Untitled Document


טיול - רכס אצבע

טיול מפה מה ב טיול
טיול - רכס אצבע איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב
טיול - רכס אצבע רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,עם קצת מאמץ,בפסח
משך המסלול:   הקצר-כשעה, הארוך-כשעתיים.
טיול - רכס אצבע אורך מסלול :   הקצר - כ 1 ק"מ , הארוך - כ 2 ק"מ
מה באתר טיול - רכס אצבע :
משך המסלול: הקצר - כשעה. הארוך - כשעתיים.
אורך המסלול: הקר - כ 1 ק"מ. הארוך - כ 2 ק"מ.
ציוד מיוחד: פנסים
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - רכס אצבע
+תיאור האתר

מסלול שבכרמל בתוך חורש ים תיכוני, הכולל עלייה ששכרה בצידה - תצפית מדהימה ביופיה וביקור במערת אצבע המרתקת.

על האיזור

הכרמל כשמו כן הוא: כרם-אל. אזור פורה ועשיר בצמחיית חורש טבעית. אך שם נוסף לו, וגם הוא מצדיק את עצמו: "הר אלף המערות". באחת מני אלף נבקר בטיול זה - מערת אצבע.

גישה למסלול

ניסע בכביש תל-אביב-חיפה הישן (מס' 4), צפונית לצומת פוריידיס ונגיע לצומת אורן 1. [אפשרות נוספת: לפנות בכביש החוף (מס' 2) במחלף עתלית]. בצומת אורן נפנה לכיוון קיבוץ בית-אורן. לאחר כ-400 מ' ניכנס ימינה לחניון נחל אורן 2.

מסלול

ממגרש החנייה נתחיל לעקוב אחר שביל מסומן בשחור. לפנינו שתי אפשרויות: 1. לעלות בשביל המזרחי אל ראש שלוחת אצבע, להגיע לתצפית נוף, וממנה לרדת דרך מערת אצבע חזרה לחניון (כשעתיים).2. לעלות בשביל המערבי המגיע אל מערת אצבע, ולאחר הביקור במערה - לשוב באותו שביל בדיוק (כשעה). נפרט כאן את המסלול הארוך -אפשרות מס' 1:נעקוב, כאמור, לאורך כל הדרך אחר סימון שבילים שחור. נלך בדרך עפר העוקפת את החניון ממזרח 3, ונתחיל לעלות עמה דרומה, לכיוון רכס אצבע. במהרה ייעשה השביל צר ויטפס במעלה ההר. העלייה ברובה בצל צמחי החורש: אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית, קטלב, שיחי לוטם ועוד רבים אחרים. ביניהם נוכל להבחין בציפורי שיר שינעימו לנו את העלייה בזמרתם כמו אדום חזה, סבכי שחור כיפה ופשוש זעיר. בהגיענו אל ראש השלוחה 4 ננוח מעט ונמשיך מערבה, עד שנגיע ל"קצה" ההר 5. כאן ייפרש לפנינו הנוף המרהיב של מישור חוף הכרמל. במערב - הים, ולאורך חופו אתרים מספר: בדרום נראה את הארובות של תחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה. ממולנו - המושבה עתלית, ולידה המפרץ הטבעי, ובו שרידי מבצר צלבני. סמוך להם - מחנה המעפילים המשוחזר. מצפון לנו מושב מגדים וקיבוץ החותרים. למרגלותינו בולט בית הכלא הצבאי, "כלא שש" הנודע, ומולו בית הספר על שם צבי סיטרין. בין הכביש המהיר חיפה-תל-אביב לכביש הישן ניצב מבנה בעל גג רעפים אדום, וממערב לו שדרת דקלי וושינגטוניה תמירים. זוהי חוות הניסיונות החקלאית של אהרון אהרונסון, בן זכרון-יעקב ומראשי תנועת המחתרת ניל"י. החווה שימשה בסיס לפעילות המחתרת. למרגלותינו נראה את תוואי נחל אורן, ואת מערת אורן הנמצאת מעל הגדה שממולנו - גם היא פרהיסטורית, כמו מערת אצבע שאליה ניכנס מיד. מכאן נרד, עדיין בעקבות סימון השבילים השחור, ונגיע למערת אצבע 6. נדליק פנסים וניכנס לתוכה. המערה גדולה מאוד, ההליכה בה נוחה, ואין צורך לזחול בה. מערת אצבע היא מערה טבעית, שנוצרה מהמסת סלע הגיר, על ידי מיי הגשמים. תהליך זה נקרא "קארסט". המים מחלחלים בסדקים וממיסים את הסלע. טיפות המים מתנדפות והגיר שוקע, וכך מצטרפות טיפה ועוד טיפה, במשך אלפי שנים, ויוצרות נטיפים וזקיפים.
אומרים כי שם המערה נובע מצורת פתחה, הנראה כאגודלו של ענק. שלושת חדריה, מקבילים לשלושת הפרקים שבאצבע. כמו במערות רבות אחרות שבהר הכרמל, גם כאן נמצאו שרידים מתקופת האדם הקדמון: כלי צור, שרידי בעלי חיים ועוד... בחורף נכנס למערה בשקט וללא פנסים על מנת לא להטריד את שנתם של העטלפים הרבים הנמצאים במערה שחלקם נדירים. בפנים המערה נספר את האגדה על המלך עוג. המלך הענק, שרגליו היו בחוף וראשו בראש ההר, עבר כאן וראה דבורים יוצאות מסדק בסלע. כחובב דבש מושבע הוא תחב את האצבע לסדק אך אלפי דבורים עקצו אותה והיא התנפחה עד שפוצצה את הסלע ויצרה את המערה.
מהמערה נרד במדרגות החצובות בסלע - עדיין בעקבות הסימון השחור - לכיוון חניון אורן שמתחתינו. בדרך למטה נעבור במבנה בטון, ששימש כעמדה בריטית שצפתה על הדרך ממחנה המעפילים עתלית, לכיוון קיבוץ בית-אורן ויערות הכרמל. עמדה זו בנו הבריטים כחלק ממערך הגנה כולל שהוקם בכרמל כנגד האיום הגרמני.
במלחמת העולם השנייה נחלו הגרמנים, ובראשם הפילדמרשל רומל, ניצחונות רבים מול הבריטים באפריקה, והגיעו עד גבול מצרים. חששם של הבריטים לנוכח התקדמות הגרמנים לארץ-ישראל הביא להכנת "תוכנית כרמל" - הפיכת מרחב חיפה והכרמל לאזור מבוצר. בתוכנית היו אמורים לקחת חלק גם אנשי הפלמ"ח, ואלה כינו אותה "תוכנית מצדה".לאחר כישלון הגרמנים בפריצה למצרים והסרת האיום - נגנזה התוכנית. משם נשוב לחניון, שבו התחלנו את המסלול 2.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - רכס אצבע
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865