Untitled Document


טיול - עמק הירדן

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עמק הירדן איזור :  טבריה כנרת והעמקים
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - עמק הירדן רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   ברכב וברגל
משך המסלול:   כשלוש שעות
טיול - עמק הירדן אורך מסלול :   15 ק"מ
מה באתר טיול - עמק הירדן :
שביל שכנים - עמק הירדן - מסלול זה מציג את נפלאות האזור ונועד להגביר את המודעות הציבורית להידרדרות המתמשכת של המערכת האקולוגית הקרבה אל נקודת האל חזור. במהלך הסיור נעמוד על הסדרי המים בין ישראל וירדן בעבר ובהווה וכן נצפה אל הקהילה הירדנית השכנה מואז בין ג'בל. שאיפתנו להפיח חיים חדשים בנהר ואנו רואים בכם שותפים להצלת פינת עולם ייחודית זו.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עמק הירדן
תיאור האתר

מסלול טיול זה הינו אחד מתוך 17 מסלולי סיור הנוגעים בנושאי מים ודו קיום של קהילות ישראליות, ירדניות ופלסטיניות סמוכות, החולקות בינהן משאבי מים משותפים.

על האיזור

המסלולים תוכננו במהלך 2007 במסגרת פרויקט "מים ושכנות טובה" של ארגון ידידי כדור הארץ המזה"ת ובשתוף עם נציגי קהילה ושלטון מקומי. הסיורים נועדו להעלות מודעות ציבורית לנושאי המים והסביבה המשותפים לקהילות, לקדם שיתוף פעולה חוצה גבולות בפתרון בעיות סביבתיות ולפתח את הפוטנציאל המקומי לתיירות אקולוגית.

מסלול זה הוכן על-ידי תושבי העמק על מנת להציג את נפלאות האזור ולהגביר את המודעות הציבורית להידרדרות המתמשכת של המערכת האקולוגית הקרבה אל נקודת האל חזור. במהלך הסיור נעמוד על הסדרי המים בין ישראל וירדן בעבר ובהווה וכן נצפה אל הקהילה הירדנית השכנה מואז בין ג'בל. שאיפתנו להפיח חיים חדשים בנהר ואנו רואים בכם שותפים להצלת פינת עולם ייחודית זו.

את המסלול מלווה ברושור הניתן (חינם) בבנין מועצה אזורית עמק הירדן בצומת צמח.

גישה למסלול

כיצד מגיעים: מדרום: נוסעים על כביש 90 עד לצומת צמח; לסכר דגניה יש לפנות ימינה בצומת צמח. ממערב: נוסעים מיבנאל על כביש מספר 767 ופונים שמאלה בהצטלבות עם כביש 90. שילוט ברור מכוון לאתר ירדנית.

מסלול

תחנה 1 – סכר דגניה
החניה במגרש החניה של אתר הטבילה ירדנית.
סכר דגניה נבנה על ידי פינחס רוטנברג (הזקן מנהריים) בתחילת שנות השלושים של המאה ה 20, במטרה לווסת את זרימת מי הכנרת אל תחנת הכוח ההידרואלקטרית בנהריים. לאחר הפסקת פעילות תחנת הכוח ב- 1948 שונה ייעודו של הסכר ומטרתו הוגדרה כצמצום זרימת מי הכנרת לירדן הדרומי.

תחנה 2 – טיול לאורך הירדן מ"ירדנית" לסכר אלומות
מאתר הטבילה "ירדנית" נצא לטיול רגלי דרומה, לאורך קטע נחל בו נמשכת עדיין זרימת הנחל וסביבת הטבעית נשמרה. לאחר כמה מאות מטרים נגיע ל "רוב רוי" אתר המציע שייט קסום בסירות קאנו אינדיאניות אמיתיות, בסבך צמחייה עשיר לאורך הירדן הדרומי. מ"רוב רוי" נמשיך בהליכה רגלית מהנה או בשייט קאנו לאורך הירדן אל סכר אלומות. זוהי הנקודה הדרומית ביותר בו זורם נהר הירדן.

תחנה 3 - תצפית ממוצב סורי נטוש במורדות הדרומיים של רמת הגולן
נחזור לרכבים. מכביש 98 נפנה בצומת חמת גדר צפונה למורדות רמת הגולן. זהירות כביש מפותל במעלה ההר (4 ק"מ). ירידה מהכביש שמאלה לדרך כורכר לבנה המגיעה עד המוצב.
נהר הירמוך שלמרגלותינו זורם ממזרח למערב ומהווה גבול טבעי בין הרי הגלעד שמדרומו לבין הגולן שמצידו הצפוני. הוא מתחיל את זרימתו בחורן שבסוריה ומהווה גבול בינלאומי בין סוריה לירדן ובהמשך בין ירדן וישראל. בנהריים, נשפך הירמוך אל נהר הירדן. בעבר היווה הירמוך את אחד מיובליו המרכזיים של נהר הירדן, אולם עקב תפיסת מימיו בסכרים סוריים והטייתם ע"י הירדנים לתעלת המלך עבדאללה, אין הירמוך מזרים אלא חלק קטן אל נהר הירדן.

תחנה 4 - מצפה אבנר אלתר
נחזור לצומת צמח, ומשם נמשיך דרומה על כביש 90 עד הכניסה לאשדות יעקוב איחוד. נצא מהשער המזרחי (הירוק) של הקיבוץ ונמשיך ישר מזרחה. נגיע אל תעלת מים ישנה מבטון ונחנה. מעבר לכביש (ליד בית הקברות) נמצא המצפה.

