Untitled Document


טיול - נחל הבשור

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל הבשור איזור :  נגב
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל הבשור רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים,בפסח,מסלול מעגלי
משך המסלול:   שעה
טיול - נחל הבשור אורך מסלול :   1.5
מה באתר טיול - נחל הבשור :
אורך המסלול: 1.5 ק"מ
משך הטיול: כשעה.
אופי המסלול: מישורי ונוח, טיולי משפחות.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד נדרש: כובע, נהלי הליכה, קרם הגנה ומים.
מומלץ להוסיף: משקפת ומגדיר ציפורים.
חניון נופש קרוב: הגן הלאומי פארק אשכול. בפארק שולחנות פיקניק, מדשאות, עצי תמר, מעיינות ובריכת שחייה (הכניסה בתשלום).

עניין מיוחד: כשאתם יוצאים לשוטט בגדת הנחל לאחר חציית הגשר, הקפידו להיצמד למסלול המסומן בירוק ולא להתפתות לשבילי הגיפים הרבים העלולים לבלבל אתכם.

המקום שופע ציפורים מקומיות (עופות דורסים, ציפורי שיר, וציפורי מים) וציפורים נודדות (כל עונה והנדידה שלה), לכן מומלץ להצטייד במשקפת ובמגדיר ציפורים, או סתם להרים את המבט כלפי מעלה ולהנות משפע בעלי הכנף.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל הבשור
+תיאור האתר

אורך המסלול: 1.5 ק"מ, כשעה, טיולי משפחות, מומלצץ כל השנה.
בין שמים לנחל / כתבה: מעין עופר

גישה למסלול

נוסעים בכביש 40 לעבר באר שבע, בצומת קמה פונים ימינה ובכביש 264 שמאלה לעבר משמר הנגב. נוסעים עד צומת הנשיא, פונים בו ימינה בכביש 25 עד צומת גילת, ושם שמאלה לכביש 241. ממשיכים עד צומת אורים ופונים שמאלה לכביש 243 עד צומת צאלים. בצומת פונים ימינה לכביש 222, וכעבור כ-400 מטר שוב ימינה, בעקבות שלט לנחל הבשור, לדרך עפר הטובה לכל רכב (סימון שבילים כחול). בכניסה ישנו מגדל תצפית – המעוניינים יכולים לעצור ולהביט בנוף. ממשיכים וחולפים על פני שלט עם מפת
האתר. לאחר קילומטר נוסף מגיעים אל החנייה, ממש בסמוך לגשר החבלים המרשים.

מסלול

נחל הבשור, יעד טיולנו בצפון הנגב, הוא מהארוכים בנחלי ישראל. ראשיתו באזור מדרשת שדה בוקר, ומשם הוא משתרך לאורך כ-80 ק"מ עד הישפכו לים התיכון, מדרום לעיר עזה.
הודות לכמויות המים הרבות הזורמות בו בעונות החורף הגשומות, רוחשת סביבו פעילות ענפה של אורחים קבועים או מזדמנים: עופות מקננים, כמו בז מצוי ואוח, שועלים, קרקלים, זאבים ובעלי חיים נוספים הבאים ללגום ממי הנחל. בסביבת הנחל גד?לה צמחיית מדבר עשירה הכוללת, בין היתר, עצי אשל מרשימים, עצי שיטה ורותם המדבר, ובעונת הפריחה מתכסה האדמה במרבדי צבע של פרחים חד?שנתיים.
לאורך שנות ההיסטוריה שימש נחל הבשור מקור קיום ליישובי האזור. ואכן נמצאים כאן שרידים של התיישבויות קדומות, החל בתקופה הכלקוליתית (האלף הרביעי לספירה). גם בימינו מתבססים שדות גידולי הירקות ועשבי התבלין השונים של יישובי האזור על שאיבת מים מן הנחל.
לאורך נחל הבשור התקינה קק"ל דרך נוף המשתרעת על פני 18 ק"מ, מצאלים ועד פארק אשכול. הדרך מתאימה לכל סוגי הרכב ומאפשרת למטיילים ליהנות משפע של מוקדי עניין: מעיינות, בריכות, צמחייה עשירה, בעלי חיים, נופים מרשימים ואתרים היסטוריים וארכיאולוגיים.
אנחנו נתחיל את מסלולנו בקצה הדרומי של דרך זו, מהגשר התלוי . לפנינו הגשר התלוי הארוך ביותר בארץ, כ-80 מ' אורכו, והוא מאפשר לנו חצייה הרפתקנית מעל נחל הבשור, כאשר מתחתינו בריכת מים טבעית המלאה מים כל השנה ומשמשת בית לעופות מים רבים.
לאחר שחצינו את הנחל במעבר החווייתי לגדתו המזרחית, נחלוף על פני שלט המפנה לחווה החקלאית (אליו נחזור עוד מעט), ונטפס קלות במעלה הגבעה שמולנו אל עבר האנדרטה . האנדרטה העגולה והמרשימה, היוצרת מעין חלון אל הנוף, הוקמה לזכרם של שני חברים שנהרגו במקום. מכאן נוכל לצפות בפיתולי נחל הבשור ובשובל הירוק המלווה את הנחל, וליהנות מנוף הבתרונות הייחודי לאזור זה. נחזור מטרים אחדים אל השלט שחלפנו זה עתה על פניו, ונפנה בעקבותיו צפונה (ימינה) אל עבר החווה החקלאית (סימון ירוק). לעברה, אבל לא עד אליה, מפני שההליכה לשם תארך קצת יותר מן הזמן העומד לרשותנו, אך נוכל להמשיך ולשוטט בגדה המזרחית של הנחל וליהנות ממגוון הציפורים ומשפע צמחיית המקום.
משיעלה הרצון מלפנינו נוכל לשוב על עקבותינו אל הרכב שבחנייה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל הבשור

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865