המלצות לסיורי סליחות

חודש אלול הוא אחד החשובים בלוח השנה העברי. הסיבה המרכזית לכך היא היותו חודש הסליחות, בו כל יהודי עושה חשבון נפש פנימי לקראת השנה החדשה. תקופה זו גם מאופיינת בסיורי סליחות, הנערכים בכל רחבי הארץ, וצוברים פופולאריות רבה בשנים האחרונות.

בואו להכיר מספר אתרים המציעים סיורי סליחות.

סיורי סליחות בירושלים:
"פיוטים וסיפורים מבית אבא"
סיור הסליחות  שמאורגן על ידי החברה לפיתוח הרובע היהודי עובר בין פינותיו החבויות של הרובע ובין מבניו העתיקים. בין הסמטאות תתוודעו אל התצפיות המרהיבות של ירושלים בלילה ואל האווירה הרוחנית המחשמלת של פיוטי הסליחות. הסיור מבקר בבית הכנסת החורבה והרובע ההרודיאני ומשם מתאחד ומסיים יחד עם אלפי המתפללים המבקרים את הכותל המערבי ונושאים את קולם אל השמים בתפילה ושירי סליחות ותחנונים.
משם ניתן להמשיך לערב חד פעמי בגן התקומה לצד חומות העיר העתיקה עם מופע הסליחות "פיוטים וסיפורים מבית אבא" בו יבצע האמן לירן לוי פיוטים בנוסח חדשני ובליווי כלים אותנטיים, בין השירים יספר לירן סיפורי סליחות מרגשים.
סיורי הסליחות: יצאו בתאריכים 22/8, 29/8 או 11/9 משער ציון בשעה 21:00 בערב ויימשכו כשלוש וחצי שעות בעלות של 59 ₪ לאדם.
מופע הפיוטים מבית אבא: יצא ב2/9 מגן התקומה בשעה 22:00 בערב ויימשך כשעה וחצי בעלות של 40 ₪ לאדם.
טלפון להתקשרות: 02-6265906.

"אדם ממקום כפרתו נברא"
סיור הסליחות "אדם ממקום כפרתו נברא" נערך בירושלים, ומבוסס על כמה מהמקומות החשובים ביותר במסורת היהודית. הוא כולל, בין השאר, הליכה במנהרות הכותל וברובע היהודי בעיר, תצפית לכיוון הר הבית והכותל המערבי וכן ביקור בבית הכנסת שנמצא בתוך המנהרות עצמן (אינו פעיל כיום). הסיור מסתיים ברחבת הכותל המערבי, ונמשך כשלוש שעות. טלפון להתקשרות: 02-6203461.

"מעגלים של תשובה" סיור סליחות נוסף הנערך בבירת ישראל הוא "מעגלים של תשובה", אשר מאורגן על ידי "בית אורות". סיור זה מבוסס על הרובע היהודי בעיר. הוא מתחיל ממה שמכונה "המעגל האישי הפרטי", וכולל ביקור בבית הכנסת רבי משה בן נחמן (רמב''ן). משם, עובר הסיור אל "המעגל החברתי והלאומי", סביב רחוב הקרדו – אחד הסמלים העיקריים של חורבן העיר. משם, ההגעה היא למקום שמסמל את המעגל הפנימי של האדם אל מול בוראו, והוא קבר דוד המלך. סיום הסיור הוא בכותל המערבי, בשעה חצות בדיוק. משם, יכולים המשתתפים לקחת חלק באמירת הסליחות ההמונית, הנערכת במקום. טלפון להתקשרות: 02-5453405.


  

סיורי סליחות בצפת
"שביל הלב" מירושלים, עוברים לבירת הגליל – הלא היא צפת. סיור הסליחות השנתי של מרכז "בשביל הלב" עובר בכמה מהמקומות הקדושים ביותר בעיר, ומורכב מסיפורים, מהצגות ומפעילויות שונות. סיור זה מבוסס על הכרת דמויות מופת חשובות בהיסטוריה של העם היהודי, וכולל הליכה בסמטאות העיר העתיקה, ברובע האומנים של צפת ועוד. את הסיור ניתן לשלב עם פעילויות שונות שמארגן "בשביל הלב", לרבות מדיטציה במערה עתיקה לאור נרות, סדנאות גיבוש ויצירה, הצגות רחוב וכיוצא בזה. הסיור מסתיים עם מופע מוזיקלי בשם "אדון הסליחות", הכולל בתוכו פיוטי סליחות וסיפורים. טלפון להתקשרות: 052-3555038.

פיוט טיול סיור סליחות נוסף עונה לשם "פיוט טיול", והוא נערך גם כן בצפת. הסיור מבוסס על טיול ברכבים פרטיים והליכה בסמטאותיה המפורסמות של העיר גם יחד, וזאת בשילוב של סיפורים ממורשת הקבלה ופיוטים מסוגים שונים, המבוצעים על ידי הפייטנית מיכל קנדל. סיור זה כולל בתוכו כניסה לבית כנסת קטן בעיר, בו נעשית הרמת כוסית וטבילת תפוח בדבש לקראת השנה החדשה. אפשרות נוספת היא לסיים את הסיור בקבר רבי שמעון בר יוחאי (רשב''י), אשר בהר מירון. טלפון להתקשרות: 050-4898639.

 

ניתן לשלב סיור סליחות חויתי בצפת בין התאריכים 10-11.9.13 בשעות הערב עם אירוח ולינה במלון בוטיק וילה גליליי בעלות 990 ש"ח לזוג ללילה. לפרטים: 054-5557136

סיורי סליחות ביפו
מדרשת יפו באופן מסורתי, סיורי הסליחות נערכים לרוב בירושלים ובצפת, שתי הערים הקדושות ביותר בישראל. עם זאת, בשנים האחרונות החלו להיות מוצעים סיורים מסוג זה גם בחלקים אחרים של המדינה, ובכלל זה אזור המרכז. סיור הסליחות של מדרשת יפו מהווה דוגמא מובהקת לכך. סיור זה נועד לבטא את השילוב המאפיין את העיר, בין הישן והחדש. הוא כולל הליכה בסמטאותיה של יפו, ושמיעת סיפורים על דמויות מרכזיות בה. חלק מעניין אחר של הסיור הוא שירה משותפת עם שחקני רחוב. נקודת הסיום, כמובן, היא באחד מבתי הכנסת העתיקים שבעיר, לתפילה משותפת. טלפון להתקשרות: 052-8132229 או 052-8122016.

בית הכנסת עולי לוב בית הכנסת עולי לוב, הממוקם גם הוא ביפו העתיקה, מציע סיורי סליחות לקראת השנה החדשה. הסיורים מתקיימים במועדים שונים בחודש אלול, וכוללים, בין השאר, ביקור בסמטאותיה של העיר, שמיעת סיפורים הנוגעים להיסטוריה של העיר בכלל ובית הכנסת בפרט, פיוטים בליווי כלי נגינה ועוד. מומלץ לברר על הסיורים הקרובים בבית הכנסת עצמו, או לחילופין דרך אתר האינטרנט שלו. 052-6048516

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865