מצפה אבנר משקיף על נוף מדהים ובלתי מוכר לקהל הישראלי – אפיקו המורחב מאד של נהר הירמוך, הז`ור בערבית, והרי הגלעד. שביל קצר בתוך חורשה צעירה של עצי ארץ ישראל מוביל לעמדה ולשולחנות פיקניק מעוצבים העשויים חלקי מכונות שחוברו להם יחדיו ביד האומן אברהמיק חזן, חבר הקיבוץ.

תחנה 5 - תצפית מגבעת כוכבה על נהריים
נמשיך על כביש 90 דרומה. מול מנחמיה נפנה שמאלה (מזרחה), לכיוון נהריים (תל אור), נעבור את מגרש החניה הפנימי ונעלה על דרך סלולה העולה בתוך גן פסלים עד לתצפית.
מתצפית גבעת כוכבה נראים רמות סירין ממערב, הרי הגלעד ממזרח ובניהם מפגש הנהרות הירדן והירמוך ושרידי מפעל החשמל של רוטנברג. מכאן ניתן לצפות גם באתר ההנצחה גבעת הבנות אשר הוקם לזכר שבע תלמידות בית ספר, מבית שאן שנרצחו ע"י חייל ירדני בפיגוע ירי במרץ 1997. מומלץ לבקר ב"אי השלום" בגבעת הבנות וב"שביל הסכרים" שלאורך הירמוך. תחילת הביקור במרכז המבקרים שלמרגלות הגבעה.

על המקום

כרטיס ביקור

"שביל השכנים" של "ידידיי כדור-הארץ המזה"ת" הוא פרויקט שנועד להעצים ולחנך תושבים ומבקרים, מבוגרים וצעירים, תיירים ומקומיים כאחד בנושאי סביבה. מטרת השבילים היא לחשוף את המורשת התרבותית והסביבתית של כל אחת מקהילות פרויקט "מים ושכנות טובה" דרך התבוננות ביקורתית ומורכבת, כאשר כל שביל מתחקה אחר מקור מים ויחסי הקהילה עמו בעבר ובהווה. רבים מהשבילים מדגישים את העבר העשיר של האזור, אך בה בעת מגלים מציאות של זיהום והזנחה. מציאות זו הפכה זה מכבר לשגרה "בלתי מורגשת" לרבים מתושבי הקהילות, ואי-הסתרתה מעיניי התיירים היא חלק מתפיסה תיירותית מורכבת יותר מהמקובל.

השם "שביל השכנים" נובע מהעובדה שכל השבילים מסתיימים בגבול, וזאת בכדי להעניק תחושה של מציאות המים חוצת הגבולות באזור. שבילי השכנות נועדו להדגיש את התלות ההדדית במשאבי המים המשותפים ואת הצורך בפיתרונות חוצי גבולות לשם הגנתם. כל השבילים הוכשרו על-ידי ובשיתוף הקהילות המקומיות דרכן הם עוברים מתוך שאיפה לשקם ולנצור את סביבתן.

ביקורכם לאורך השביל, הזמן בו תבלו עימנו והכסף אותו תבחרו להשקיע בקהילות במהלך שהותכם יתרמו למאמצנו להגברת המודעות הסביבתית, לקידום הזדמנויות כלכליות מקומיות ולפיתוח אזורי בר-קיימא.

שבילי השכנים נוצרו במסגרת פרויקט "מים ושכנות טובה" , אשר בבסיסו צמדי קהילות משני עברי הגבול שלהן מקור מים משותף. הפרויקט הוקם בשנת 2001 על-ידי "אקופיס/ידידיי כדור-הארץ המזה"ת" בכדי לעורר מודעות לבעיות המים המשותפות לפלסטינים, ירדנים וישראלים.

אקופיס/ידידיי כדור-הארץ המזה"ת הוא ארגון ייחודי המפגיש ירדנים ישראלים ופלסטינים סביב נושאים סביבתיים, כאשר מטרתנו העיקרית היא קידום מאמצים אזוריים להגנת הסביבה המשותפת. על-ידי שיתוף פעולה זה אנו שואפים לקדם פיתוח אזורי בר-קיימא וליצור בסיס איתן לשלום אמיתי באזורנו. "לידידיי כדור-הארץ המזה"ת" משרדים בעמאן, בית-לחם ובתל-אביב, והארגון הוא חלק מארגון "ידידי כדור-הארץ" הבינלאומי, ארגון הפעולה הסביבתי הגדול בעולם.
מסלולי "שביל השכנים" הינם חלק מפרוייקט "מים ושכנות טובה" הממומן ע"י ה- USAID וקרן גולדמן.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עמק הירדן

צימרים בסביבה

כפר הנופש עין גב, מוקף מרחבים ירוקים ומשקיף אל הכנרת, יחידות נופש מאובזרות למשפחות.

אטרקציות בסביבה

מרכז מבקרים המאפשר צפייה במחזור החיים של הברווז. במקום גם פינת ליטוף והאכלה ופינת יצירה.
חמת גדר- מציע גן עדן ישראלי עם שלל אטרקציות לכל המשפחה.
שייט מהנה בקאנו אינדיאני! מגוון אטרקציות לכל המשפחה ולקבוצות לחצו להדפסת קופון!

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865