Untitled Document


טיול - האלון העתיק

טיול מפה מה ב טיול
טיול - האלון העתיק איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - האלון העתיק רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מקסימום שעה,כל השנה
משך המסלול:   שעה
טיול - האלון העתיק אורך מסלול :   קילומטר ועוד קצת .
מה באתר טיול - האלון העתיק :
האלון העתיק בצומת חלפתא
אורך המסלול: קילומטר ועוד קצת
משל המסלול: נוח להליכה, מתאים לכל המשפחה.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד נדרש: נעלי הליכה, כובע, מים וקרם הגנה.
חניון נופש קרוב: חניון יער שפר - חניון קק"ל בכביש עכו-צפת, ליד קיבוץ פרוד. בחניון צל ושולחנות לפיקניק.

עניין מיוחד: אנחנו בבקעת חנניה, שהיא חלק מבקעת הכרם- מקום המושפע בעצי זית מהעתיקים והמרשימים ביותר בארץ. בדרכנו חזרה ניסע בכביש 85 מערבה, ואחרי שנחלוף על פני צומת חנניה נראה את עצי הזית משני צידי הדרך.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - האלון העתיק
+תיאור האתר

עץ עתיק יומין וצדיקים שוכנים תחתיו / כתב מוריס צמח

אורך המסלול: קילומטר ועוד קצת
משל המסלול: נוח להליכה, מתאים לכל המשפחה.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד נדרש: נעלי הליכה, כובע, מים וקרם הגנה.

גישה למסלול

בצומת חלפתא (כביש 85, בין כרמיאל לעמיעד) פונים דרומה בכביש 806 לעבר מע'אר, ומיד מבחינים בעץ האלון הגדול שמימין. חונים לידו.

מסלול

בשנת 1522 הגיע לארץ?ישראל מאיטליה רבי משה באסולה, עלה על חמור ושוטט במשך שנה וחצי ברחבי הארץ. בהגיעו לקברם של אבא חלפתא ובניו (רבי יוסי ורבי שמעון) מתחת לעץ האלון הגדול, הוא פגש להפתעתו זקן מוסלמי שהתפלל כאן. לשאלתו, מה למוסלמי ולקברם של חכמים יהודים, סיפר המוסלמי כי לפני ארבעים שנה פרץ סכסוך גדול בין כפר ענן, כפר קטן ששכן מצפון לצומת חלפתא, לבין הכפר פרדיא, היום קיבוץ פרוד, על דבר המעיין הבא מדרך פרדיא לכפר ענן. אלה גם אלה טענו: לנו המים! וטענתם של בני פרדיא הייתה חזקה כי ראש המעיין יוצא מכפרם. ובא בחלום רבי חלפתא, שהיה בן כפר חנניה, לימים כפר ענן, ליהודי מכפר ענן ואמר לו: חפשו בקבר ותמצאו תיבת נחושת ובה שטר כתוב המאשר שאני קניתי את המעיין מנחום איש גם?זו. ואתם קחו את השטר והראוהו למלך ואחר כך החזירוהו למקומו. וכך עשו: חיפשו בקברו ומצאוהו, והובא הכתוב לפני מלך מצרים ובני כפר ענן ניצחו בדין. על כן קדוש המקום גם למוסלמים. עץ אלון התבור המתנשא מעל הקברים מקודש אף הוא, ומדי פעם פוגשים במקום נודרי נדרים המבקשים להסיר מעליהם עין רעה או קללה.
אין עוד הרבה עצי אלון כאלה בארץ. בממדיו הענקיים הוא יוצר פינת חמד ייחודית, ומזמין לחסות בצלו מול הנוף הפסטורלי: בקעת חנניה הפרוסה מסביב, הר חזון הירוק המתנשא מדרום-מערב ותל שבע (באר שבע הגלילית) מצפון המשרה אווירת רוגע אמיתית.
מצפון לצומת מבחינים בעיי חורבות. כאן ישב כפר חנניה התלמודי שהיה ידוע ככפר קדרים. על טיב כדיהם של קדרי הכפר העידו חכמינו: "וכלי כפר חנניה אין דרכן להשתבר".
אחרי מנוחה מתחת האלון הישיש נמשיך למערות קבורה עתיקות המצויות במבנה מעניין. נחזור לחנייה וממנה נלך אל צומת חלפתא. נחצה בזהירות את כביש 85 אל עברו הצפוני. נפנה שמאלה לעבר צומת חנניה ונלך 200 מטרים עד הפנייה ימינה לדרך עפר. נעבור דרך שער ברזל, נמשיך באותה הדרך כ-200 מטרים נוספים, ומיד אחרי שנחלוף על פני מבנה חקלאי מבטון נפנה שמאלה ונראה מולנו גבעה ועליה מבנה חום עתיק עם קשתות . למרות חסרונו של שביל ברור נגיע בקלות (אם טיפוס של 250 מטרים נחשב בעיניכם קל) אל המבנה.
זהו מבנה קשתות מהתקופה העות'מאנית, והוא סוגר על מערות קבורה עתיקות מתקופת המשנה והתלמוד. אחרי שנתרשם מהאתר המעניין והמסתורי נשוב על עקבותינו אל החנייה בדרך שבה באנו.


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - האלון העתיק

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865