Untitled Document


טיול - נחל כלח

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל כלח איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל כלח רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,כל השנה
משך המסלול:   שעה
טיול - נחל כלח אורך מסלול :   1.5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל כלח :
כתב: יעקוב שקולניק
אורך המסלול: קילומטר וחצי.
משך הטיול: שעה
אופי המסלול: קצר ונוח, טיולי משפחות.
עונה מומלצת כל השנה.
צויד נדרש: נעלי הליכה, קרם הגנה, כובע ומים.
חניון נופש קרוב: חניון מבוא כלח בתחילת המסלול.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל כלח
+תיאור האתר

1.5 ק"מ, כשעה הליכה, מסלול נח, מצוין ל טיולי משפחות
עניין מיוחד: במאי פורח בין הסלעים השושן הצחור.

גישה למסלול

נוסעים בכביש חיפה-עספיא (מס' 672). מצומת דמון ממשיכים צפונה, ובכניסה לשמורת חי?בר כרמל (ליד סימן הק"מ 43) פונים שמאלה ומיד שוב שמאלה, על פי השילוט למצפור הצוק. הדרך מסתיימת לאחר כ-2.5 ק"מ בחניון מבוא כלח. את חצי הקילומטר האחרון של הדרך מלווה סימון שחור.

מסלול

אם הכרמל הוא ההר הירוק תמיד, הרי שנחל כלח הוא לב לבו של הירוק הזה. מדרונות הנחל מכוסים בחורש?עד, המטיל על הארץ צל כבד ששום קרן שמש אינה מעירה אותו. הטחבים מנצלים את המצב ומשגשגים כאן על אבנים ולרגלי העצים. יופיו של המקום זיכה אותו בכינוי "שוויצריה הקטנה".
תחילת דרכנו בחניון מבוא כלח. מקצה הכביש יוצא מערבה שביל מסומן אדום שנכנס לסבך חורש יפה. לאחר כמה דקות הליכה נגיע לשער פתוח. זהו אחד משערי הכניסה של שמורת חי?בר כרמל. מכאן והלאה נעשה את דרכנו בדרך עפר היורדת במדרון הצפוני של נחל כלח. עד מהרה נפגוש בשביל שסימונו ירוק, העושה את דרכו שמאלה לתוך סבך חורש. בשביל זה נחזור לרחבת החנייה, אבל לפני כן נמשיך עוד כ-50 מטרים כדי לצפות במצוקים המרהיבים של נחל כלח, הטובלים בחורש ירוק. מעבר להם, באופק, אפשר להבחין בצבע הכחול של הים התיכון.
אם נרד עוד כמה מטרים נגיע לגשר אבן הנטוי על הנחל. הגשר והדרך שצעדנו בה קישרו בשנות ה-30 בין שכונת אחוזה בחיפה ליישוב יערות הכרמל, שנוסד בשנת 1934 על גבעה מבודדת מדרום לקיבוץ בית אורן של ימינו. בימי "המרד הערבי" סבלו אנשי ההתיישבות בדרך הזאת מהתקפות ערבים. באחד המקרים נהרגו שישה נוטרים וארבעה נוסעים, ובעקבות אירוע קשה זה ננטשה ההתיישבות.
עתה נעלה בדרך כלעומת שבאנו אל השביל המסומן ירוק ונפנה בו ימינה לעבי החורש. זהו מסלול הרפתקאות קטן. תחילה השביל מנצל שורשים של אלונים המשתרגים במדרון, ואנו נטפס עליהם כבמדרגות. פה ושם צריך להיעזר בידיים כדי להתגבר על התלילות. כשנגיע שוב לגדר של חי?בר כרמל, נשים לב לסימון "שקוף" (שני פסים לבנים שביניהם אין צבע), הפונה ימינה לאורך הגדר.
במרחק שלוש דקות הליכה נגיע לצניר נפלא בסלע ,
המזמין לשכב ולחסות בצלו. זהו משטח סלע גדול, שמלווה אותו מצוק סלע קעור בדמות חצי צינור. המומחים מציעים לפחות שלוש גרסאות לאופן היווצרותם של צנירים, ומי יודע אם אחת מהן היא הנכונה. לאחר ששבענו מהמקום נשוב לשביל הירוק, נצעד במעלהו ובתוך חמש דקות נמצא את עצמנו ברחבת החנייה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל כלח
שחף דליה || 29/03/2013
הנחל יפיפה למטחבי לכת אך אינו מומלץ לפעוטות שנישאים על הגב כי המטלות בהחלט קשות ודורשות שתי ידיים פנויות ולא בוטוח שניתן להעביר בביטחון פעוטות , אגב גם כלבים סרבו לרדת במפלים התלולים ויצרו לבעליהם מבוכה לא מעטה. הירידה במסלול הירוק -כלח נחמדה לא מומלץ לעלות אותה ובכלל לא מומלץ לעלות שום , כי זה מוציא את הכייף מכל היופי שנהנינו ממנו בנחל עצמו. בעיקר כשמדובר במתבגרים שלא ממש מתים על העלייה הקשה בכל אחד מהקטעים לכן מומלץ לעשות את המסלול הארוך עד טירת הכרמל שמבטיח הליכה מהממת בנחל ובעיקר הליכה בירידה מתוונה או במפלים. לשם כך יש להצטייד בשי רכבים לפחות אחד יחנה בסביבות האוניברסיטה והשני בטירת הכרמל חבל לקלקל את הטעם המצויין בעלייה הקשה שמלווה בבכי של ילדים שנמאס להם או שאין להם יותר כוח
 
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865