טיול - באקה אל גרביה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - באקה אל גרביה איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - באקה אל גרביה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,ברכב וברגל
משך המסלול:   כשלוש שעות
מה באתר טיול - באקה אל גרביה :
שביל שכנים - באקה אל גרביה
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - באקה אל גרביה
תיאור האתר

מסלול אלטרנטיבי זה מדריך את המטיילים בעיר באקה אל-גרביה וסביבתה, ופורש בפני המטיילים זוית שונה ולא מוכרת של מציאות ישראלית.
המסלול מיועד לקבוצות ומודרך ע"י רכז הקהילה מוחמד ביאדסי alkimah@netvision.net

על האיזור

מסלול זה הינו אחד מתוך 17 מסלולי סיור הנוגעים בנושאי מים ודו קיום של קהילות ישראליות, ירדניות ופלסטיניות סמוכות, החולקות בינהן משאבי מים משותפים. המסלולים תוכננו במהלך 2007 במסגרת פרויקט "מים ושכנות טובה" של ארגון ידידי כדור הארץ המזה"ת ובשתוף עם נציגי קהילה ושלטון מקומי. הסיורים נועדו להעלות מודעות ציבורית לנושאי המים והסביבה המשותפים לקהילות, לקדם שיתוף פעולה חוצה גבולות בפתרון בעיות סביבתיות ולפתח את הפוטנציאל המקומי לתיירות אקולוגית.

גישה למסלול

באקה-ג'ת נמצאת מערבית לחדרה, על כביש מספר 574. ניתן להגיע אליה דרך כביש מספר 6 וואדי ערה (65). נקודת מפגש מדויקת תקבע עם מוחמד בעת תיאום הסיור.

מסלול

נתחיל את המסלול בתצפית על גדר ההפרדה, שהוקמה בשנת 2002 מזרחית לבאקה אל-גרביה על הקו הירוק. הגדר גובלת בישוב לאורך 5 ק"מ, כאשר מתוכם קילומטר וחצי הם חומת בטון המפרידה בין בתי באקה לבתי הכפר נזלת עיסא שבשטחי הרשות הפלסטינית . נדון בהשפעותיה השונות של הגדר על תושבי האזור, תוך התיחסות להשלכותיה הסביבתיות.
משם נמשיך אל עבר באר באקה. הבאר, שעומקה 37 מטרים ורוחבה 2 מטרים, ממוקמת במרכז באקה, בהצטלבותו של כביש 574 עם רחוב אבו חסין. הבאר מתוארכת לתקופה הכנענית והייתה פעילה במיוחד לאורך התקופה הביזנטית והעות'מאנית.
נמשיך בסיורנו אל באר נוספת, באר בורין, המרוחקת כקילומטר ממרכז באקה בשכונת ביר בורין הקרויה על שמה. עומקה של באר זו 7 מטרים ורוחבה כחמישה, וכמו באר באקה מתוארכת גם היא לתקופה הכנענית. בשנת 2003 יזם מתנ"ס באקה אל-גרביה בשיתוף עם ארגון "ידידי כדור הארץ המזה"ת" ותושבי באקה את שיקומה של הבאר שנוקתה , כיכר מאבן מקומית נבנתה סביבה ועצי זית ונוי נשתלו להנאת המבקרים. נישב בפינת חמד זו ונשמע מעט אודות העיר ותושביה.
מבאר בורין נמשיך אל התצפית מביתו של ראאד הממוקם כ- 150 מטרים מעל פני הים, על מדרונותיה הצפוניים של ג'ת. מגג הבית נשקף הנוף הכפרי הייחודי של האזור ומתאפשרת תצפית פנורמית מרהיבה לצפון הרי השומרון, לגבעות מנשה והים.
נמשיך הלאה אל נחל חדרה, הוא ואדי אבו נאר, הזורם לאורך 51 קלומטרים כנחל אכזב שראשיתו בהרי השומרון ושפכו בים התיכון ליד תחנת הכוח חדרה. הנחל שבעבר היה מקור חיים לסביבתו מהווה היום מפגע סביבתי לתושבי באקה-ג'ת, וסיפורו מדגים רבות מבעיות המים חוצות הגבולות באזור. נסיים בבית-הספר היסודי אבן-חלדון, בית-הספר הגדול בבאקה בו לומדים כ- 1,100 תלמידים. בית הספר זכה לתואר "בית-ספר ירוק" בשל הגינה האקולוגית שבפתחו ופינת היצירה הסביבתית שבו, ומהווה דוגמא לתפנית המתרחשת בשנים האחרונות בקרב מוסדות החינוך בבאקה בכל הנוגע להגברת המודעות הסביבתית.

