואפרסק. פוגשים את הדרך המסומנת באדום ונוסעים בה עוד כ-200 מטרים, עד למפגש עם דרך שסימונה כחול. כאן, בצל עצי אקליפטוס, יש חניון קטן. נחנה כאן ונצא לדרך.

מסלול

בדרך כלל, למבקרים בבת שלמה אנו ממליצים לחנות לפני רחוב המושבה הישנה (הרחוב היחיד בה), לצעוד ברגל ולצפות לעבר כיפת הר חורשן הנראית היטב מהמושבה. אבל הפעם נסטה ממנהגנו, שכן אנו מתכוונים להעפיל לאותה כיפה. נתחיל את דרכנו בחניון הקטן שמעבר לערוץ נחל דליה, ונשים לב לעץ אלון התבור היפה העומד ליד השלט המכריז על החניון.
נצעד מערבה (ימינה) בדרך העפר המסומנת באדום. זוהי דרך נוחה ומהנה. למרגלות המדרון התלול שמשמאל לדרך צומחים עצי אקליפטוס גדולים. המדרון הפונה צפונה חשוף לשמש רק שעות מעטות ביום, ועל כן משמש משכן נוח לצמחים מטפסים וחובבי צל. ואמנם, סבכים עצומים של קיסוסית קוצנית, שנדיר לראות כמותם במקומות אחרים, מטפסים כאן על העצים ומעניקים לנוף מראה ג'ונגלי. חובבי הצמחים ייהנו כאן מעצים כמו ער אציל, העץ המספק לתבשילינו "עלי דפנה", אשחר רחב עלים ואלה ארצישראלית.
דרך העפר שלנו מתעקלת שמאלה, מטפסת קלות במדרון ומגיעה לעמק יפהפה המוקף כולו מדרונות מיוערים. כאן נפנה שמאלה על פי הסימון האדום ונחצה מעבר מנע בקר. הגענו לחלק התלול של הטיול, אך אל דאגה: הוא קצר ונעבור אותו די מהר, לא מעט בזכות החורש המלבב שסביבנו, המספק בחורף ובאביב פריחה יפהפייה.
תוך כדי הטיפוס ניתקל בשלט ירוק של רשות הטבע והגנים, המכריז על גבולה של שמורת הר חורשן. צמוד לדרך, משמאל, נראים שרידים של בית בד קדום המעידים על כך שבעת העתיקה, כנראה בתקופה הביזנטית, היה כאן מקום יישוב.
לפני הפסגה עוזב את הדרך שביל צר, מסומן בשחור, ומפלס את דרכו במדרון צפוני, בסבך חורש יפהפה. מפעם לפעם נפתח "חלון" שממנו נוכל לצפות בבת שלמה הישנה, אבל בדרך כלל השביל עובר בעבי חורש, שבו שולטים עצי אלון מצוי ובר?זית המשמשים משען לקיסוסית הקוצנית. בין העצים אפשר למצוא גם את שיחי עצבונית החורש, שענפיהם נדמים כעלים וקצותיהם חדים וקוצניים. הסלעים מכוסים במרבד צפוף של טחבים שמהם מציצים גם עלי הטבורית העגולים.
כך יורד לו השביל ומגיע היישר לחניון שבו השארנו את הרכב.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר חורשן
אורי || 31/01/2015
השביל היורד מסומן בכחול ולא בשחור חוץ מזה מאד יפה
 
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865