Untitled Document


טיול - אחוזת פוריה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - אחוזת פוריה איזור :  טבריה כנרת והעמקים
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - אחוזת פוריה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,כל השנה
משך המסלול:   כשעה
טיול - אחוזת פוריה אורך מסלול :   שיטוט באתר
מה באתר טיול - אחוזת פוריה :
טיולי-סיפור אל אחוזת פוריה - אורך המסלול: שיטוט באתר
משך הטיול: כשעה
אופי המסלול: נוח ומתאים לכל המשפחה
עונה מומלצת: כל השנה
ציוד נדרש: נעלי הליכה, כובע, מים וקרם הגנה
חניון נופש קרוב: חניון עין פוריה - חניון קק"ל ובו שולחנות פיקניק וספסלי ישיבה בצל העצים.
שימו לב: בסמוך לחוות פוריה יש גן משחקים לילדים.

עניין מיוחד : הדרך מאוזת פוריה למעיין רצופה בנוף מקסים של הכינרת והרי הגולן.
זהירות - סכנת התמוטטות בבתים ובמרתפים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - אחוזת פוריה
+תיאור האתר

חלוצת האחוזות בארץ?ישראל / כתב מוריס צמח
אורך המסלול: שיטוט באתר כשעה
המסלול נוח ומתאים לכל המשפחה
העונה מומלצת: כל השנה

טיולי משפחות

גישה למסלול

מכביש 77 (צומת גולני-טבריה) פונים ימינה בצומת פוריה לכביש 768, ושמאלה בכביש 7677 לפוריה. בצומת הבא פונים ימינה, נכנסים ליישוב ברחוב השקד ופונים שמאלה ברחוב הזית. חוצים את רחוב דרך השדה וחונים בהמשך ליד מקבץ בתים עתיקים מאבן שחורה.

מסלול

ברמת הבזלת, המקום שבו אנו נמצאים כרגע, 400 מטר מעל הכינרת ו-200 מטר מעל פני הים, "במקום בו רוחות סוערים משתוללים... מסביב, עד אשר לעיתים אין יכולת לעבוד בשדה", הוקמה בשנים 1911-1910 נקודת יישוב עברית היא "אחוזת סנט לואיס" - פוריה. (הציטוט מתוך "פוריה", ספרו של יואב רגב, הוצאת אחיאסף).
אחוזת פוריה היא חלוצת האחוזות בארץ?ישראל. בראש המפעל ההתיישבותי עמד שמעון גולדמן, פעיל ציוני, שהגיע מסנט לואיס, ארה"ב. באדמות האחוזה רעו פרות וניטעו מטעי שקדים, זיתים וענבי מאכל. יוסף נחמני, איש "השומר", נשא כאן ב-1914 לאישה את חנה, בתו של שמעון גולדמן. החתונה נערכה בחווה והחופה נישאה על ארבעה רובים, כנהוג אז אצל חברי "השומר". השמחה הייתה גדולה. כל הלילה רקדו החוגגים במרפסת שתחתיה היה בור מים, אלא שמסערת הריקודים התמוטט הכיסוי מעל הבור...
במאורעות תרפ"ט (1929) ננטשה המושבה, ובמאורעות 1936 נשרפו בתיה. בשנת 1940 התיישב כאן גרעין קיבוץ אלומות (ושמעון פרס היה בין המצטרפים לחבורה).
מתוך בתי האחוזה נותרו ארבעה בלבד . הבית הצפוני-מזרחי, המפואר בבתי האחוזה, היה ביתו של המייסד שמעון גולדמן. יש בו מרתף גדול ובור לאגירת מים. האגדה מספרת על?אודות מטמון הזהב האבוד של ארגון "השומר" המוחבא כאן.
בתי האחוזה הבנויים מאבן הבזלת השחורה מבודדים מעט וממוקמים בפינה שקטה של הכפר פוריה. בימות הקיץ חם כאן מאוד, אך בשעות אחר הצהריים או בימי החורף קריר ונעים, שקט ופסטורלי להפליא.
פוריה הוא יישוב יוצא דופן: הוא לא מושב ולא קיבוץ, אלא כפר, ולא סתם כפר אלא כפר של יהודים, נוצרים ומוסלמים החיים בו יחד בשלום ובאחווה.
נמשיך מכאן לעין פוריה – פינת חמד אמיתית. נרד בכביש 7677 לעבר הכינרת, כקילומטר, ונפנה ימינה בעקבות השילוט לעין פוריה. הנסיעה מכאן היא בדרך עפר משובשת מעט. ניסע (לאט) מרחק שני קילומטרים לאורך הסימון של שביל ישראל, בין כרמי הזית ומטעי המנגו. לאורך כל הדרך עד המעיין ילוו אותנו שלטי הכוונה של קק"ל לעין פוריה. המעיין נקרא בערבית עין מלאחה, בגלל המליחות של מימיו. קק"ל הכשירה סביבו חניון נפלא עם בריכות אגירה בין עצי דקל ואשל. יש כאן גם שולחנות פיקניק, ונוף הכינרת והגולן הנראה מכאן מרהיב עין. ליד המעיין עובר שביל ישראל בדרכו לטבריה ולמושבה כינרת.
את דרכנו חזרה נוכל לעשות בדרך שבה הגענו, או בדרך טובה ומהירה יותר: נצא דרומה לכביש 767 ולכינרת. הדרך, שאורכה כ-900 מטר, היא דרך עפר החוצה מטעים וחלקה הדרומי סלול באספלט. שימו לב: בקיץ, בעונת קטיף הפירות, עלולים להיתקל בקצה הדרך בשער נעול, ולכן בתקופה זאת כדאי לשקול לחזור בדרך הארוכה.

טיולי משפחות
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - אחוזת פוריה

צימרים בסביבה

כפר הנופש עין גב, מוקף מרחבים ירוקים ומשקיף אל הכנרת, יחידות נופש מאובזרות למשפחות.

אטרקציות בסביבה

שייט מהנה בקאנו אינדיאני! מגוון אטרקציות לכל המשפחה ולקבוצות לחצו להדפסת קופון!
חמת גדר- מציע גן עדן ישראלי עם שלל אטרקציות לכל המשפחה.
מרכז מבקרים המאפשר צפייה במחזור החיים של הברווז. במקום גם פינת ליטוף והאכלה ופינת יצירה.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865