Untitled Document


טיול - ניצנה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - ניצנה איזור :  נגב
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - ניצנה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,ברכב וברגל,בפסח
משך המסלול:   שעה
טיול - ניצנה אורך מסלול :   שיטוט באתרים
מה באתר טיול - ניצנה :
אורך המסלול: שיטוט באתרים
משך הטיול: כשעה
אופי המסלול: נסיעה ברכב, בין האתרים וסיור עצמאי בכל אתר. מתאים לכל המשפחה.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד נדרש: נעלי הליכה, כובע, קרם הגנה מים.
חניון נופש קרוב: חניון קק"ל: חניון בארותיים - למרגלות גבעת היישוב עזוז, בצל חורשת עצי אשל, עם שולחנות לפיקניק, מתקני משחק לילדים וברזי מים; באר מילכה - חורשת אשלים ליד הבאר ולידה שולחנות פיקניק.

עניין מיוחד: אם אתם מעוניינים להמשיך בנסיעה לעבר הכביש הגבול המערבי, עשו זאת לפני שעות החשיכה. מומלץ להתקשר לקהילה החינוכית ניצנה (טל 08-6561468) כדי לוודא שאין הנחיה ביטחונית האוסרת את הכניסה לאיזור.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - ניצנה
+תיאור האתר

שיטוט באתרים במהלך שעה, טיולי משפחות, כל השנה.
ציוד נדרש: נעלי הליכה, כובע, קרם הגנה מים. עתיד, עבר והווה בניצנה / כתבה: מעין עופר

גישה למסלול

נוסעים בכביש 40 דרומה, וחולפים על פני באר שבע לעבר צומת טללים (נסיעה של 30 ק"מ). בצומת טללים חולפים על הפנייה למצפה רמון וממשיכים מערבה לכביש 211 לעבר ניצנה (36 ק"מ נוספים). בצומת ניצנה פונים שמאלה (דרומה לעבר עזוז. משמאלנו נבחין בקהילת החינוך ניצנה). נמשיך עוד כקילומטר, ומיד נבחין ב"פסל השלום" – שורה של עמודי אבן. כאן נתחיל את טיולנו.

מסלול

במערב הנגב, ממש קרוב לגבול עם מצרים, נמצא אזור קסום, רחב ממדים ומרחבים הטומן בחובו אוצרות רבים. אנחנו נבקר היום בשלושה מהם: פסל "נתיב השלום", מערת ניצנה וחמוקי ניצנה.
נתחיל את מסלולנו בעבודת פיסול מרשימה ביותר, מעשה ידיו של האמן דני קרוון . נוכל להחנות את רכבנו על הגשר ולצפות על היצירה מלמעלה, אך מומלץ יותר (וגם בטוח יותר) לנסוע עוד כ-50 מטרים, לרדת ימינה לדרך עפר המגיעה ממש עד העמודים ולחנות שם. כך נוכל לסייר ברגל בין עמודי הפסל ואף לחצות במעבר המים שמתחת לכביש (סימון ירוק) אל המשכה של עבודת הפיסול.
"נתיב השלום" בנוי משדרה של 100 עמודי אבן מלאכותיים המונחים במרחק קבוע של 40 מ' זה מזה. העמודים, שגובהם 3.6 מ', מזכירים עמודי ת??מ?ך? של כנסייה מהתקופה הביזנטית, ומשתלבים בנוף המקומי. על כל עמוד חרוטה המילה "שלום" בשפה אחרת, אחת ממאה שפות של עמים שעברו במדבר במהלך התקופות השונות. יצירת הפיסול מתחילה בעמוד על יד תל?ניצנה עם המילה "שלום" בעברית של ימינו, ומסתיימת במסוף הגבול הישראלי-מצרי בעמוד שעליו חרוטה המילה "שלום" בערבית של ימינו. בשעות בין הערביים יוצרים העמודים משחקי אור?צל מעניינים ביותר.
נחזור לרכב ולכביש. ניסע דרומה עוד כ-800 מ' ונפנה ימינה לכביש רעוע במקצת, שפניו לעבר חמוקי ניצנה (יש שילוט), אל תצפית יפה על שם חיים בר לב, הרמטכ"ל השמיני, שבמבצע "חורב" (שלהי 1948) היה מפקד גדוד בחטיבת הנגב. לאחר שנתרשם מהנוף הנשקף מולנו, נמשיך בנסיעה, וכעבור 400 מ', ממש מול השלט המפנה לחווה הניסיונית, נפנה שמאלה ונחנה את הרכב.
מכאן נמשיך ברגל כ-400 מטרים, בעקבות הסימון הכחול, עד שמערת ניצנה תיחשף לעינינו במלוא גודלה .
מערת ניצנה, מערה מהתקופה הנבטית, מחולקת לארבעה אולמות תת?קרקעיים. משערים שסלע הקירטון שבו היא חצובה שימש לתעשיית הבנייה בתקופה הנבטית-רומית-ביזנטית. לאחר נטישתה שימשה המחצבה כמחסה לרועים ולצאן. כיום מקננות ונחות כאן יוני סלע, ולעתים מבקרים במערה גם עטלפים. המקום מוצל וקריר בימי הקיץ, ומוגן מרוחות בימי החורף.
נשוב אל הרכב וניסע עוד כ-1.5 ק"מ עד שנפגוש בשלט המפנה אותנו שמאלה לחמוקי ניצנה. ניכנס בדרך עפר עד לנקודה שלא ניתן להמשיך ממנה, ושם נחנה . נרד ברגל ונשוטט בין הצורות הפיסוליות והמעוגלות שיצרו בליית המים והרוח בסלעי הקירטון הרך והלבן, צורות המזכירות חמוקיים נשיים.
נגלוש וניהנה מהנוף ה"ירחי" כאוות נפשנו.

ייחודי למקום

אם אתם מעוניינים להמשיך לנסיעה לעבר הכביש הגבול המערבי, עשו זאת לפני שעות החשיכה. מומלץ להתקשר לקהילה החינוכית ניצנה בטלפון - 08-6561468 כדי לוודא שאין הנחיה בטחונית האוסרת את הכניסה לאיזור.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - ניצנה

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.
בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865