על המקום

העיר באקה אל-גרביה ממוקמת בנקודה בה פוגש צפון השרון את מורדות הרי השומרון, מזרחית לעיר חדרה. למרות מיקומה המרכזי מעטים מכירים את העיר וסביבותיה, ומסלול זה נועד לשנות זאת.

כרטיס ביקור

"שביל השכנים" של "ידידיי כדור-הארץ המזה"ת" הוא פרויקט שנועד להעצים ולחנך תושבים ומבקרים, מבוגרים וצעירים, תיירים ומקומיים כאחד בנושאי סביבה. מטרת השבילים היא לחשוף את המורשת התרבותית והסביבתית של כל אחת מקהילות פרויקט "מים ושכנות טובה" דרך התבוננות ביקורתית ומורכבת, כאשר כל שביל מתחקה אחר מקור מים ויחסי הקהילה עמו בעבר ובהווה. רבים מהשבילים מדגישים את העבר העשיר של האזור, אך בה בעת מגלים מציאות של זיהום והזנחה. מציאות זו הפכה זה מכבר לשגרה "בלתי מורגשת" לרבים מתושבי הקהילות, ואי-הסתרתה מעיניי התיירים היא חלק מתפיסה תיירותית מורכבת יותר מהמקובל.

השם "שביל השכנים" נובע מהעובדה שכל השבילים מסתיימים בגבול, וזאת בכדי להעניק תחושה של מציאות המים חוצת הגבולות באזור. שבילי השכנות נועדו להדגיש את התלות ההדדית במשאבי המים המשותפים ואת הצורך בפיתרונות חוצי גבולות לשם הגנתם. כל השבילים הוכשרו על-ידי ובשיתוף הקהילות המקומיות דרכן הם עוברים מתוך שאיפה לשקם ולנצור את סביבתן.

ביקורכם לאורך השביל, הזמן בו תבלו עימנו והכסף אותו תבחרו להשקיע בקהילות במהלך שהותכם יתרמו למאמצנו להגברת המודעות הסביבתית, לקידום הזדמנויות כלכליות מקומיות ולפיתוח אזורי בר-קיימא.

שבילי השכנים נוצרו במסגרת פרויקט "מים ושכנות טובה" , אשר בבסיסו צמדי קהילות משני עברי הגבול שלהן מקור מים משותף. הפרויקט הוקם בשנת 2001 על-ידי "אקופיס/ידידיי כדור-הארץ המזה"ת" בכדי לעורר מודעות לבעיות המים המשותפות לפלסטינים, ירדנים וישראלים.

אקופיס/ידידיי כדור-הארץ המזה"ת הוא ארגון ייחודי המפגיש ירדנים ישראלים ופלסטינים סביב נושאים סביבתיים, כאשר מטרתנו העיקרית היא קידום מאמצים אזוריים להגנת הסביבה המשותפת. על-ידי שיתוף פעולה זה אנו שואפים לקדם פיתוח אזורי בר-קיימא וליצור בסיס איתן לשלום אמיתי באזורנו. "לידידיי כדור-הארץ המזה"ת" משרדים בעמאן, בית-לחם ובתל-אביב, והארגון הוא חלק מארגון "ידידי כדור-הארץ" הבינלאומי, ארגון הפעולה הסביבתי הגדול בעולם.
מסלולי "שביל השכנים" הינם חלק מפרוייקט "מים ושכנות טובה" הממומן ע"י ה- USAID וקרן גולדמן.דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - באקה אל גרביה
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865