Untitled Document


טיול - מערת המקדש

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מערת המקדש איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - מערת המקדש רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח,מקסימום שעה,כל השנה
משך המסלול:   שעה וחצי
טיול - מערת המקדש אורך מסלול :   4 ק"מ
מה באתר טיול - מערת המקדש :
טיול למערת המקדש
אורך המסלול: כ 4 קילומטר
משך הטיול: שעה וחצי
אופי המסלול: טיולי משפחות, נח להליכה, הדרך חזרה בעלייה בינונית.
עונה מומלצת: כל השנה
ציוד נדרש: נעלי הליכה, כובע, קרם הגנה ומים.
חניון נופש קרוב: אין

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מערת המקדש
+



תיאור האתר

כתב: אמנון גופר- 4 ק"מ, כשעה וחצי, טיולי משפחות , כל השנה.
עניין מיוחד: במצפה אבירים תמצאו מחלבה קטנה ובתי אמנים הפתוחים לקהל הרחב. ניתן גם לטייל בכפר המוך פאסוטה, ברחוב האבן המשוחזר היוצא מהכנסייה.

גישה למסלול

מכביש 89 מזרח פונים בצומת אלקוש לכביש 8944, וממנו ממשיכים עם פיצול הכביש המוליך למצפה אבירים. נקודת המוצא לטיול, בעיקול הכביש, 800 מטר לפני שער המצפה.

מסלול

ארבעים וחמש דקות הליכה בנוף הרים וחורש גלילי, יביאו אותנו אל דמות עלומה העשויה כתבליט, על מצוקו הצפוני של נחל כזיב.
סוד הדמות האלמונית עבר בלחישה בין הצועדים במשעולי הגליל, וחידת הדרך אליה הייתה נעלמה, עד שבאו שבילים חדשים ושלטים חדשים והגישה עדיה הפכה קלה יותר.
תחילתו של המסלול בשביל מסומן אדום, המתחיל בעיקול הכביש 800 מטר לפני מצפה אבירים (מצפה שהוקם ב-1980).
ניכנס לשמורת מצד אבירים, שקיבלה את שמה על שום מבנה אבן גדול הנמצא סמוך לתחילת המסלול והמיוחס לתקופה הצלבנית, עת אבירים שוטטו בחבל ארץ זה. המבנה נקרא בפי המקומיים “בורג? אל?מיסר?, כלומר “מגדל המצרים?, ואולם מחקרים אחרונים מעלים את האפשרות שמדובר באתר קבורה (מוזוליאום).
נלך בשביל המסומן אדום כ-800 מטר בירידה מתונה צפונה, ונמשיך עם השביל הפונה מערבה (שמאלה) לעבר פארק גורן. השביל הנוח חוצה שטח מרעה, והחורש המשתרע סביבנו מאופיין בעצי אלון ואלה ובמיני שיח שונים. לאחר קילומטר וחצי מתפצל שביל ירוק דרומה (שמאלה) ושלט מכוון אותנו ל?מערת המקדש? . נפנה בדרך זו המאופיינת בירידה מתונה, תוך שהחורש הולך וסוגר עלינו, ומתחתינו חורץ נחל כזיב את ההר וגולש ממזרח למערב. מרחק ההליכה (דרומה, מהשלט) הוא כ-800 מטר, ודרך העפר הנוחה הופכת לשביל צר (ירוק). ההליכה היא ממש על שפת המצוק הצפוני של נחל כזיב עד שלפתע מתגלה משטח רחב בחזית "מערת המקדש", ופתח המערה מעליו .
במפות מופיעה המערה בשם אל?ג?אלילה, ואולם בשילוט המכוון ובפי מטיילי האזור היא נקראת “מערת המקדש?, כנראה עקב כוכים הנמצאים מימין לפתח ומשמאלו, ונראים ככוכי איקונות נוצריות.
המערה משמשת כמערת צאן ומעניקה מחסה לרועים ולעדריהם בלילות קרים ובימי גשם. את האיש שבקיר יש לחפש בחוץ. ממזרח לפתח המערה, על משטח אבן שגובהו שלושה מטרים, מצוי תבליט האבן ובו נראית דמות חייל עומד, לבוש שמלת קפלים, חרב לאזורו ופניו מערבה.
מיהו האיש שבקיר? איש אינו יודע בוודאות. יש הטוענים שזוהי דמות מהתקופה ההלניסטית. אחרים משערים, בשל מיקומו, שחייל רומי - מהגייסות שצרו על מקלטי המורדים היהודים בגליל - הוא שחקק את הדיוקן באחד מרגעי הפנאי שלו.
לאחר שמצאנו את הדמות החקוקה בסלע, וטרם נשוב על עקבותינו, נשב בחזית המערה ונקשיב לקולות הטבע, לאוושת העצים ולציוץ הציפורים ונתפעל מן הנוף הבראשיתי של נחל כזיב הפרוס למרגלותינו בשטיח ירוק של טבע.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מערת המקדש

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865