Untitled Document


טיול - מעין אשחר

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מעין אשחר איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  אביב,חורף
טיול - מעין אשחר רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,כל השנה
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - מעין אשחר אורך מסלול :   2.5 ק"מ - לא כולל עלייה
מה באתר טיול - מעין אשחר :
מעין אשחר לחורבת געתון
אורך המסלול: כ 2.5 ק"מ ( לא כולל העלייה לתצפית החרוב)
משך הטיול: כשעה וחצי
אופי המסלול: קל, בין עצי חורש, טיולי משפחות.
עונה מומלצת: כל השנה, עדיף בחורף ובאביב.
ציוד נידרש: נעלי הליכה, מים, קרם הגנה וכובע.
חניון נופש קרוב: גם בחורבות געתון וגם בעין אשחר שולחנות וספסלים לפיקניק.

עניין מיוחד: אפשר להמשיך במעלה הנחל מיזרחה, במסלול טיול בתוך החורש העבות של נחל געתון.
לעת קיץ הבוסתנים מסביב לאחוזת סורסוק מניבים פרי - תות שמאי, תאנים, רימונים, והמון חרובים ואתם מוזמנים לקטוף כרצונכם.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מעין אשחר
+תיאור האתר

כתב: אמנון גופר - 2.5 קילומטר, לא כוללים את העלייה לתצפית החרוב, נמשך כשעה וחצי, מסלול קליל בין עצי החורש, טיולי משפחות, עדיף באביב או בחורף.

גישה למסלול

מכביש 89 (נהריה-מעלות) פונים ימינה (דרומה) במסעף געתון לכביש 8833. אחרי 1.2 ק?מ יורדת דרך עפר שמאלה (סימון כחול). ממשיכים בה שני קילומטרים מזרחה בעקבות השילוט המכוון לעין אשחר.

מסלול

בלב הגליל המערבי, בערוצו של נחל געתון, ניצבת אחוזה חקלאית רחבת ידיים, עדות נוטה לנפול לימי האושר והעושר של אצולת הממון בגליל בשלהי המאה ה-19.
זהו סיפורה של משפחת בנקאים סורית בשם סורסוק, שרווחי הנדל?ן האפשריים מקרקעות הגליל קרצו לה, עד שרכשה רבות מאדמות האזור והפכה בתוך שנים למשפחה עתירת ממון וקרקע. סר לורנס אוליפנט כתב על בני המשפחה בזיכרונותיו (בהתייחסו לעמק יזרעאל): “כל אדמות העמק היו שלהם.... וגם ההרים שסביב?.
עמק געתון, החובק בבוסתניו את נחל געתון, ירוק בזכות החורש הטבעי שבשיפולי ההר, פרדסי הקיבוץ הסמוך ומימי הנחל שהרוו את אדמותיו עוד מקדמת דנא, בימים שנחל היה נחל, ומימיו לא נתפסו על ידי חברת “מקורות? כדי להרוות את צימאונו של העם היושב בציון.
המעיינות שבלב העמק רבים, ומצויים סמוך לערוצו המרכזי. עין געתון, עין אשחר, עין ירק ועוד שלושה הסמוכים אליו – עין מירב, עין אט ועין חישור – כל אלה יחדיו מאפשרים גידולים חקלאיים, בעיקר באפיק הנחל ההולך ומתרחב ככל שיורדים מההר מערבה.
את הטיול נתחיל בנסיעה בדרך העפר העוזבת את הכביש. אחרי 250 מטר נחצה את אפיק הנחל על גשר אירי, ומימיננו שדרת ברושים וקיר האבן של אמת 
מים , אחת מני רבות שהובילו מים לטחנות הקמח שהיו באזור.
נמשיך בדרך העפר שני קילומטרים מזרחה לעבר עין אשחר. מימיננו נראה את חוות סורסוק (חורבת געתון) שאליה נגיע מאוחר יותר. הדרך הופכת מכורכר נוח לשביל עפר, ואחרי שנחלוף על פני חורשת אקליפטוס הנושקת לדרך, נגיע לחורשה נוספת שספסלי אבן ושולחנות נטועים בצ?לה. זהו עין אשחר וכאן נשאיר את הרכב. אם נחפוץ בפיקניק כבר בראשית המסלול, זה המקום.
סמוך לעצים, ליד מבנה השאיבה הנמוך, מתחיל מסלול הליכה משולט מערבה (צבעו שחור). ננוע בין עצי החורש, בשביל מטיילים נוח ומוצל הנושק לאפיק הנחל. בדרך נחלוף ליד עצי אורן גדולי ממדים, שרידים ליער האורנים שנטעה כאן קק?ל עם קום המדינה (בשנים האחרונות מכלה אותם מזיק יער אלים). אחרי כ-500 מ? נפנה עם הדרך במעלה הגבעה אל עץ חרוב עתיק יומין , ומשם נחזה בתצפית נפלאה על כל מרחב עמק געתון.
נרד ונשוב לשביל המרכזי. נמשיך מערבה עד שנפגוש בריכת מים עגולה של “מקורות? , וממנה נלך לאורך הפרדס מערבה עוד כ-400 מטר אל אחוזת געתון .זהו בית החווה של משפחת סורסוק שננטש עם הקמת המדינה, אך נשאר על עומדו – על חדריו, מחסניו וחצרו הרחבה והמוגנת. מסביב לבית החווה בוסתני רימונים, תאנים ושקדים. למרגלותיו עובר ערוץ הגעתון, וחורשות איקליפטוס, גשר עץ וספסלי ישיבה מזמינים את המטיילים למנוחה.
נחזור לרכב החונה בדרך שונה: נצא מהחווה 200 מטר צפונה, אל מעבר לפרדס, נפנה ימינה ונלך עוד 800 מ? אל חורשת האקליפטוס של עין אשחר.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מעין אשחר

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865