Untitled Document


טיול - עמק חפר

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עמק חפר איזור :  מרכז
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - עמק חפר רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   ברכב פרטי,טיולים רומנטים
משך המסלול:   כארבע שעות
מה באתר טיול - עמק חפר :
שביל שכנים - עמק חפר
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עמק חפר
תיאור האתר

מסלול זה הינו אחד מתוך 17 מסלולי סיור הנוגעים בנושאי מים ודו קיום של קהילות ישראליות, ירדניות ופלסטיניות סמוכות, החולקות בינהן משאבי מים משותפים.

על האיזור

מסלול אלטרנטיבי זה חושף בפני המטיילים צדדים מוכרים פחות של אזור עמק חפר ומקורות המים בו, מוביל אותנו אל יוזמות "ירוקות" לצד קונפליקטים בלתי פתורים ועומד על ההקשרים בין סביבה בריאה ויחסי שכנות.

מסלול זה הינו אחד מתוך 17 מסלולי סיור הנוגעים בנושאי מים ודו קיום של קהילות ישראליות, ירדניות ופלסטיניות סמוכות, החולקות בינהן משאבי מים משותפים. המסלולים תוכננו במהלך 2007 במסגרת פרויקט "מים ושכנות טובה" של ארגון ידידי כדור הארץ המזה"ת ובשתוף עם נציגי קהילה ושלטון מקומי. הסיורים נועדו להעלות מודעות ציבורית לנושאי המים והסביבה המשותפים לקהילות, לקדם שיתוף פעולה חוצה גבולות בפתרון בעיות סביבתיות ולפתח את הפוטנציאל המקומי לתיירות אקולוגית.

גישה למסלול

עמק חפר נמצא מזרחית לכביש מספר 4 (ת"א-חיפה הישן) ומערבית לכביש חוצה ישראל. נקודת מפגש מדויקת תקבע עם איילת בעת תיאום הסיור.

מסלול

הסיור מתרכז במזרח עמק חפר, ומתחיל בתצפית באזור ה"קו הירוק" אל הרי השומרון ועמק חפר, תוך תיאור ודיון במצבם של הנחלים המשותפים באזור, ובמיוחד נחל אלכסנדר. משם נמשיך לשני מתקנים שונים לטיהור קולחין במכון לטיהור שפכים יד-חנה. במתקנים אלו, הסגורים לציבור בדרך כלל, נקבל הסברים אודות התהליכים השונים לטיהור שפכים, כיצד, איך, כמה ולמה מתבצעים, עובדות שרובנו לא שמעו או ראו בעבר..
משם, ניסע ל"מרכז האקולוגי עמק-חפר" הכולל מפעלים לטיפול במים, בוצה חקלאית ורפש פרות ההופכים כולם מפסולת לחומרים מועילים. זהו המפעל הגדול מסוגו במזרח התיכון, ואחד ממפעלי השבת המים הגדולים בארץ.
לאחר מכן נמשיך אל עינות חוגלה, אזור קסום המשלב בריכות מים רדודות ועמוקות, נחלים ושפע של צמחיה ירוקה. נטייל בין הברכות והצמחייה, נצפה ונאזין לצפרים ונהנה מתצפית מערבה על רכס הכורכר,ישובי העמק ואדמותיו החקלאיות. מומלץ להצטייד במשקפת.
נסיים ב"עץ האהבה", כינויו של עץ אקליפטוס גדול על גדת נחל אלכסנדר. פינה קסומה זו, הכוללת ספסלי ישיבה, צל ונחל זורם מצויה באחד מקטעיו המשוקמים והמרשימים של הנחל, ומהווה נקודת סיום מושלמת לסיור זה.

כרטיס ביקור

"שביל השכנים" של "ידידיי כדור-הארץ המזה"ת" הוא פרויקט שנועד להעצים ולחנך תושבים ומבקרים, מבוגרים וצעירים, תיירים ומקומיים כאחד בנושאי סביבה. מטרת השבילים היא לחשוף את המורשת התרבותית והסביבתית של כל אחת מקהילות פרויקט "מים ושכנות טובה" דרך התבוננות ביקורתית ומורכבת, כאשר כל שביל מתחקה אחר מקור מים ויחסי הקהילה עמו בעבר ובהווה. רבים מהשבילים מדגישים את העבר העשיר של האזור, אך בה בעת מגלים מציאות של זיהום והזנחה. מציאות זו הפכה זה מכבר לשגרה "בלתי מורגשת" לרבים מתושבי הקהילות, ואי-הסתרתה מעיניי התיירים היא חלק מתפיסה תיירותית מורכבת יותר מהמקובל.

השם "שביל השכנים" נובע מהעובדה שכל השבילים מסתיימים בגבול, וזאת בכדי להעניק תחושה של מציאות המים חוצת הגבולות באזור. שבילי השכנות נועדו להדגיש את התלות ההדדית במשאבי המים המשותפים ואת הצורך בפיתרונות חוצי גבולות לשם הגנתם. כל השבילים הוכשרו על-ידי ובשיתוף הקהילות המקומיות דרכן הם עוברים מתוך שאיפה לשקם ולנצור את סביבתן.

ביקורכם לאורך השביל, הזמן בו תבלו עימנו והכסף אותו תבחרו להשקיע בקהילות במהלך שהותכם יתרמו למאמצנו להגברת המודעות הסביבתית, לקידום הזדמנויות כלכליות מקומיות ולפיתוח אזורי בר-קיימא.

שבילי השכנים נוצרו במסגרת פרויקט "מים ושכנות טובה" , אשר בבסיסו צמדי קהילות משני עברי הגבול שלהן מקור מים משותף. הפרויקט הוקם בשנת 2001 על-ידי "אקופיס/ידידיי כדור-הארץ המזה"ת" בכדי לעורר מודעות לבעיות המים המשותפות לפלסטינים, ירדנים וישראלים.

אקופיס/ידידיי כדור-הארץ המזה"ת הוא ארגון ייחודי המפגיש ירדנים ישראלים ופלסטינים סביב נושאים סביבתיים, כאשר מטרתנו העיקרית היא קידום מאמצים אזוריים להגנת הסביבה המשותפת. על-ידי שיתוף פעולה זה אנו שואפים לקדם פיתוח אזורי בר-קיימא וליצור בסיס איתן לשלום אמיתי באזורנו. "לידידיי כדור-הארץ המזה"ת" משרדים בעמאן, בית-לחם ובתל-אביב, והארגון הוא חלק מארגון "ידידי כדור-הארץ" הבינלאומי, ארגון הפעולה הסביבתי הגדול בעולם.
מסלולי "שביל השכנים" הינם חלק מפרוייקט "מים ושכנות טובה" הממומן ע"י ה- USAID וקרן גולדמן.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עמק חפר

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים האקולוגי בליבו של מפעל השפד"ן

מלונות בסביבה

150 חדרים למשפחות לזוגות, מרחק הליכה קצר מחוף הים, מרכז הקניות ומפארק המיים של שפיים

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865