המלצה לטיול בעקבות פריחת האירוסים בגלבוע

זה הזמן המושלם לנסוע לטייל בעקבות פריחתו של אירוס הגלבוע. האירוס הינו אחד הפרחים היפים של הגלבוע והמרשימים בפרחי ארצנו. פריחתו העיקרית במהלך חודש מרץ בתחילתו של האביב. לחצו להמשך

מירב הפריחה של אירוס הגלבוע מתרכזת באזור הגלבוע אך ניתן לראות גם פריחה מצומצמת יותר באזור עין  גב ובמדבר יהודה. האירוס פורח בצבע סגול עמוק ומורכב מששה עלי כותרת שלושה כפופים ושלושה זקופים המקושטים בכתמים כהים. שנים רבות פרח זה היה בסכנת הכחדה עקב עקירת הפקעות לשם מכירה או שתילה בגינות פרטיות, אך בעקבות שיתוף הפעולה של קהל המטיילים וחוק הגנת צמחי הבר היום ניתן לצפות בשפע פרחים מקסימים בעונה זו.


בכדי שתוכלו ליהנות מפריחת האירוס היפיפיה ריכזנו עבורכם מספר המלצות לטיול בעקבות אירוס הגלבוע:
מול כביש הגישה לגלבוע צפונית לכביש תענך- מספר 675, ממערב, תראו על הכביש סימון של הקילומטר העשירי והאחד עשרה שיוביל אותכם לאתר תל יזרעאל. במקום תוכלו לעצור לפיקניק בחניון, להשקיף מן המצפור ולהמשיך לכיוון רכס הרי הגלבוע דרך חוות נורית שקלטה בעבר את עולי תימן שעבדו במחצבות וביעור הארץ. כיום החווה נטושה ובמקום ישנו חניון נופש פעיל "נורית" עם שולחנות פיקניק לרווחת המטיילים. עוד באזור נמצא הר שאול שפסגתו מגיעה ל-302 מטרים מעל פני הים. התצפית מפסגת ההר הינה יוצאת דופן ביופיה וממנה ניתן להשקיף על עמק בית שאן. המקום משמש גם כנקודת זינוק לספורט מצנחי הרחיפה. סמוך לפסגה ישנו שביל הליכה שמסומן בירוק שבו ניתן לצעוד מעל עמק חרוד ומעל המצוק. ניתן לחנות את הרכב בסוף המסלול ולחזור אליו בסיום. אתר נוסף באזור הוא החניון המרכזי ביותר בגלבוע שנמצא על כתף שאול, גם מכאן ניתן לערוך את הטיול בפסגת הר שאול או לטיול ממושך יותר להר גיבורים שבו ניתן להשקיף אפילו עד הר החרמון. נמשיך עד להצטלבות הדרכים הנקראת שער הזהב, במקום חניון שבאזור שלו ניתן למצוא שלל פרחים אביביים כגון אירוס הגלבוע, כלניות, נוריות וצבעונים. בחניון ישנם שבילי הליכה המובילים לשמורת לפידים ומתקני משחקים. מן השמורה ניתן לצאת למסלול הליכה תלול המוביל ל״עמק הנעלם״. משם תוכלו להמשיך לעבר הר ברקן המתנשא לגובה של 497 מטרים מעל פני הים, זהו אחד ההרים הגבוהים בגלבוע. נקודת היציאה של הטיול היא רחבת התצפית שממנה ניתן לצאת למסלל הלילכה מעגלי של כשעה המסומן באדום ומקיף את פסגת ההר. לאורך המסלול תמצאו מרפסות עם לוחות תצפית שיקלו עליכם את מלאכת זיהוי האתרים. בהמשך תגיעו למגדל תצפית המשקיף לעבר בקעת ג'נין. בהמשך המסלול תוכלו לצפות בגת עתיקה ובור מים. בעת הקדומה גידול הגפנים באזור היה נפוץ מאד והיה מרכיב חשוב מכלכלת האזור, לכן ניתן לראות באזור גתות רבות. בהמשך תגיעו לתצפית נוספת המגלה בפני הצופים את בקעת בית שאן במלוא הדרה, את בקעת הירדן והרי הגלעד. הירידה מההר מתבצעת במדרגות עשויות אבן, לאחר הירידה תחצו את הכביש ותגיעו לשביל שבו תלכו צפונה לכיוון לוחות תצפית המגוללים את סיפור גאולת העמקים בשנות החמישים של המאה הקודמת. בתצפית זו תראו ישובים כגון עין חרוד וחפציבה שביניהם שטחים ירקוגים נרחבים וביצות שיובשו שהפכו לבריכות מים תכולות. לאורך המסלול תראו פריחות של כלניות, רקפות, אלת המסטיק, שומר, כלך, נוריות צבעוניים וכמובן איורס הגלבוע ההדור מכל פרחי האזור. ניתן ללון באתרי אירוח רבים באזור עמק בית שאן ביניהם אירוח כפרי עין חרוד, אירוח כפרי ניר דוד ואירוח כפרי בית אלפא. אז שיהיה טיול מהנה!


תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865