איך לשדרג נסיעה ארוכה במכונית עם ילדים לחלק מחויית החופשה


כשנוסעים מלון באילת או לצימר בצפון, הנסיעה הארוכה לא צריכה לכלול תסריט של ויכוחים בין הילדים מאחור שעמום ורטינות. ניתן להפוך, דווקא את הנסיעה לזמן איכות מצויין למשחק לימוד והתחלה טובה לחופשה.

רובנו מכירים את התסריט הבא – נוסעים לחופשה באילת עם הילדים, הדרך מתחילה בסדר אבל פתאום מישהו שם מאחור משתעמם, מאבד סבלנות וגורר ריב. אתם מוצאים את עצמכם נאלצים לפשר, לכעוס, לנסות להבין 'מי התחיל' ומתמלאים חשש איך תראה החופשה אם ככה היא מתחילה , איך מחזירים את ההרמוניה והאם כדאי לקחת את הילדים בפעם הבאה...

ואפשר גם אחרת- מכינים לדרך מספר פעילויות שניתן לשלוף בהתאם למצב רוח, לערנות ולזמן.
דווקא בדרך כשכולם 'כלואים' יחד במכונית ניתן לזכות מהילדים לשיתוף פעולה גדול ולנצל זמן 'מבוזבז' של נסיעה למשחק, לימוד וגיבוש משפחתי.

להלן כמה רעיונות לפעילויות מהנות עם ילדים לנסיעה במכונית:

1. ניתן לקנות משחק טריוויה שימתין דרך קבע במכונית אך כדאי ומשתלם אף יותר להכין משחק טריוויה בעצמכם שכן אז אתם שולטים טוב יותר בתכנים. הכנסו ל'ויקיפדיה' באינטרנט ,לספרי הלימוד של הילדים או לאינציקלופדיה ואיספו שאלות ברמות שונות בהתאם לגיל הילדים ולתחומי העניין שלהם. אם יש לכם ילדים בגילאי בית ספר, איספו שאלות הקשורות גם בחומר שהם לומדים (למשל חידות בגאוגרפיה על החומר שהילד בדיוק לומד). שבצו גם שאלות בנושאים מלהיבים כמו על דמויות וארועים מתוכניות טלביזיה שהילדים מאוד אוהבים. הפתיעו אותם בידע שלכם על עולמם.ניתן לגייס לשם כך את אחד הילדים ולהפכו ליועץ בעניין השאלות ולפיכך לשותף רישמי בצוות המארגן. כדי שהמשחק לא יהפוך למתסכל או ייתן תחושה של הכנה למבחן ניתן לשחקו כמשחק זיכרון- כל מערכה כוללת עשר שאלות . אחרי ששואלים ועונים על מה שיודעים עושים סבב נוסף בדיוק עם אותם שאלות ורואים מי זכר להגיד יותר תשובות נכונות.

2. פעילות שלא דורשת הכנה אלה שיתוף פעולה ומצב רוח שובבי – אחד ההורים נזכר בארוע מצחיק או מביך שקרה לו או לחליפין תעלול שעשה כשהיה ילד ואח'כ כל אחד מספר גם הוא משהו בסגנון. אילו סיפורים שאח'כ הילדים יודעים לדקלם בע'פ.

3. 'ארץ עיר' בספיד - בוחרים אות והראשון שמוצא ארץ/ עיר/ דומם /מקצוע/ חיה או כל דבר אחר שמחליטים עליו מראש באותה אות הוא הזוכה. למשל מחליטים שהצעיר צריך למצוא 'חיות' והאחרים צריכים למצוא 'ארץ' שמתחילה באות X. הראשון שאמר הוא הזוכה.

4. חידון משפחתי שהתשובות עליו ידועות לכולם נוסח 'מי אוהב לישון הכי הרבה בשבת', מי מתארגן הכי מהר לבית הספר', 'מי הכי מסודר במשפחה', 'מי הכי אוהב חלליות' וכו'.יש להזהר מאוד לא לנפנף בחולשות , להוכיח מישהו או לרומם אחד על חשבון השני .המטרה היא למצא את הטוב והמיוחד בכל אחד במשפחה ולהראות לו שאתם מבחינים בייחודיותו.

5. עם ילדים בגיל הגן ניתן לשחק משחקי מילים פשוטים בנוסח – איזו מילה/או חיה מתחילה באות...X. למצוא חרוזים למילים ('איזו מילה מתחרזת עם 'תפוח'...). חידות על חיות ('לאיזו חיה יש ארבע רגלים , היא אפורה גדולה ועם חדק' וכד').


6. בכל בית יש משחקים קומפקטים לנסיעות ו'פרסים' שהילדים אוספים מימי הולדת, מ'ארוחות ילדים' במסעדות ובכלל. במקום לזרוק או לראות אותם נערמים בבית, איספו צרורות של פריטים במספר שקיות והכינו אותם מראש בתא המטען של הרכב. ברגע המתאים שילפו בספונטניות שקית לכל ילד. תתפלאו לגלות כמה משחקים שבבית הילדים נטשו מזמן חוזרים לשימוש מלא. העצה הזאת תקפה גם לבית המלון שאליו תגיעו.
7. הקריאו סיפור לילדים בנסיעה, זאת הזדמנות להשלים שעות הקראת סיפור. לגדולים הביאו ספרים ותנו להם הזדמנות לנצל את הזמן לקריאה.


8. שלבו בנסיעה לבית מלון באילת הפסקות לחילוץ עצמות ויציאה מהמכונית. יש מקומות אטרקטיבים מאוד לילדים שיכולים להפוך לחלק משמעותי בחויית הטיול.מאת ורדה שלום – מקדמת אתריםתנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865