מסיק זיתים בצפון בואו לגלות את קסם שמן הזית

חודשי הסתיו והחורף – מאוקטובר ועד לינואר – הם החודשים שבהם עצי הזית מגישים את פירותיהם לכל דורש ומתחיל מסיק זיתים בגליל שבמהלכו נקטפים הפירות והופכים לשמן ושאר מוצרים.
 


את המאורע מאפיינת חגיגה של ממש שמתבטאת באירועים ופסטיבלים רבים ופעילויות שונות שכולן סובבות סביב הפרי הנפלא והארץ-ישראלי הזה. עצי הזית שממלאים חלקות שלמות בגליל ומטופחים על ידי אנשי קיבוצים ומושבים, כמו גם על ידי תושביכפרים ערבים באזור, הופכים גם למרכז הפעילות הקולינרית באזור ומסעדות רבות מציעות מנות חדשות על טהרת הזית והמקומיים שמציעים שמן זית גלילי טהור פותחים את שערי החנויות שלהם לאורחים מכל רחבי הארץ.

פסטיבל ימי ענף הזית פותח את החגיגות אחת הפעילויות המזוהות ביותר עם עונת מסיק הזיתים בגליל היא פסטיבל ימי ענף הזית שמתקיים בדרך כלל על הקו שבין אוקטובר לנובמבר והוא מסמל את פתיחת תקופת מסיק הזיתים בגליל. הפסטיבל נערך במקומות שונים בגליל והוא מתבסס על פעילויות לילדים, משפחות ויחידים שכולן על טהרת הזית. הפסטיבל מתקיים כבר כמעט עשרים שנה ובין הפעילויות המעניינות שמתקיימות במהלכו ניתן למצוא טעימות של שמן זית ויין ביקבים ומפעלים ברחבי הגליל, קונצרטים והופעות, סדנאות קולינריות ופעילויות יצירה, מפגש עם יצרני שמן זית בכפרים וביישובי הגליל ותפריטים מיוחדים המוגשים במסעדות הגליליות המוכרות ומתבססים על שמן זית ושאר מוצרי הפרי הזה.

לצאת אל כרמי הזיתים של הגליל – חוויה ירוקה וסוחפת לצד הפעילויות בפסטיבל ימי ענף הזית מתקיימות לאורך כל תקופת מסיק הזיתים פעילויות שונות בתוך הכרמים עצמם. אחד הכרמים שמציעים אירו ופעילויות הקשורות לקטיף הזיתים הוא ארץ גשור בקיבוץ גשור. בכרם הזיתים של הקיבוץ לקחו השראה מביקורים ביקבים והחליטו ליצור מסלול בתוך הכרם שמציג את כל השלבים שעובר עץ הזית עד למסיק עצמו ולאחריו. שמונה זני עצי זית נשתלו בכרם ארץ גשור וניתן ללמוד במקום על תהליך הכנת שמן הזית – מתקופת המסיק ועד להגעת הזיתים אל בית הבד והכנת השמן. במקום ישנו גם מרכז מבקרים יפיפה שמציע טעימות של זני הזית השונים ורכישת מוצרים שכולם נוצרו ונרקחו על טהרת עץ הזית.

לקטוף, להרגיש, לטעום, לקחת קצת הביתה הזית, אולי העץ הכי ישראלי שיש, הפך את הגליל למקום עשיר באטרקציות חורפיות שכולן סובבות סביב עונת המסיק. טיול בין כרמי הזיתים, מרכזי המבקרים, חנויות למוצרי שמן זית והכפרים האותנטים בגליל מבטיחים חוויה ארץ ישראלית שמאתגרת את כל החושים. קטיף הזיתים בעונת המסיק הוא חוויה מצוינת לילדים, ללמוד על עצי הזית גורמת לנו להרגיש גאווה על התוצרת הנפלאה של הגליל ומרכזי המבקרים והמסעדות המציעים מטעמי זית מובחרים וגליליים גורמים לנו לרצות עוד ועוד מהפרי הזה. אינספור חוויות, טיולים וסיפורים קשורים בעץ הזית ובנופים שמקיפים אותו. תקופת המסיק היא הזדמנות מצוינת להכיר את הגליל ואת היסטוריית הזית שלו. לפרטים היכנסו לאתר


  
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865