חופשה משפחתית בדרום

02-09-2012

חג, חופשה, סופ"ש? מה זה משנה, לא חשובה הסיבה! אם בוער בכם החשק לצאת ולעשות משהו שונה עם המשפחה או קבוצת החברים שלכם הרי שהדרום הוא אזור הארץ שיפתיע אתכם בשלל הצימרים, האטרקציות והאתרים בו. ראשית כל מהסיבה הפשוטה שמיקומו של הנגב המזרחי נמצא במרחק נגיעה מכם שלא לדבר על מרחק נסיעה. רק שעה וחצי ממרכז הארץ ואתם כבר בעולם אחר - פחות לחוץ, פחות רועש, פחות צפוף, פשוט פחות! אבל כמה שפחות ככה כמה שיותר הוא מציע לכם! יותר רגוע, יותר קסום, יותר שליו.. כי לשקט, לרגיעה, לאוויר, למרחבים, אין מחיר עבורכם. האם לא בגלל זה החלטתם מלכתחילה לצאת לחופשה או לטיול?

עם זאת אל לכם לחשוב שבמדבר אין שום דבר. אצלנו בדרוםהארץ יש הרבה מה לעשות מבלי שתדרשו לשבור את הפק"מ בבנק או לחתום על משכתנא בשביל חופשה מרגיעה שתעלה לכם ביוקר... כך תצאו מורווחים כפליים- גם תבלו עם המשפחה והחברים במחירים סבירים וגם תזכו בגיבוש חברתי מאתגר ומרתק  - תוצר הלוואי של בילוי משותף תוך עשייה ולמידה.

אז כמובן שאתם יכולים 'לעשות נחל' ולצאת למסלולי טיולים רבים שלא חסרים עבור מטיבי לכת כמו גם למשפחות עם ילדים באזור. מבחר מסלולים קצרים ומהנים ניתן למצוא בשבילי סובב ערד, למשל. אזור הנגב המזרחי משופע במסלולי רכיבה על אופניים, מסינגלים במדבר יהודה לרוכבים מקצועיים ועד מסלולים משפחתיים ביער יתיר או יער להב וטיולי אופניים קבוצתיים. מסלולים לטיולי ג'יפים אך גם מסלולים 'רכים' בהם תוכלו עם המכונית הפרטית שלכם לחוות נסיעה במדבר או נהיגה עצמית בג'יפונים. ואיך לא- רכיבה על גמלים.

חלק ממדריכי הטיולים של האזור משלבים בטיוליהם סדנאות יצירה, מעגלי מתופפים או סדנאות גיבוש (odt). המוזיאונים והגלריות ברובע האומנים בערד או בכיכר סדום בדרום ים המלח מציעים מגוון מרשים של  אומנים ויצירות שיעניינו מבוגרים וילדים. חלק מהאומנים מציע סדנאות יצירה חד פעמיות ויש מי שאפילו תגיע לשם כך עד הצימר שלכם!

חופשה בדרום זו הזדמנות טובה להכיר תרבויות שונות החיות בתוכנו, כמו התרבות הבדואית. מעבר לקפה טוב, ארוחה אותנטית וסיפורי עם אפשר לראות וללמוד איך מייצרים שטיחים מצמר כבשים, מה הם תווי הרקמה הבדואית או מאילו צמחים עושים את הקוסמטיקה העממית. וגם לקנות מוצרים ומזכרות במרכזי הקנייה. השכלה כללית על ההתיישבות בנגב והמורשת הבדואית תוכלו לקבל במרכז ג'ו אלון שביער להב ולערוך סיור גששות.

אם מזכירים מורשת אז המורשת היהודית והלאומית שלנו מפוזרת בכל רחבי הנגב המזרחי באתרים ארכיאולוגיים כמו גן לאומי תל-ערד, גן לאומי מצדה, העיר העתיקה סוסיא, בתי כנסת עתיקים ביער להב ויער יתיר. שיעור היסטוריה בחזיון אורקולי מרשים תקבלו במצדה-מערב שיחליף כל מורה פרטי לילדים שלכם ויישאר לתמיד בזיכרונם.

אז בואו להשתרע על מחצלת או מזרן, לעשן נרגילה בכיף, לצוף בים המלח בשלווה או להשקיע כף רגל חשופה בחול המדברי הרך. עיניכם לא ישבעו את המרחבים בארץ ומספרם הרב של הכוכבים בשמיים. ללא צפיפות מבקרים, תורים ועצבים. אוזניכם יצלצלו משקט ולא מרעש דציבלי ודעתכם תרחב מחופש אמיתי ללא פחד בטחוני. מה שנקרא 'בדואיזם' אמיתי או במילים אחרות- חופשה משפחתית בדרום. נכתב באדיבות  ענת רסקין  , אתר 31 מזרח- פורטל תיירות של ערד והנגב המזרחי

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3070022